Puruit zona anala balonare scaun moale!

10-03-2016
Stefan_BP
Nu este medic/terapeut
Stefan_BP
Buna ziua! De vreo 2-3 ani am o problema pe care sincer nu prea am luat-o in serios. In timpul facultatii am locuit in camine/ gazda/ chirii. De atunci, cred, m-am ales cu o mancarime in zona anala de care nu mai pot scapa. La inceput nu a fost foarte deranjanta, dar de vreo cateva luni ori s-a intensificat ori pun eu accent mai mult pe ea.
Puruitul se accentueaza seara, noapte si dimineata, atunci simt nevoia cea mai mare de scarpinat; uneori ma scarpin pana sangerez(cred ca e si ceva pe sist nervos ca nu ma pot opri din scarpinat). Tin sa precizez ca in ultima perioada, dupa fiecare scaun ma spal, si imi dau cu o crema cu muguri de plop care mai atenueaza mancarimea.
Pe langa puruit mai am si alte simtome cum ar fi: balonare, o stare usoara de anxietate, iar la toaleta, scaunul nu este consistent/normal ci moale.
In trecut(acum 3-4 luni) m-am gandit ca am ceva paraziti, am urmat o cura cu Vermicin si Vermox si intr-adevar am observat in scaun mici viermisori (1-2mm) care se miscau, dar simtomele au continuat, mai putin ce-i drept.

Intrebarea mea este: Oare din cauza parazitilor sa am aceste probleme? La ce medit trebuie sa ma adresez pt control? Ce sa fac?

Va multumesc! Astept raspuns
5 comentarii
0
10-03-2016, ora 19:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da. Examen coproparazitologic din 3 scaune consecutive si coprocultura. Luati recipientele speciale de la farmacie.
Proba se ia din 3 locuri din scaun.
0
11-03-2016, ora 10:19
Stefan_BP
Nu este medic/terapeut
Stefan_BP
Nu am inteles exact cum e cu recoltatul probei. Iau din 3 scaune consecutive, in 3 recipiente diferite si merg cu toate odata la laborator?
0
11-03-2016, ora 11:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu.
Iei din 3 locuri diferite dintr-o proba si mergi cu ea la laborator.
Apoi iei din 3 locuri diferite din al doilea scaun si mergi cu ea la laborator.
Apoi iei din 3 locuri diferite din al treilea scaun si mergi cu ea la laborator.

Asa se face aceasta proba corect.
0
11-03-2016, ora 13:13
Stefan_BP
Nu este medic/terapeut
Stefan_BP
Multumesc pt raspunsul prompt!

De 2 zile am inceput sa iau din nou Vermicin de la plafar cate 2 de 3x pe zi. Aseara la toaleta am observat din nou vreo 2 firicele mici care pareau sa miste. Insa ce m-a speriat este faptul ca in afara scaunului, in apa din toaleta era o chestie care semana cu o mucozitate alb-transparenta. Imi cer scuze pt detaliile rusinoase.
Trebuie sa ma ingrijorez sau e normal?
0
11-03-2016, ora 13:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu stiu. Dupa ce terminati tratamentul faceti examenul coproparazitologic si Coprocultura in fiola cu gel de la farmacie si acolo va vor da mai multe amanunte.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: