Puroi si nod in gat

27-01-2012
cri.beligan
Nu este medic/terapeut
cri.beligan
Buna seara,
De cateva saptamani ma confrunt cu o problema. Am un nod in gat, doar pe partea stanga. Se simte ca si cum as avea o galca acolo. Tot timpul imi vine puroi in gura, am dificultati la inghitire, chair si cand inghit in gol. Este si dureros bineinteles. Medicul de familie mi-a recomandat Zinnat si Erdomed, am luat timp de 10 zile dar situatia nu s-a imbunatatit. La fel ca inainte, jena la inghitire, puroi si simt in continuare cum ca as avea ceva acolo, efectiv senzatia este a unui ghemotoc de puroi sau ceva... Parca si urechea stanga se simte...bizar.Rog o parere despre ce ar utea fi si un sfat despre ce ar trebui sa fac. Multumesc anticipat.
3 comentarii
0
27-01-2012, ora 22:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. sa nu mai luati de la medicul de familie tratament pentru bolile ORL.. fara sa consultati si un medic ORL
se perde timp pretios pentru un diagnostic corect+ ca se afecteaza stomacul si ficatul inzadar.
2 acum pot fi 2 posibilitati
A.. poate exista o sinuzita purulenta
pentru asta trebuie de facut o radiografie SAF.. si cu rezultatul de mers la ORL
B.Dificulatile la inghitire pot fi de la un reflux gastric care afecteaza esofagul si faringele
pentru asta trebuie sa va vadala Gastrologie
3 pana luni.. faceti multe INHALATII cu ceai de musetel + 3-4- pic de ulie volatil de Eucalipt.. cu acelas ceai faceti si spalaturi nazale si gargara
tineti regim fara nimic acru, bauturi acidulate si fructe citrice
0
27-01-2012, ora 22:43
cri.beligan
Nu este medic/terapeut
cri.beligan
Multumesc pentru rapuns. Nu cred sa aiba vreo legatura insa cu refluxul gastric, nu am niciun fel de altfel de simptom al acelei boli, cum ar fi arsuri sau ceva asemanator. Pur si simplu ma jeneaza cand trece mancarea prin punctul respectiv, ca si cum as avea o galca acolo iar cand inghit in sec, si am tendinta de a o face des din cauza puroiului care imi vine de acolo, simt tot asa, ca si cum ar fi ceva in acel loc, ca o punga de puroi sa zicem, nu ca o senzatie de arsura sau se orice altceva.
0
27-01-2012, ora 23:02
cri.beligan
Nu este medic/terapeut
cri.beligan
...mentionez ca nu am avut febra pe parcursul acestor saptamani si nici nu imi curge nasul sau sa fie ingundat...puroiul vine pur si simplu de jos in sus, trag puroi din gat strict de pe partea stanga, din locul respectiv
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •