Rana buza

14-01-2016
EUstd
Nu este medic/terapeut
EUstd
Buna seara! Am de foarte mult timp, pe buza inferioara, in partea stanga, un fel de rana minora care seamana cu cele cauzate de de ruperea pielitelor. Nu este herpes. Problema e ca nu trece, nu se vindeca. Imi da o senzatie tare neplacuta, imi musc buza in partea aceea... Exista vreo crema, vreun tratament, ceva?
6 comentarii
0
14-01-2016, ora 22:55
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Varsta, istoricul de expunere la soare, infectii, fumat, de cat timp mai exact si o poza.
Sau margeti la derma.
0
15-01-2016, ora 19:53
EUstd
Nu este medic/terapeut
EUstd
20 de ani.
Expunere la soare in special vara. Acum ca stau sa ma gandesc, buzele mele au fost expuse cam mult la soare neprotejate... nu am folosit protectie speciala, cel mult un balsam.
Nu fumez.
Problema este de cativa ani, mi-a dat pana acum, mai mult un tic de muscare a buzei, insa acum, mi-am dat seama ca trebuie tratat.
Din pacate, nu pot pune poza, nu exista optiunea.
0
15-01-2016, ora 20:11
EUstd
Nu este medic/terapeut
EUstd
Am uitat sa precizez ca, pe langa cele enumerate, partea cu "problema" este dureroasa la strangere, spre deosebire de partea sanatoasa a buzei, care la strangere nu imi provoaca disconfort/durere.
0
17-01-2016, ora 18:02
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Incercati sa folositi Dermazin crema 1-2 saptamani seara (daca stati acasa si dimineata) si un ir sau balsam de buze reparator pe timpul zilei (de exemplu cicaplast) pe care sa-l aplicati cat mai des. Daca nu se vindeca dupa acest interval mergeti la un dermatolog.
0
19-01-2016, ora 17:35
EUstd
Nu este medic/terapeut
EUstd
Va multumesc pentru sfat, doamna doctor, am sa incerc!
1
18-04-2016, ora 13:24
MarianB
Nu este medic/terapeut
MarianB
Nu ezitati sa mergeti la medicul dermatolog, asemenea situatii pot evolua in carcinom, si stiu asta de la tatal meu care a patit ceva asimilar si la fel ca si Dvs a ignorat-o mai mult timp, iar cand in sfarsit l-am convins sa mearga, am aflat si vestea neplacuta. Asemenea probleme cu cat sunt descoperite si tratate mai timpuriu, cu atat evolutia este mai favorabila.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.