Puroi pe amigdale

28-06-2014
alex996
Nu este medic/terapeut
alex996
Buna ziua !
De 3 zile a inceput sa ma doara gatul si sa imi creasca foarte mult febra. Cel mai mult am avut 39, 8. Acum din cate vad mi-a disparut febra dar m-am uitat foarte atent in gat si pe amigdale am doua pete albe, nu doua puncte, nu pot inghite nimic, ma chinui sa beau ceaiuri, iar in aceste 3 zile nu prea am mancat nimic.Am mancat foarte, foarte putin inainte sa iau medicamentele
Am luat antibiotic, nurofen, paracetamol, tantum verde.
Va rog ajutati-ma cu petele acela ca nu mi se pare in regula ce am acolo. Sper sa scap cat mai repede. :(
3 comentarii
0
28-06-2014, ora 07:53
alex996
Nu este medic/terapeut
alex996
http://postimg.org/image/jgnxqdenj/b697f9d8/
Uitati aici si o poza sa-mi ziceti daca este puroi, tin sa mentionez ca am si limba galbena cred ca de la medicamente.
0
29-06-2014, ora 00:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este amigdalita pultacee.
tratamentul corect penicilina, nistatina, gargara si restul tratamentului luat
dupa 3 saptaman se merge la orl.. pentru a vedea starea amigdalelor
daca se micsoreaza mult in volum e ok
daca nu.. treuie scoase sau micsorate cu radiofrecventa..altfel se repeta problema oricand dupa un suc acidulat, o inghetata sau mancare acra
0
29-06-2014, ora 13:14
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Mama mea a vut o sora care amurit dupa ce a avut aceasta problema cu amigdalitele, a tinut tratament si febra nui scadea si dupa ce a oprit tratamentul nu sa mai putut face nimic, si eu cand eram mic am patit-o numai ca mie mia fost scos puroiul in sala de operatie PUNCTIE parca se numeste, dupa acre a scazut si febra si problema a disparut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  •