Puroi la masea si nu stiu ce sa fac!

29-01-2012
al3x05
Nu este medic/terapeut
al3x05
Am trecut si eu pe la stomatolog, dar nu pt. ca ma durea ceva ci pt. a-mi pune in 'ordine' dintii... dupa cateva sedinte de plombare, urma sa lucreze la incisivul lateral partea stanga, dar acest dinte a mai fost plombat cu cativa ani in urma (5, 6) si m-ia recomandat sa fac o radiografie sa vada care e treaba cu el! la urmatoarea sedinta i-am dus cd-ul cu radiografia si mi-a spus ca am o punga de puroi!!!nu foarte mare dar e acolo!! mi-a zis ca am doua variante...1- rezectia sau 2- extractia... deci as vrea sa va intreb daca imi scot dintele( incisivul lateral stanga) poate face o lucrare si sa-mi puna un dinte de portelan, adica se merita sa slefuiasca dinti de langa( incisivul central respectiv caninul)??sau din cate am inteles nu este nevoie de slefuirea a 2 dinti, este destul doar unul??! m-am gandit si la varianta cu rezectia apicala, dar nu vreau s-o fac!! Dintele in cauza nu mai are nerv! a fost scos.
multumesc anticipat! astept raspuns
7 comentarii
0
29-01-2012, ora 12:17
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
daca este prezenta " o punga de puroi, nu foarte mare" de ce sa se faca rezectie sau extractie si nu tratament de canal??? prima optiune in caz de infectii la nivelul apexului ( varfului) dentar este RETRATAMENTUL CORECT AL CANALULUI. numai daca acesta nu da rezultate se apeleaza la indeartarea chirurgicala a infectiei prin rezectie apicala, sau, daca rezectia se prevede ca va reduce foarte mult din implantarea dintelui si il va compromite ca lungime a radacinii, se apeleaza la extractie, ca ultima solutie.
v-as sugera sa cereti si parerea unui medic cu specializare in endodontie ( adica tratamente de canal) si, numai daca el nu da nici o sansa acestui tratament, ganditi-va la solutiile chirurgicale!
sanatate!
0
30-01-2012, ora 00:52
al3x05
Nu este medic/terapeut
al3x05
Multumesc pentru timpul acordat raspunsului! Dar tot nu am aflat daca imi scot dintele( incisivul lateral stanga) poate face o lucrare si sa-mi puna un dinte de portelan, adica se merita sa slefuiasca dintii de langa( incisivul central respectiv caninul)??sau din cate am inteles nu este nevoie de slefuirea a 2 dinti, este destul doar unul??! m-am gandit si la varianta cu rezectia apicala, dar NU AS VREA SA O FAC!! Dintele in cauza nu mai are nerv! a fost scos. Nu stiu ce dimensiune poate avea punga de puroi, dar mi-a spus ca nu e prea mare.si cam in ce consta retratamentul corect al canalului???eu ma gandesc direct la extractie, si o lucrare de portelan...se merita?! sau prin tratamente, fara rezectie? cam care ar putea fi sansele unei reusite prin tratament, care banuiesc ca medicul dentist mi l-ar face ?! multumesc
0
30-01-2012, ora 10:05
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
In aceeasi situatie am fost si eu, cu aelasi dinte, la fel, fara nerv.Pana la urma am facut rezectie pentru ca tratamentul pe canal nu a dat rezultate, mai mult, am avut dureri insuportabile dupa ce mi-a pus tratamentul pe canal si plomba provizorie. Rezectie nu a fost cine stie ce...au fost dureri numai cand mi s-a facut anestezia. Dar decat sa pierd dintele...
0
14-05-2012, ora 11:11
SorinaStefania
Nu este medic/terapeut
SorinaStefania
Buna, si eu sunt cam in aceeasi situatie, am fost la un stomatolog, mi-a scos o masea si pe cea de langa mi-a ciobit-o.Recent mi s-a spart jumate din masea si jumatatea cealalata se misca, ciudat ! Acum am fost la un alt stomatolog sa vad ce poate sa imi faca si m-a trimis sa imi fac radiografie, zis si facut, mi-am fcaut radiografie, i-am dus-o si mi-a dat trimitere la chirurg sa imi scoata puroiul, am un pic de puroi la ea, ma intreg numai chirurgul poate sa mi-l scoata? Nu pot sa iau antibiotic ceva pt a se duce?Maseaua vreau sa mi-o extraga...dar vad ca tot sunt plimbata de colo-colo...Ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi??va multumesc
0
20-05-2012, ora 15:23
kezsa melinda
Nu este medic/terapeut
kezsa melinda
Buna ziua am si eu o intrebare sper sa ma puteti ajuta este posibil ca de la maseaua mintii cariate sa ma doara tampla binenteles ca am si facut puroi si sunt pe tratament cu Cedax capsule?
0
31-05-2012, ora 13:57
al3x05
Nu este medic/terapeut
al3x05
mihaelaberea
cum esti cu dintele respectiv ?nu ai dureri? trebuie sa faci regulat radiografii?
0
31-05-2012, ora 13:59
al3x05
Nu este medic/terapeut
al3x05
SorinaStefania
si ce ai facut pana la urma, din cate stiu eu puroiul nu se poate trata cu antibiotice, defapt cu nimic...ori scos ori facut tratament pe canal...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •