Pustule pe piele

28-01-2009
scufidoo
Nu este medic/terapeut
scufidoo
Buna ziua. Din luna decembrie imi tot apar pe partea mediala a coapsei si in zona inghinala niste pete rosii care devin dureroase, se umfla, acumuleaza puroi, dupa care in centrul respectivei zone apare un punct negru. Provoaca niste mancarimi nemaipomenite. Medicul de familie mi-a zis in decembrie ca as avea stafilococie, fara sa faca un ex. bacteriologic si mi-a prescris amoxicilina si acid clavulanic(aveam si o inectie in gat). Ideea este ca pe mine ma ingrijoreaza ft tare acele bubite care imi tot apar si nu stiu ce sa mai fac. Tin sa mentionez ca in zona inghinala, pe langa acele bubite imi apare si niste chestii ca niste basici care se umfla ft repede, acumuleaza lichid si se sparg, dupa care ma ustura ft tare, pielea din zona dispare si se regenereaza ft greu. Ce as putea sa fac?Acum sunt in sesiune si nu am timp sa merg la medic.Multumesc
6 comentarii
0
28-01-2009, ora 15:17
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
pai numai la medic trebuie sa mergi sa vezi ce ai!!! s-ar putea sa fie o boala cu transmitere sexuala (cel mai probabil, dupa simptome). mergi la ginecologie sau la dermato-venerice. am citit si eu despre asa ceva pe net, dar nu mai tin minte cum ii spunea.
0
28-01-2009, ora 16:49
scufidoo
Nu este medic/terapeut
scufidoo
boala cu transmitere sexuala nu are cum sa ie din moment ce practic abstinenta:P(de ceva timp). ideea e ca nu am timp sa ajung la medic
0
28-01-2009, ora 17:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ideea e ca din decembrie de cand ti-au aparut acele pete, puteai ajunge la un dermatolog !
Pana termini sesiunea aplica de 2 ori pe zi, dimineata si seara, Betadina solutie, lasa sa se usuce, apoi aplica fucidin crema, masand usor pana intra in piele.
Dupa sesiune, poate ajungi si la un dermatolog !!
0
28-01-2009, ora 17:52
scufidoo
Nu este medic/terapeut
scufidoo
Am fost la medicul de Familie, mi-a dat tratamentul cu antibiotic si a zis ca dureaza putin pana trece.A urmat o perioada cam de 1-2 sapt in care nu a mai fost nimic si acum, de 1 sapt au reaparut, de asta nu am fost la dermato. Medicul de familie a considerat suicient sa imi dea un antibiotic si a zis ca nu e nevoie de parerea unui dermatolog. Am sa incerc sa ajung cat mai curand. La cabinetele Mihalache e gratuita consultatie cu bilet de trimitere?
0
29-01-2009, ora 12:30
talida89
Nu este medic/terapeut
talida89
aaa.si hai sa-ti spun ceva! si eu sunt in sesiune, sunt anul 1 si imi pot face o programare la medic daca am probleme grave ca tine!!! du-te la medic cat mai repede!
0
31-01-2009, ora 18:02
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca esti student si ai trimitere, consultatia la Cabinetele medicale Mihalache este de 20 lei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •