R.A.A sau alta boala?

09-05-2012
GUGUSTEA VASILICA
Nu este medic/terapeut
GUGUSTEA VASILICA
Am avut R.A.A in copilarie la varsta de 6 ani. Am urmat tratament cu penicilina si 5 ani moldamin.
PANA LA VARSTA DE 17 ANI CONTROL PERIODIC. Dupa pauza de...18 ani. acum ma dor ff tare articulatiile: coatele, umerii, genunchi, dar si oasele de la bazin. acuz dureri musculare in pulpa, gambe.analizele din ianuarie arata doar ASLO putin marit =300, fibrinogenul= 380 NORMAL, VSH= 14 la 2 h. ROG RASPUNS.
MULTUMESC.
6 comentarii
0
11-05-2012, ora 10:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Reumatismul articular acut (R.A.A.) post-streptococic nu afecteaza articulatiile decat pasager si mai ales fara sechele, principala problema fiind afectarea cardiaca.
Prin urmare, problema actuala nu are nici o legatura cu episodul R.A.A din copilarie.
Poli-artralgiile pe care le descrieti trebuie analizate de catre reumatolog, in timpul examinarii clinice directe.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-05-2012, ora 20:51
GUGUSTEA VASILICA
Nu este medic/terapeut
GUGUSTEA VASILICA
Multumesc. Fac analize le din nou, apoi astept raspuns. Am fost la fizioterapie.diagnostic:reumatism in observatie cam asa.
0
13-05-2012, ora 20:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Daca reluati comentariul meu, veti constata ca nu v-am sfatuit in nici un caz sa faceti analize...
Eu va recomandam doar o examinare clinica la reumatolog, iar daca dansul va va prescrie analize, aveti tot timul sa le efectuati...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-05-2012, ora 20:00
GUGUSTEA VASILICA
Nu este medic/terapeut
GUGUSTEA VASILICA
Multumesc mult. Iertati-mi nestiinta:exista reumatologie in Craiova?
In primul raspuns al dumneavoastra ati precizat de afectarea cardiaca. Ar trebui sa consult si un cardiolog?
0
15-05-2012, ora 09:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Eu va mentionam doar ca reumatismul articular acut (R.A.A.) post-streptococic nu afecteaza articulatiile decat pasager si mai ales fara sechele, principala problema fiind afectarea cardiaca.
Prin urmare, daca suferinta actuala este legata de articulatii, inseamna ca nu are legatura cu RAA, prin urmare nu exista afectare cardiaca, prin urmare nu aveti nevoie de cardiolog.
Trebuie sa consultati un reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-05-2012, ora 10:47
GUGUSTEA VASILICA
Nu este medic/terapeut
GUGUSTEA VASILICA
Mi-ati luat o piatra de pe inima. Va multumesc. Cu stima VasilicaGugustea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  •