Puroi in gat

04-12-2012
McCsi
Nu este medic/terapeut
McCsi
Buna ziua,

Dupa ce intr-o dimineata m-am trezit la ora 6, din senin cu o insuportabila durere de cap, gat, si ceafa(de abia pot sa misc capul), am incercat cu Ibalgin pentru durere, cu ceaiuri, dar fara success. Dupa amiaza pe la 3 m-am dus la spitalul judetean sa imi faca un consult si sa faca ceva sa imi treaca starea. Mi-au dat 3 perfuzii.

Inainte: Ma durea capul si gatul, eram somnolent, obosit, respiram usor alert(ca dupa un mic efort), ma dureau ochii, nu suportam lumina, nu aveam stare in pat si transpiram de minune. Eram ametit si nu puteam privi in lateral. Ma miscam cu incetinitorul, si ma dureau incredibil muschii de la ceafa, de parca as fi avut febra la ei. Si aveam febra 39.3 grade.

Dupa perfuzii: Am energie, ma simt bine, nu ma mai doare ceafa, raman doar cu o mica durere de cap si de gat.

Mi s-a spus asa: Am puroi in gat(desi eu m-am tot uitat si nu l-am vazut). Amigdale nu am ca le-am scos.

Mi-au scris antibiotic(7 zile), paracetamol pentru febra alternat cu algocalmin pt calmare(3 zile)

Chestia este ca si azi, m-am trezit in aceiasi stare oribila la ora 6 dimineata. Am dormit la amiaza 3 ore, iar m-am trezit leguma.

Am urmatoarele doua intrebari:

1. In cazul meu, este normal ca de la puroi in gat sa am atatea complicatii? inclusiv sa nu pot sa misc capul de durere de ceafa, si durerea de ochi? Desi iau tratament din seara cand am venit de la spital ma simt tot asa leguma ca si inainte sa ma duc la spital.

2. E contagioasa boala mea? Prin ce metode se poate transmite si cat de usor, ca am contact cu persoane permanent.

Va multumesc frumos
3 comentarii
0
05-12-2012, ora 07:54
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna,
1. NU este contagioasa;
2. parere:
ai tensiunea prea mica sau prea mare.
oare CAT ai avut inainte de-ati fii pus perfuzii?
CE? sa faci:
- continua-ti tratamentul.ai SI febra;
- bea la culcare SI la sculare (cand te simti...)un pahar cu apa sau ceai;
- pune-ti pe un prosopel cartofi cruzi (cartof curatat si taiat rondele)si infasoara in jurul gatului;
iti face bine si la gat si la febra.
cele bune,
0
05-12-2012, ora 11:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt mcCsi

e nevoei de consult ORL, neurologie, investigatii coloana cervicala
simptomele care le descrii pot fi pe cat de simple pe atat si de complicate
poate fi si de la o amigdalita linguala..cu asa simptome.. dar ar trebui sa doara si la deglutitie.. la ingitit saliva si mancarea
dar poate fi si vorba de complicatii intracerebrale cum ar fi meningita !!!! post virala
sau probleme de la coloana cervicala
0
07-12-2012, ora 12:22
McCsi
Nu este medic/terapeut
McCsi
Va multumesc frumos.
In urma medicamentatiei se pare ca simptomele au disparut si mai iau antibiticul pana se implinesc 7 zile.

O zi cat mai buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.