Puroi la masea

90 comentarii 1 2 3
0
17-08-2013, ora 13:11
anka bujor
Nu este medic/terapeut
anka bujor
Buna ziua, EU sunt allergica la medicalmente Si la ali mente prima para aveam diaree si cand tuseam scuipam flegme verzi, apoi cand mancam produsse fa cute cu lei scuipam galben, acum de o bucata de verme cand mananc in speciale paine simt furnicaturi in cerul gurii in gingii si a 2 a zi mi se inflameaza gingiile si mi curge puroi verde mentionez ca ani in urma am avut aceleasi simtome si am DAT cu imunostimulatorul polimicrobian cu candidi a IBC 10 si mi a trecut. Acum am aceleasi pusee cateodata puro i verde IMI iese si din nas gat. Etc.posate sa FIE allergia asta la coeva si mi se inflameaza in coro
0
07-09-2013, ora 00:47
adiyta
Nu este medic/terapeut
adiyta
De duminica trecuta ma doare maseaua in continuu azi e vineri deci de o saptamana ma doare si ma lasa pt ca iau antibiotice.Am carie la ea in primele 2 zile ma lasase apoi a inceput sa ma doara iar de umflata nu este dar ma doare sub masea de moarte si pe gat in jos nu stiu ce sa fac de 3 zile iau oxacilina si Ketanol cand ma doare dar vad ca in partea de jos (sub masea si pe gat tot ma doare intr-una) nu stiu ce sa fac.
0
07-09-2013, ora 20:17
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Este timpul sa mergi la dentist pentru un tratament local. Acum este posibil sa treaca la antibiotic si antiinflamatoare, dar se poate reacutiza oricand fara tratament local; cu cat amani mai mult, cu atat vei avea de suferit mai mult.
0
22-09-2013, ora 19:24
grigorieanamaria
Nu este medic/terapeut
grigorieanamaria
Buna ziua,
Am si eu o problema cu m masea, gingia s, a umflat si este putin infectata :D durerea este suportabila dar nu vreau sa o lasa asa.Vreau sa i.au augumentin dar imi este frica de antibiotice si de reactiile adverse.este posibil sa apara vreo reactie alergica in cazul in care eu nu am nicio problema cu penicilina?am facut injectii cu penicilina din belsug cand eram mica :))
0
27-09-2013, ora 13:40
titzucka
Nu este medic/terapeut
titzucka
buna..Ma numesc Alexandra De cateva zile ma doare o masea din partea dreapta jos... Dupa 2 zile mi s-a umflat si ma durea foarte tare.. am fost la dentist si mi-a dat tratament cu amoxacilina una la 8 ore. a doua zi mi s-a umflat si la gat... am fost la alt dentist aproape de mn si mi-a zis sa vin maine pe la ea sa ma vada si dak nu mi se trage sa ma duc pe injectii trei zile si dak nici asa ma trimite de urgenta la mures.. acum urmatoarea zii park tot mi s-a tras in gat jos.. umflatura si acum ma dor si amigdalite si cand inghit ma doare si cand beau... va rog dati-mi un sfat.. ce ar trebui sa fac
0
27-09-2013, ora 13:55
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
De urgenta la medic, trebue de drenat abcesul prin dinte sau de incizat, sau ambele, dupa caz. Complicatiile pot fi foarte grave, uneori, aceste abcese se complica cu abcese ale lojelor superficiale, septicemie, angina Ludwig, tromboza sinusului cavernos. Un abces dentar netratat va poate chiar pune viata in pericol.
0
29-09-2013, ora 22:21
titzucka
Nu este medic/terapeut
titzucka
Ptr Zlotea Mircea

Am fost urmatoarea zi la dentist si mi-a dat injectabil 3 zile Cefort o injectie la 12 ore si diclofenac de trei ori pe zi dupa mancare... acum mai am o injectie de facut dim.. Vreau sa va spun ca mi s-a tras umflatura aproape de tot si nu ma mai doare gatu si amigdalitele delok si nici maseaua... mai am un pic de nod in obraz si mi s-a umflat unde am niste colturi la masea gingia.. ce imi recomandati ? nu e bine ca s-a tras.. ? sunt in siguranta acum ? imi poate scoate maseaua ? va rog spuneti-mi ce sa fac sa se adune puroiu si sa mi se sparga... ca nu vreau sa ajung la mures :((. Asistentul meu care imi da injectiile imi spune ca ar trebui sa tin tratamentul 5 zile ca sa nu se intoarca inapoi...Ce ma sfatuiti sa fac??
0
30-09-2013, ora 09:24
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
Evolutia este buna, urmati tratamentul injectabil cu Cefort inca trei zile dupa disparitia semnelor de infectie, ulterior se poate interveni, dupa caz, ori conservator ori se va recurge la extractie.
0
01-10-2013, ora 19:50
titzucka
Nu este medic/terapeut
titzucka
da multumesc frumos ptr raspuns.. problema e am terminat tratamentul injectabil si a doua zi am avut programare la dentinst si mi-a facut drenaj sa-mi iasa puroiul si mi-a dat tratament cu amoxacilina una la 8 ore. De astazi pana joi si sa ma duc la ea joi sa mi-o scoata. D-voastra ce parere aveti? dak e sa incep iarasi cu cefort nu e tarziu ? cum am intrerupt tratamentul ???
0
21-06-2014, ora 03:58
Bibiluta
Nu este medic/terapeut
Bibiluta
Buna am si eu o problema!Acum 2 saptamani mia cazut o plomba pe partea stanga urmatoarea dupa maseaua de minte, nu ma durut dar acum o saptamana a inceput sa ma doara si am fost la stomatolog, anunt ca eram un pic umflata langa barbie.Doamna stomatolog chiar de a vazut ca sunt umflata a umblat la ia de a scos nervu deja putrezit si mia astupat cu vata si ceva medicament.Ieu luam ampiciluna dat de ea si ketonal pentru dureri, in urmatoarele zile mam umflat de patru ori mai rau si am schimbat si antibioticu cu augumentin iar de patru zile ea tot nu a spart.Va rog sa ma indrumati fiinca mia cazut si vata pusa de medic iar canalul este gol are ceva sau imi afecteaza intrun fel?tin sa precizez ca meseaua a inpis afara vata fiinca nu pot manca sau bea apa ca nu pot inghite simt o galma mare in gat.
0
07-12-2014, ora 18:42
ana.micutza
Nu este medic/terapeut
ana.micutza
as vrea un sfat din partea dumneavoastra e urgent sper sa imi vedeti mesajul si sa imi raspundeti macar o parere. Sotul meu are 30 de ani si de trei zile are dureri la o masea cariata de mai mult timp insa ma ingrijoreaza faptul ca are o umflatura pe obraz vizibila dar incet incet se lasa in gat si simte un nod cand inghite va rog sa imi dati macar o parere un sfat va rog. multumesc
0
09-12-2014, ora 02:27
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Maseaua cariata poate fi punctul de plecare al unui abces periosos, asa ca mergeti cat mai repede la medic stomatolog/ chirurg( eventual si cu o radiografie). Sunt cazuri in care abcesele au consecinte dezastruoase, asa ca nu amanati. Poate tine comprese reci locale.
0
19-07-2015, ora 12:22
Mastro
Nu este medic/terapeut
Mastro
Buna ziua, am o problema cu o masea care e sparta.am facut abces care a crescut in prima zi foarte mult dar Mai apoi a tras inapoi.acum e ceva Mai mic dar e impietrit iar maxilarul imi este blocat, nu pot sa deschid Bine gura nici macar pentru a putea baga o lingura in gura iar situate aceasta dureaza de o saptamana si iau antibiotice(noprilam si flagyl).ce ma sfatuiti sa fac?va multumesc
0
12-08-2015, ora 09:00
iurcovici
Nu este medic/terapeut
iurcovici
buna ziua, am o intrebare la dvs. in urma cu un an miam plombat o masea la care a cazut plomba veche, cind mia plombat canalele din nou, materialul a iesit din radacina in maxilar... a trecut trei luni si a inceput sa apara un punct pe gingie care a avea puroi, am mers la chirurg si mia taiat gingia si a scurs puroiul... dupa ceva timp sa intimplat a eiasi istorie, am mers din nou si mia facut operatie ca sami scoata plomba din afara radacinii... dupa aceea imi curgea mai in fiecare luna puroi in cantitati mici la radiografie imi arata ca radacina e in regula insa oricum miam scos acea masea pt ca in ultimul timp aveam ceva dureri in directia maselei si chiar dureri de cap...as vea sa stiu daca nu putea pati ceva osul daca cam jumate de an am avut puroi pe la radacina... cind medicul mia scos masaeaua nu mia prescris nici un preparat va multumesc anticipat
0
19-11-2015, ora 11:25
Alexandra palimaru
Nu este medic/terapeut
Alexandra palimaru
buna ziua! acum cam o luna de zile sau poate chiar mai mult am avut o durere de masea ingrozitoare simteam ca maseaua e mai sus ca toti dinti am luat un antibiotic de 125 de g si il luam la 8 ore am uitat sa specific ca nu sunt in romania dupa 10 zile de antibiotic nu am mai avut durerea se masea dar ma durea gingia foarte tare si acum 7 zile mi sa umflat gingia si obrazul in partea de jos dar nu ma durea maseaua doar foarte putin gingia am fost la farmacie deoarece aici este foarte scump sa mergi la medic si nu imi permit, la farmacie mia dar amoxicilina de 500 g pe care am luato la 6 ore ai astazi e a 7 zi de antibiotic si umblatura de la masea nu sa retras doar obrazul sa dezumflat. Ce pot face in privinta asta ? Cu ce sa ma tratez ?
0
21-11-2015, ora 07:25
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Din cele relatate, cel mai probabil aveti o infectie la masea, pentru care cel mai bun este tratamentul local realizat in cabinet( drenaj endodontic si ulterior tratament de canal sau extractie dentara ). Este posibil sa ramana o "umflatura" langa masea pana se realizeaza tratamentul. Puteti lua si antiinflamator ( tip ibuporfen ), dar episoadele de umflat se pot repeta. Puteti merge la dentist in zona in care sunteti pentru tratament de urgenta si continua apoi tratamentul in tara.
0
23-11-2015, ora 19:15
Alexandra palimaru
Nu este medic/terapeut
Alexandra palimaru
Multumesc frumos de raspuns
0
24-02-2016, ora 11:45
Marii salva
Nu este medic/terapeut
Marii salva
Buna ziua. De 3 zile mi s-a inflamat gingia de jos din partea dreapta, si ma doare foarte tare maseaua. Maseaua are nervui scosi si a fost plombata, dar ulterior a picat plomba si a mai ramas doar o parte din masea(un perete cum ar veni). Ar trebui sa o scot sa nu mai am probleme cu ea?
0
24-02-2016, ora 22:47
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna ziua! in primul rand, inainte de a lua decizia extractiei sau a retratamentului canalelor, aveti nevoie de o radiografie si un consult la medic. Este foarte posibil sa fie intai necesar un tratament cu antibiotice si antiinflamator pentru calmarea durerii si a infectiei acute. Dupa care, in functie de cat de mult este fracturat molarul si de cat de mare se vede radiologic sa fie infectia, se decide extractia sau nu.
0
04-03-2016, ora 00:28
cryssng
Nu este medic/terapeut
cryssng
Buna seara,
AM nevoie de sfatul dumneavoastra, la sfarsitul lunii decembrie am fost la medicul stomatolog pentru o masea care ma durea si mi-a plombat-o( plombat fara nerv scos), ulterior mi-am facut si detartraj si cateva plombite unde mai era necesar, eu am plecat in afara tarii in ianuarie, doar ca am ramas imediat cu o sensibilitate nu mai pot sa mananc nici acru nici dulce nici rece nici cald, de fapt nu mai pot sa mananc mai deloc..ma dor toate maselele si toti dintii.Imediat dupa detartraj dansa mi-a spus sa urmez cu corsodyl, am urmat 1 saptamana pana sa plec insa degeaba, iar la maseaua dureroasa care mi-a plombat-o dupa 2 saptamani imi pulsa ma durea cu gat cu tot si acum am un abces (gingia s-a umflat destul de urat la baza ei) si ma sperie, fiind plombata.Astept sfatul dumneavoastra. Multumesc mult.
0
07-03-2016, ora 09:12
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
Din ceea ce descrieti dumneavoastra maseaua la care aveti plomba avea ceva probleme dureroase inainte de a se interveni si a se pune plomba.Aveti vreo radiografie sa ne trimiteti pentru a va da niste sfaturi mult mai precise?
Doar cu informatiile date va pot spune cu probabilitate mare ca nervul acelei masele a facut /sau avea infectie si este cazul sa se umble pe canalele ei cat mai repede cu putinta pentru a evita pe cat posibil pierderea acelei masele. O masea ce are sau a avut abces incepe sa aiba sanse mai mici de supravietuire.
0
08-03-2016, ora 09:58
cryssng
Nu este medic/terapeut
cryssng
In primul rand, La Multi Ani! Multumesc mult pentru raspuns. Din pacate nu am facut radiografie, acum stiu ce trebuie sa fac multumita raspunsului dumneavoastra. O zi frumoasa va doresc!
0
24-05-2016, ora 12:43
krinu
Nu este medic/terapeut
krinu
buna ziua,
va rog sa-mi spuneti daca dr stomatolog a procedat corect in cazul meu. In urma cu doua saptamani mi s-a reconstruit un premolar, la care mai aveam doar radacina, nervul era necrozat, a fost curatat locul, probabil a pus si tratament, mi s-au pus doi pivoti (metal) si apoi materialul ceramic. A-2-a zi am simtit ca ma doare si ma tine ceva in obraz cam in drept cu acel premolar. Mi s-a spus ca in vreo 3-4 zile o sa dispara. Asa s-a si intamplat numai ca am inceput sa am dureri care se extindeau catre tampla si uneori catre ureche, dar ma puteam atinge de orice dinte din gura si nu ma durea niciunul, doar sus deasupra gingiei in obraz, nu prin palpare exterioara, ci doar interioara. Eram plecati in concediu, am luat ibuprofen vreo sase zile la rand, dupa aceste zile m-a lasat durerea insa m-am trezit cu falca umflata de abia mai deschideam ochiul. M-am dus la dr stomatolog, mi-a scos tot si mi-a dat tratament cu antibiotic. Dupa doua zile inca sunt umflata. E bine?
0
29-07-2016, ora 12:46
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
Este bine ca v-a scos infectie de acolo si da este normal sa se umfle/inflameze locul dupa o astfel de infectie si problema. Acum ca acolo v-a ramas un gol, va sugerez sa va interesati de variantele ce exista pentru a va acoperi acel gol si a evita problemele ce pot aparea atunci cand ramanem fara un dinte. Am scris un articol in acest sens -----------*

(*modificat de admin)
0
12-02-2018, ora 18:38
Bogdan 11
Nu este medic/terapeut
Bogdan 11
Buna seara am avut o infectie la masea si dupa ce doctorul dentist a scoso nu ma mai lasa durerile de cap si de ureche.prdcizez ca aceste dureri leam avut si inainte de extractie.ce as putea face pt ca iau sj amoxacilina si antiinflamatorii.
0
04-12-2018, ora 19:57
Adda12
Nu este medic/terapeut
Adda12
Buna..am o infecție urâtă la un dinte..am scos dintele..si iau antibiotic dar ma doare grozav locul..Nu isi face efectul antibioticul sau de ce? Mersi
0
04-12-2018, ora 20:19
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Bina seara, este posibil ca extracția sa fie mai traumatica și din aceasta cauza sa aveți dureri. Doctorul nu a recomandat antiinflator după extracție???antibioticul se ia pentru infecția ce a fost acolo, pt durere aveți nevoie de antiinflamator (nurofen, ibuprofen) ca sa va calmeZe dar continuați și cu antibioticul. Dacă in continuare nu trece mergeți la medic.
0
04-12-2018, ora 22:33
Adda12
Nu este medic/terapeut
Adda12
Va mulțumesc.
0
06-12-2018, ora 19:20
Adda12
Nu este medic/terapeut
Adda12
Infecția s-a extins și doare groaznic cu tot cu ureche toata falca si pana la sprâncena..iau antibiotic de 3 zile dar in loc sa se tragă se extinde antiinflamatoare am luat cu pumnul si nu trece durerea
0
25-12-2018, ora 09:41
Costacurta796
Nu este medic/terapeut
Costacurta796
Buna ziua si Craciun fericit tuturor, am avut acum doua trei luni o interventie la unul din incisivi, iar in aceasta dimineata m-am trezit cu cea ma frumosa umflatura de cand ma stiu, mai mult ca sigur interventia nu cred ca a fost facuta corect, daca ma poate ajuta cineva cu un sfat, astazi este inchis peste tot, mai mult ca sigur cred ca trebuie sa iau antibiotic. Va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns
90 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar aftele bucale?
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •