Puroi pe amigdale

09-10-2011
miruna_elena
Nu este medic/terapeut
miruna_elena
Pe data de 1 septembrie i-am facut fetitei mele de 2 ani exudat pentru a o inscrie la cresa si i-a iesit streptococ prezent. La antibiograma i-a iesit ca bacteria este sensibila cel mai bine la claritromicina. Dupa 3 zile de tratament cu claritromicina a facut febra aproape de 39.Medicul de la urgente ne-a recomandat sa facem penicilina 5 zile. La 3 saptamani dupa ce am terminat tratamentul cu penicilina(timp in care a mers la cresa) a facut iarasi febra tot aproape de 39.De data aceasta medicul i-a prescris ampicilina cu gentamicina.Mentionez ca la 5 zile dupa terminarea tratamentului cu penicilina i-am facut iarasi exudatul si i-a iesit negativ. cand a facut a doua oara febra a inceput sa-i curga si nasul. Pe toata perioada tratamentului a mancat normal deci nu cred ca avea dureri de gat ci doar puroi.
Va rugam sa ne dati un sfat ce ar trebui sa facem ca sa nu mai ajungem in fiecare luna la antibiotic.
5 comentarii
0
10-10-2011, ora 14:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU trebuei sa luati tratament cu antibiotic la orice febra
poate fi o febra virala.. la care nu e cazul de antibiotic
0
10-10-2011, ora 15:13
miruna_elena
Nu este medic/terapeut
miruna_elena
Antibioticul l-am luat pentru streptococul care a facut puroi pe amigdalite.sa inteleg ca nu trebuia sa luam antibiotic? Atunci cu ce se trateaza acest streptococ beta hemolitic?
0
10-10-2011, ora 15:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
streptococul se trateaza cu penicilina.
dar numai in cazul cand apara amigdalita pultacee cu depuneri pe amigdale
daca amigdalele sunt numai inflamate, rosii..fara depouneri.. NU se ia antibiotic
0
10-10-2011, ora 15:41
miruna_elena
Nu este medic/terapeut
miruna_elena
Domnule doctor, nu vreau sa va supar dar din raspunsul dumneavoastra eu cred ca n-ati fost atent la ce am scris eu prima data.Va mai detaliez o data: Am descoperit la exudat streptococul, am facut 5 zile de penicilina si la 3 saptamani dupa acest tratament a facut iarasi puroi pe amigdalite. Me dicul ne-a diagnosticat cu amigdalita pultacee. A doua oara am facut ampicilina si gentamicina. Intrebarea mea este : ce ne sfatuiti sa facem ca sa nu mai ajungem la antibiotic in fiecare luna?
0
10-10-2011, ora 19:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. copilul NU trebue sa consume nimic ACRU ( muraturi, otet, bors)
nimic acidulat si nimic fructe citrice..
produse care mentin iritatia mucoasei faringelui si amigdalelor.. lucru ce duce la scaderea imunitatii locale
2 UN sprei FARINGO_SPRAY cu care faceti tratament cate 10 zile in fiecare luna de 3-4 ori pe zi
3 sirop cu Echinaceea 1 ling.la 8 ore 20 ziel pe luna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.