Puroi amigdale, febra mare.

11-01-2009
Mihaela11
Nu este medic/terapeut
Mihaela11
Am probleme cu amigdalele de cand sunt mica, insa mi-a fost teama sa le scot. Nu am mai facut amigdalita de ceva vreme, insa ceea ce am acum ma cam sperie. Am puroi pe amigdale, nu prea pot inghiti, febra de 2 zile (38, 38, 5) pe care nu pot sa o scad cu nimic. Am luat paracetamol, mi-am pus comprese cu apa rece pe frunte, burta, gambe si talpi, insa fara nici un rezultat. Mentionez faptul ca iau oxacilina incepand de ieri. Ceea ce ma sperie este faptul ca puroiul mi s-a tras si la o masea, iar toata gingia de sus este umflata. Sunt studenta, si in orasul in care studiez nu imi este foarte accesibil sa merg la un medic. Va multumesc!!!
13 comentarii
0
11-01-2009, ora 13:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Mihaela.. Teama este buna... la momentul potrivit. dar in cazul sanatatiii proprii risti cam mult.
Te incanta ideia sa ajungi la 30 de ani in spitale de recuperare cu reumatizm??????
Acum trebue sa faci un tratament foarte serios.
Oxacilina nu este suficienta pentru amigdalita purulenta.
Ospen de 1500 la 6 ore primele 3 zile dupa care la 8 ore inca 3 zile. si 1 la 12 ore pana la 10 zile de tratament.
Biseptol 480mg cate 2 la 12 ore.
Eurespal.. 3 pe zi.
multa gargara.. multe lichide calde de baut.
tab de supt.. 5-6 pe zi.
Mergi la ORL.. si peste 3 saptamani dupa vindecare.. trebue sa le scoti. dac iti vrei bine.!
0
14-01-2009, ora 12:05
Mihaela11
Nu este medic/terapeut
Mihaela11
Buna ziua din nou. Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra anterior. Am incercat cu Ospen de 1500 insa nu a mers. Sunt in a 5-a zi de febra si am fost la medic. M-a diagnosticat cu laringo-angina aftoasa. Mi-a dat Cedax, 1 pe zi si o solutie, de la farmacie, cu care sa imi ung gura. Vroiam sa va intreb pe dumneavoastra, pentru ca am uitat sa intreb cand am fost la medic.. Este contagioasa aceasta boala? Va multumesc inca o data!
0
14-01-2009, ora 12:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice microb.. din cavitatea bucala sse transmite de la o persoana la alta prin sarut.
dar nu face parte din categoria bolilor contagioase.
Tine de organizmul partenerului. de imunitatea lui.. dac se imbolnaveste si el sau nu.
0
15-02-2009, ora 22:01
obiwankr
Nu este medic/terapeut
obiwankr
Buna ziua, am si eu o problema si nu stiu de unde provine.acum vreo 2 saptamani am avut amigdalita acuta, am fost la medic mia data ceva tratament iar acum de vreo 2 zile am o senzatie usoara de durere sub barbie si cand apasdeasupra pe maxilar doare putin, acest disconfort se face simtit si la ureche.Daca puteti sa ma ajutatisa stiu si eu de la ce vine de la masea sau de la amigdale.Va Multumesc.
0
16-02-2009, ora 12:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Posibil de la masea...
amigdala nu da durere in maxilar.
mergi la stomatolog...
0
24-05-2009, ora 23:10
George_94
Nu este medic/terapeut
George_94
Cu cateva ore in urma am simtit o durere in gat in special in partea stanga??? Ce tratament sa iau...? Va rog help...Este pun ospen 1000??
0
25-05-2009, ora 14:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu se recomanda antibiotic.. pentru o simpla intepatura sau durere in gat.
e suficient sa ei Tantum verde de supt!
daca faci febra mare si apare puroi pe amigdale.. Da, atunci poti lua si antibiotic!
0
25-05-2009, ora 19:41
George_94
Nu este medic/terapeut
George_94
Eu am amigadalele scoase de la 10 ani.
0
25-05-2009, ora 19:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
decinu e cazul de antibiotic..
tre sa renunti la bauturi acidulate si inghetata!
0
25-05-2009, ora 19:54
George_94
Nu este medic/terapeut
George_94
Multumesc pentru sfat.!
0
17-06-2009, ora 16:35
Alec5a
Nu este medic/terapeut
Alec5a
Buna ziua, de cateva zile am o punguta cu puroi pe amigdalita din partea dreapta, este doar putin umflata nu ma doare nimic...n'am avut febra, frisoane.. etc... doar simt un disconfort in gat !!! am luat de la farmacie trachisan si sper sa'si faca efectul...este ceva grav?
De la ce se face acel puroi, poate fi de vina fumatul?
Va multumesc
0
17-06-2009, ora 21:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e semnul unei inflamatii cronice locale.
ar fi bine sa va vada la ORL !
0
18-06-2009, ora 12:07
Alec5a
Nu este medic/terapeut
Alec5a
Multumesc pentru sfat... Este ceva grav??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • Tipuri de amigdalite - cum orientează diagnosticul aspectul amigdalelor
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  • Diferența dintre angina (amigdalita) virală și cea bacteriană - când trebuie să iei antibiotic
  •