Pustule pe fata

18-07-2014
Ioanna.Alina
Nu este medic/terapeut
Ioanna.Alina
Am un ten deschis la culoare, mix, care se innroseste usor la emotii, caldura, bauturi, roseata care ulterior trece.Pana anul acesta nu am avut probleme cu tenul, mici cosuri mai apareau din cand in cand.Foloseam crema Akne syt -ivatherm, lotiune micelara h20 si gel clerance -Avene.Uneori cand aveam cate un cos mai pronuntat utilizam diprogenta unguent chiar pe el, sau daca era cu puroi brevoxyl.Anul acesta in luna aprilie la sfarsit, mi-au aparut in zona fruntii mai multe cosuri, cu un fel de puroi alb, mai vascos, am incercat diprogenta unguent nu a avut nici un efect, si brevoxyl care in final a reusit sa le mai usuce.Am ajuns ulteror si al dermatolog care m-a diagnosticat cu dermatita faciala si mi-a dta cutivate crema.Mi-a trecut.De 2 saptamani am din nou aceasi problema, doar ca initial in zona santuriilor nasului, de o parte si de alta..iar acuma cateva si pe frunte.Am folosit brevoxyl si pe urma o saptamana cutivate si le-am mai uscat.am mers la dermatolog care mi-a spus ca am dermatita periorala, cele din zona nasului, iar cele de pe frunte a spus ca nu se vad.Mi-a dat antibiotic unidox solutab si eryfluid si am incetat folosirea cutivatului.Imi apar din nou, parca mai multe si mai umflate cu un lichid alb galbui.L-am sunat din nou pe dermatolog dupa cateva zile sa-i spun ca nu vad nici o imbunatatire..si am un eveniment in familie peste cateva zile si nu pot sa fiu asa.Mi-a zis sa folosesc pana la nunta 3 zile elocom si dupa sa revin la eryfluid si antibiotic.Am folosiy o zi elocomul, parca e mai rau si am revenit din nou la cutivate.Sunt disperata, nu mai stiu ce sa folosesc, nu sunt sigura ca diagnosticul dermatita periorala e corect.De ce am si in zona fruntii?ce ma sfatuiti sa fac?momentan iau unidox solutab 1 pastila pe zi si am inceput din nou cu cutivate crema
7 comentarii
0
20-07-2014, ora 23:03
ANDUTZA_ANDA
Nu este medic/terapeut
ANDUTZA_ANDA
buna, iti recomand sa mergi maine dimineata la dr dermatolog Kaleshi, la piata 1 Mai, mai exact pe str grigore manolescu...cauta si tu pe net... nu e normal sa iti dai cu atatea creme pe fata si sa nu iti treaca...
0
21-07-2014, ora 00:12
Ioanna.Alina
Nu este medic/terapeut
Ioanna.Alina
eu sunt din Cluj, dermatologul la care am mers pana acuma e d-nul Cernica, dar as mai vrea si o alta parere si eventual niste analize
0
24-07-2014, ora 16:43
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
E greu de stabilit un diagnostic, dar nu trebuie sa mai folositi corticoizi-elocom, cutivate, dermovate- ei reduc pe moment simptomele, dar la intreruperea lor, simptomatologia se accentueaza. Ar fi bine sa schimbati dermatologul.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie,
medic dermatolog
0
24-07-2014, ora 21:03
Ioanna.Alina
Nu este medic/terapeut
Ioanna.Alina
Am mers la un alt dermatolog, care m-a diagnosticat cu rozacee, iar acele cosuri sunt acnee rozacee.Mi-a spus ca ultilizarea de cutivate cream, mi-a rezolvat cat de cat pe moment problema dar in timp mi-a agravat-o.Mi-a schimbat tram pe claritromicina antibiotic si o crema metrocream de la ivatherm si sa folosesc neaparat protectie solara, pt ca soarele mi-a agravat si el problema.nu stiu exact pustulele cum se vor vindeca...dar sper din tot sufletul sa dea rezultate tratamentul
0
24-07-2014, ora 21:38
ANDUTZA_ANDA
Nu este medic/terapeut
ANDUTZA_ANDA
Buna,

Se pare ca ati dat peste un dr bun...succes si faceti public numele lui sa stie lumea pe cine sa caute la nevoie!
Seara buna
0
27-07-2014, ora 22:26
Ioanna.Alina
Nu este medic/terapeut
Ioanna.Alina
Al doilea dermatolog se numeste Tataru Alexandru.Deocamdata urmez trtamentul precris de el de 4 zile, inca nu vad nici o imbunatire, chiar au inceput sa-mi apara mai multe pustule.Mi-a spus ca dureaza cam 2 saptamani pana incep sa se vada efectele, oricum, deja sunt cam disperata si cred ca la un alt dermatolog nu mai merg
0
10-05-2017, ora 19:36
pronttto@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
pronttto@yahoo.com
ai noutati?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: