Puroi la masea

14-03-2010
DAMdar
Nu este medic/terapeut
DAMdar
De ceva timp am o problema la maseaua ce se afla inaintea maselei de minte pe partea dreapta problema e asta, am avut dureri groaznice la aceea masea pana mi sa scos nervul a fost ok nu am mai avut niki un fel de durere dar acum cateva luni a aparut o mica punga cu puroi am sparto si ma lasat ceva timp asa nu am fost la stomatolog deloc in acel timp iar acum mi sa umpflat in partea stanga a maselei cred ca e din nou puroi si ma doare doar cand inghit sau apas sub masea in zona maxilarului nu am dureri grave dar am observat ca imi curge sange din masea doar cand umblu la ea.Va multumesc!
90 comentarii 12 3 Înainte ›
0
14-03-2010, ora 20:31
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
mergeti din nou la dentist cu o radiografie recenta. cel mai probabil tratamentul de canal care s-a facut nu a fost corect, ceea ce a duc la infectia actuala. trebuie curatate din nou canalele si refacuta obturatia de canal dupa ce se trateaza infectia
0
13-04-2010, ora 14:14
bob78
Nu este medic/terapeut
bob78
buna !
ce ma fac? in mod norml m-as duce imedit la medic dar nu sunt in tara si nici nu indraznesc sa aflu cat e o consultatie la cabinetul stomatologic aici... nu mai vorbesc de tratament :((
acum 3-4 luni si mai bine am avut un abces deasupra unei masele o umflatura mica rosie din care tot a iesit puroi o vreme. apoi umflatura s-a retras si am crezut ca am scapat... dar acum dupa mai bine de o luna am inceput sa simt cum ma umflu puitn in partea de sus a obrazului cam pe undeva pe acolo pe unde se termina ridurile astea de zambet:)
am intrat in panica ca vrea sa rezist pana prin iunie cand ma intorc in tara fara sa ma umflu sau sa am probleme.chiar nu imi permit sa ma duc la medic aici...
ce sa fac sa dau inceputul asta de infectie inapoi si sa o tin sub control o vreme ? am inceput cu tratamente babesti ceai de musetel, usturoi pe burta goala ca cica-i bun antibiotic, spalat pe dinti de nici nu mai stiu cate ori pe zi... apa de gura etc etc...
va rog ce sa fac sa dau infectia inapoi? e abia incipienta si simt doar as o greutate deasupra obrazului spre ex cand alerg...
mersi
0
13-04-2010, ora 23:01
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
NU E O INFECTIE INCIPIENTA! ceea ce aveti dvs este clar o infectie cronica pe care o aveti de mult timp, care nu doare decat cand se reacutizeaza si produce " umflatura" descrisa. initial puroiul a gasit o cale sa iasa din os printr-o fistula ( acea umflatura mica din care tot drena abcesul) insa cand, dintr-un motiv sau altul, aceasta fistula s-a inchis, a inceput sa se umfle cu adevarat tot obrazul. tratamentul corect este local + general. adica local prin drenajul infectiei fie prin dinte fie printr-o incizie a gingiei la medicul dentist + general cu antibiotic pe cale generala si antiinflamator. ( augmentin sau amoxicilina si nurofen de exemplu). dupa calmarea fenomenelor acute se decide tratamentul final al dintelui cauzal.
0
14-04-2010, ora 10:25
bob78
Nu este medic/terapeut
bob78
uf..astazi de pe partea dreapta arat de parca m-as fi ingrasat binisor.. am un obraz dolofan si o durere continua dar nu foarte puternica :(
m-am invartit pe langa cateva cabinete si doar consultatia e intre 90-100 $ australieni ceea ce inseamna ca o sa crap probabil pe langa usa vre unui cabinet. radiografie, extrasul unei radacini vechi, curatat canale tratament si cine stie ce altceva sare de 1000 dolari. asa ca intre timp cred ca o sa lucrez si in schimbu 3 sa strang ceva dolari si o sa astept sa vad care crapa primul eu sau infectia..

am mai avut odata ceva asemanator parca insa infectia a cedat pana la urma dupa vreo 2 sapt...sper sa scap si de data asta.
La nevoie in caz ca nu mai rezist am de rezerva ceva arsenal greu pe care l-am luat de acasa intr-o punga... adica 7 comprimate filmate Augmentin 1 g, ; 10 pastile Duomox 500mg (vad ca scrie tot amoxicilina pe ele), eritromicina 200mg 5buc, cefalexina 500mg (am vreo 20 din astea da n-am habar ce sunt doar ca scrie pe ele antibiotice...) + vreo 2 pastile de nurofen si aspirina mai multa.

acum va rog mult cine imi spune si mie cum le combin pe astea pana imi trece infectia ca aici fara bani nu se uita nici naiba la mine.. de intors nu pot s ma intorc... si inca lucrez pe minus sa platesc drumul.

cine a mai trecut prin asta si a scapat o vreme fara sa se duca la medic va rog orice sfat e binevenit pt ca sunt cam speriat nitel si nici nu am cu cine discuta ca sa imi mai revin psihic macar...iar daca va interzice deontologia medicala sa dati anumite sfaturi va rog -
multumesc din inima! doamne ajuta!
0
14-04-2010, ora 14:09
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
eu de obicei dau pacientilor 2 cp de augmentin pe zi, una la 12 ore, timp de 5 zile ( deci v-ar trebui 10 pastile) asociat cu nurofen tot 2 cp pe zi timp de 3 zile. o a doua varianta ar fi amoxicilina de 500mg cate 3 pastile pe zi, una la 8 ore, timp de 5 zile ( adica 15 capsule) asociat cu nurofen, ca mai sus, 2 pastile pe zi timp de 3 zile.
in plus fata de acest tratament fac tratamentul local. pe care insa spuneti ca nu vi-l permiteti.
incercati sa luati doar antibiotice dupa una din schemele de mai sus, vedeti daca va mai calmati...
0
17-04-2010, ora 02:11
bob78
Nu este medic/terapeut
bob78
va multumesc, dupa 2 zile de cand iau antibiotice simt ca infectia a inceput sa se retraga si nu ma mai doare. o sa iau inca 3 zile amoxicilina de 500 si cred ca o sa fie bine.
fara tratamentul local care sunt sansele ca infectia sa revina? si ce pot face sa previn declansarea ei macar pentru o luna si ceva pana ma intorc in tara?
0
09-05-2010, ora 17:04
piusha
Nu este medic/terapeut
piusha
Buna,
Anul trecut mi-am plombat o masea, de vreo 3 ori pt ca ma tot durea si stomatologul imi tot curata si iar plomba maseaua. dupa asta, mi s-a facut un poroi deasupra, galben, mare, foarte umflat...l-am lasat si mi-a trecut, dar anul asta mi-a reaparut, l-am stors si dupa 2 zile a revenit, si tot asa, ma deranjeaza f tare, e foarte enervant.de cand l-am stors practic ultima data MA DOARE CAPUL INGROZITOR!!!!, partea cu maseaua, SI ASTA DEJA DE APROAPE 2 SAPTAMANI...nu mi-e umflata fata, nu am alte probleme, doar cand mi s-a facut puroiul mare il simteam in obraz...ala atrecut si acum asta chiar deasupra maselei..ce sa fac?...
0
10-05-2010, ora 00:05
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
veti avea probleme serioase daca nu va hotarati sa mergeti la medic... poate la alt medic decat pana acum. puroiul va continua sa reapara chiar daca il " stoarceti".
0
19-05-2010, ora 12:54
alice_gl
Nu este medic/terapeut
alice_gl
Buna,
Acum 2 saptamani am facut un abces la dintii din fata- jos. Luam deja amoxicilina de 500 pentru ca aveam gatul inflamat si am zis ca va rezolva si problema abcesului. Dupa cateva zile am terminat problemele cu gatul dar barba mea s-a imflat. Am inceput tratament cu augmentin de 1g/12 ore si ketonal 1/12 ore si de 4 zile nu simt nici o ameliorare.
Mai mult infectia a coborat sub barba si ma doare de cate ori incerc sa vorbesc. Salariul nu l-am luat de vreo 2 luni asa ca nu prea am cu ce sa ma duc la dentist :(( si incepe sa-mi fie teama. Cand ar trebui sa dea inapoi imflatura??? Ar trebui sa schimb tratamentul?
0
19-05-2010, ora 20:47
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
puteti schimba tratamentul de 10 ori... si cu orice alte pastile. nu va fi suficient. pentru ca abcesul sa se retraga trebuie sa mergeti la doctor pentru drenaj. puteti incerca la spitalul de stomatologie... cu adeverinta de salariat si trimitere de la medicul de familie tratamentul este gratuit.
0
19-05-2010, ora 21:13
alice_gl
Nu este medic/terapeut
alice_gl
Va multumesc pentru sfat, dar la clinica de stomalogie din galati mi-am mai tratat cateva masele si. In mai putin de un an le-am pierdut pentru ca s-au rupt in bucati cu tot cu plomba. Si au incercat de 2 ori sa-mi omoare nervii pe viu. De cate ori trec pe langa clinica mi se increteste carnea
0
25-05-2010, ora 21:07
danlepa
Nu este medic/terapeut
danlepa
salut, am si eu cateva intrebari legate de dantura:((((
sunt alergic la xilina, novocaina, adrenalina, penicilina si ampicilina, si am prolaps de valva mitrala.am probleme urate cu dantura si nu stiu ce sa mai fac.alaltaieri mi-am scos un ciot dintr-o masea si mai am unul care se misca in gingie.iau cefalexin de 250 mg la 8 ore(sunt fricos de antibiotice sa nu fac dracu intoleranta si la asta, si de aceea nu-l iau la 6 ore) dar inca ma doare destul de bine ciotul ramas.nu s-a umflat, dar am senzatia ca se umfla.nu m-am mai dus la dr ca toti ma "paseaza" de la unul la altul.sunt super panicos si nu stiu la cine sa apelez:(((. exista vreo posibilitate sa imi rezolv dantura fara sa dau coltul, adica sa am procentaj de 100% ca nu patesc nimic? ma gandesc sa-mi scot si o bucata din ciotul ala care da peste gingie, dar mi-e "morcov" sa nu fac dracu puroi si sa ajung la urgenta ca poate din cauza "zelului"v reunui dr care vrea sa-si arate muschii, dau coltul.exista vreun anestezic care sa nu dea intoleranta sau care sa nu-mi fie interzis la inima?
mii de multumiri anticipat.
0
25-05-2010, ora 23:44
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
puteti face anestezie cu mepivacaina. este anestezicul care da cel mai rar alergii, dar pentru siguranta ar trebui sa va faceti un test. de asemenea este anestezicul care se recomanda persoanelor cu afectiuni cardiace. iar ca antibiotice, la alegicii la peniciline se oate da si clindamicina de 300 mg una la 12 ore.
0
30-05-2010, ora 01:36
Liudmy
Nu este medic/terapeut
Liudmy
Buna, am trecut si eu eu printr-o situatie asemanatoare cu cea a lui piusha, adica anul trecut mi-a fost plombata si obturate canalele la aceeasi masea de cateva ori (ultima masea de sus pe partea stanga, inaintea maselei de minte), ma tot durea, aveam si faceam abcese. De aproximativ 11 luni nu mi-am folosit partea stanga deloc deoarece ma doare si periodic am o senzatie de expulzare a maselei. Insa intr-o seara, cand din greseala am mestecat guma o data si pe partea stanga-peste aprox 4 ore mi s-a umflat falca foarte tare impreuna cu ochiul si partea stanga a nasului, mi-am sunat dentistul si mi-a recomandat tratament cu ampicilina 250, oxacilina 250 si refen retard. Dupa trei tratamente identice cu aceleasi antibiotice nu am putut sa-mi folosesc maseaua, (efectiv nu am timp sa ajung la dentist si oricum dentistul la care mergeam nu cred ca aplica tratamente locale dupa cum ati descris dvs. mai sus). Acum sunt la al patrulea tratament, de data asta mi-a aparut o umflatura undeva sus intre radacina si obraz si nu imi dau seama daca este punga cu puroi sau vreun granulom sau altceva. Va rog sa ma ajutati cu un sfat si va rog sa-mi suneti ce antimicotice sa iau in timpul si dupa administrarea antibioticelor (pt ca deja au inceput sa-mi apara si probleme ginecologice din cauza antibioticelor). Va multumesc anticipat.
0
22-07-2010, ora 17:28
woman
Nu este medic/terapeut
woman
Buna ziua! Am o intrebare legata de o masea cu puroi...Am o masea care mi-a fost plombata de mai multe ori pana acum, ultima oara a fost plombata acum vreo 3 ani si ceva, acum 2 luni am mers la stomatolog pentru control si dupa ce mi-a facut radiografie la masea a vazut ca este rupta la un capat la radacina si a facut puroi, doctorul mi-a zis ca trebuie scoasa si ca imi va face trimitere la chirurg.am intrebat ce se poate intampla daca nu scot maseaua, pentru ca nu ma doare deloc si nici nu s-a umflat, doctorul mi-a spus ca ar putea sa se umfle si atunci tot va trebui scoasa.Am convenit pana la urma cu medicul ca mai asteptam deocamdata dar daca se umfla maseaua sa vin sa ma trimita la chirurg sa mi-o scoata.Acum as vrea sa stiu ce se poate intampla daca nu scot maseaua, deja au trecut 2 luni de cand am fost la doctor, maseaua nu s-a umflat deloc si nici nu ma doare.este periculos in cazul asta daca n-o scot?
0
23-07-2010, ora 02:26
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Riscurile sint doua:

- o masea cu puroi e ca o bomba cu ceas: poate "exploda" oricind (de obicei cind dentistul e in concediu sau de craciun :) )
- daca este fracturata la nivelul radacinii si nu e extrasa, in timp se va produce rezorbtie osoasa care va ingreuna sau va face imposibila aplicarea ulterioara a unui eventual implant

dr. Nicoleta Grosu
0
26-07-2010, ora 14:35
woman
Nu este medic/terapeut
woman
Multumesc frumos pentru raspuns!
Am vazut pe net ca se poate sectiona gingia si se curata puroiul de la masea.apoi se coase la loc gingia.acum sa vedem ce se poate face.
0
21-10-2010, ora 00:33
katty_op
Nu este medic/terapeut
katty_op
Buna seara! Am si eu o mare problema: am gingia umflata, iar in acelasi timp am si puroi la ea, , , , , simt.ea este f mult cariata, trebuie sa o scot neaparat.de vreo cateva luni tot aman ca merg la stomatolog si nu am mai ajuns, , , , pana acum cand sunt nevoita sa merg NEAPARAT!!!in acelasi timp pe partea care am maseau cu probleme, adica dreapta sus, in partea de jos sub maxilar simt ceva, , , , nu ma doare cand inghit sau mananc, ma doare doare cand apas.mi-e teama sa nu fi ajuns pana acolo infectia...stiu ca treb sa ajung la stomatolog cat mai repede...dar intre timp am ramas insarcinata si sunt in primul semestru, dupa cate am citit am inteles ca interventiile la stomatolog se fac in al doilea semestru de sarcina, eu acum am 11 saptamani, mai am vreo 2 sapt sa intru in al doilea semestru de sarcina.dar pana atunci ce sa fac???? cum sa sparg puroiul, ca mie tare frica sa nu se duca infectia mai departe si sa ajunga la bebe.ce ma sfatuiti sa iau ca sa se sparga puroiul? am citit de miere, de capatul anui ac care sa il ar la flacara ca sa se elimine toti microbi si apoi sa il sterg cu un tampon imbibat in alcool sanitar.va rog din suflet ajutati-ma...sau daca cu ceai ceva sa fac gargara!! MULTUMESC ANTICIPAT!!
0
21-10-2010, ora 10:38
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
In primul rand, NU umblati cu nici un ac in gura, nu asa rezolvati problema si riscul de a va infecta este mare (ganditi-va ca sunteti si insarcinata). Mergeti la un stomatolog, nu trebuie sa mai asteptati. Sunt anestezice care se pot face si in sarcina. Ce simtiti sub maxilarul inferior poate fi o inflamatie ganglionara provocata de infectia dentara(odata cu rezolvarea maselei/maselelor cu probleme, inflamatia ganglionara se remite) sau se poate sa aveti si o masea inferioara cu probleme. In orice caz, diagnosticul poate fi pus doar la un consult. Va doresc sanatate multa!
0
30-10-2010, ora 12:32
laur23
Nu este medic/terapeut
laur23
de 3-4 ma doare maseaua foarte tare iar de ieri a inceput sa mi se umfle iar astazi am facut puroi ce pot sa fac ca sa ma tratez si sa scap de puroi si umflatura este pe parte stanga inaintea meselei de dinte pe partea de jos si este umflata si inca ma doare maseua dar nu foarte tare
0
10-11-2010, ora 21:27
simona.r
Nu este medic/terapeut
simona.r
Buna seara,

Sotul meu a facut puroi la masea, pentru ca asta se intamplase seara, l-am programat la urgente (mentionez ca stam in Anglia). Doamna doctor de acolo a recomandat ca maseaua sa fie scoasa spunandu-ne ca este singura solutie. Drept urmare asta am si facut... maseaua a fost extrasa... puroiul tot acolo... si i s-a prescris amoxacilina de 250 de 3 ori pe zi timp de 5 zile.Este adevarat ca punga de puroi s-a retras intr-o oarecare masura in ultimele 12 ore...insa... ce ma ingrijoreaza si nelamureste pe mine... Este posibil asa ceva fara ca mai apoi sa existe unele riscuri fie ele si cat de mici?

Nu auzisem sa se faca extragere de masea si cu puroi si eram oarecum retinuti in aceasta privinta insa doamna doctor insista in draci ca nu exista nici un fel de risc ba mai mult este recomandata extactia pentru ca i se facuse si inainte cu 2-3 luni.
Ma gandesc pe de o parte ca suntem in anglia si medicina este oarecum avansata... dar pe de alta parte am eu asa un sentiment... ca poate era mai bine ca plecam asa cum am si venit.

Va rog mult sa imi trimiteti un raspuns.
0
10-11-2010, ora 21:37
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
In situatia in care era in puseu acut (adica umflat, cu dureri), extractia trebuia temporizata, rezolvata doar urgenta prin drenaj endodotic si spalaturi, eventual antibiotice si antiinflamatorii, iar dupa trecerea puseului acut, pe baza radiografiei se lua decizia daca se poate salva sau trebuie extrasa
0
11-11-2010, ora 01:11
simona.r
Nu este medic/terapeut
simona.r
Iti multumesc pentru raspuns.Cu toata sinceritatea iti spun ca toti acesti temeni medicali ma cam depasesc. De salvat... nici cea mai mica sansa:(( insa ce ma nelinisteste pe mine cel mai mult este faptul ca auzisem de anumite cazuri in care la extragere acea punga de puroi s-a extins in organism...
Acum cand iti scriu sunt 24 de ore de la extractie, iar punga de puroi s-a retras aproape in totalitate, sotul meu nu are dureri, totul pare sa decurga normal.
Spune-mi te rog punctul tau de vedere.
Imi cer scuze daca sunt insistenta insa vreau sa stau linistita cel putin pana ajungem acasa si putem sa consultam un medic stomatolog ROMAN.
0
11-11-2010, ora 09:10
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
De aceea se evita extractia "la cald" (adica in puseu acut) pentru a se evita diseminarea infectiei. In situatia in care sotul dvs ia antibiotice si totul decurge bine, nu trebuie sa va faceti probleme
0
05-01-2011, ora 14:35
sergiu19801
Nu este medic/terapeut
sergiu19801
Salut!
Am o problema. Acum 4 ani am scos o masea de sub un molar( supranumerar), iar de vreo 2 saptamani ma doare ingrozitor. Azi am facut o radiografie si mi s-a spus ca ar fi un chist in locul fostei masele, pe radigrafie apare ca o pata intunecata exact in dreptul radacinilor maselei ramase.
Stomatologul mi-a spus ca nu e de competenta lui si sa ma duc la un chirurg de la maxilo-faciala.Fiind intr-un oras mai mic, nu avem asa ceva aici si va trebui sa ma duc intr-un centru universitar(Craiova).
Va rog sa-mi dati un sfat.
Multumesc
P.S. Analgezicele nu mai au efect
0
20-02-2011, ora 12:01
superleo
Nu este medic/terapeut
superleo
Buna ziua! Am si eu o intrebare daca puteti va rog sa ma lamuriti. Am avut probleme cu maselele de cand ma stiu, si am fost la dentist o data sau maxim de 2 ori cand a fost urgenta maxima, de 2 ani sunt student la o facultate in danemarca unde dentistu e exagerat de scump, si pana acuma nu mi-am permis sa ma duc sa ma tratez, am asteptat mult timp si de 3 zile sunt in tara special ca sa ma duc la dentist, pana acum am avut 2 extractii si urmeaza inca 4 :). maselele care trebuie extrase plutesc in infectie, e santier in gura la mine. intrebarea este: e posibil ca aceasta infectie sa aiba legatura cu metabolismu meu, de o vreme mananc mai mult si slabesc mai mult, de cand au inceput masele sa se umfle si sa ma doara, mananc exagerat de mult. ma gandeam daca le scot acum pe toate si scap de toata infectia din gura. e posibil sa ma ajute sa imi revin? are infectia din gura legatura sau e de la total alceva? sau daca ati putea f scurt sa mai imi enumerati cu ce ma ajuta ca scap de infectie as aprecia foarte mult.
Va multumesc! O zi buna!

Leonard
0
20-02-2011, ora 12:19
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"e posibil ca aceasta infectie sa aiba legatura cu metabolismu meu?"
Nu.

"de o vreme mananc mai mult si slabesc mai mult, are infectia din gura legatura sau e de la total alceva?"
Apelati la medicul de familie pt a stabili cauza slabirii.
0
24-02-2011, ora 20:41
ionutz_23
Nu este medic/terapeut
ionutz_23
Buna ziua! Am si eu o problema cu masea de sus. A inceput ca o durere si seara am luat Ospamox 1000 mg a doua zi a inceput sa mi se umfle, am fost la stomatolog si mi-a spart acolo si mi-a dat drumul un pic la puroi si mi-a zis sa iau Augumentin dupa ce am luat prima pastila s-a umflat mai tare si mi s-a inrosit rau obrazul ! Nici dupa 4 pastile de Augumentin de 650 nu mi-a trecut si parca am senzatia ca mai rau se umfla? Ce ar trebui sa fac sa merg din nou la doctor sa se uite la masea? Va multumesc foarte mult! O zi buna!
0
25-02-2011, ora 08:19
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Mai trebuie facute drenaje pentru ca antibioticul sa fie eficient. Deci, mergeti la doctor!
0
02-03-2011, ora 21:02
cata20
Nu este medic/terapeut
cata20
am o problema cu o masea acu 3 luni mi-a cazut plomba si nu mam mai dus la medic sa mi-o puna, acu 3 zile am facut puroi la ea am luat Amoxacilina crezand ca va trece dar nu a trecut durerea e aceeasi..
as vrea sa stiu ce sa fac ?
Adaugă un comentariu / răspuns
90 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar aftele bucale?
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •