Puncte rosii pe penis, bube pe corp - act sexual oral

16-08-2014
Kristian22
Nu este medic/terapeut
Kristian22
Buna ziua,

Sunt intr-o relatie cu o fata de aproximativ trei luni de zile. Pe 1 Iulie 2014, am avut cu ea primul contact sexual oral neprotejat (reciproc, dar mai mult ea), dar atunci nu mi se parea o potentiala problema.

Pe 8, 9 si respectiv 11-12 am mai avut tot contact sexual oral neprotejat, doar ca de data asta reciproc si a durat destul de mult. Pe data de 12 August, am inceput sa ma documentez cu privire la BTS-urile care exista si posibilitatea infectarii cu acestea si trebuie sa recunosc ca m-au inspaimantat. Nu stiam ca si sexul oral poate fi cu potential de transmitere si recunosc ca mi-as fi dorit sa fiu mai precaut.

Saptamana viitoare vreau sa merg la doctorul de familie, ca sa ma indrume corespunzator despre cum sa procedez, fiindca as vrea sa imi fac analizele de rigoare si sa fiu sigur ca totul e in regula. Prietena mea si-a facut anul trecut teste anti-HIV etc si au iesit negativ, iar de atunci nu a mai avut contact sexual cu nimeni. Pentru mine, e la fel. Este prima fata cu care am contact sexual, ce-i drept doar oral momentan, cu mentiunea ca in seara dinspre 11 spre 12, cand eram extenuati mi-a cerut să ii introduc penisul in vagin, am facut-o pentru cateva secunde, dupa care i-am explicat ca nu e okay si ne-am oprit.

De vreo doua zile mi-au aparut cateva bube rosii pe corp, pe picioare, maini si gat (nu foarte multe la numar, dar mananca), iar pe varful penisului am cateva puncte mici, rosii, vizibile cu ochiul liber, dar nu foarte proeminente. In rest, nu am nici un fel de simptoma. Urinez normal, iar penisul pare in regula. Sunt speriat de moarte, fiindca sunt si ipohondru de fel si nu imi doresc vreo boala cu transmitere sexuala si nici ei.

Va rog sa ma sfatuiti despre cum ar trebui sa procedez si vreau sa stiu daca exista vreo posibilitate sa fi luat ceva infectios, daca ea era sanatoasa din punct de vedere al BTS-urilor.

Daca mai doriti si alte detalii, va rog intrebati si as vrea niste raspunsuri sincere si nu in gluma, daca se poate. Multumesc in avans.

PS: Mentionez ca am avut stari de anxietate de cand am inceput sa ma documentez si ma intreb daca este si asta vreo posibilitate de aparitie a bubelor.

PS2: Mentionez ca nici nu am ejaculat, in nici una dintre seri (este posibil sa fi curs putin lichid seminal in serile respective)
1 comentarii
0
21-08-2014, ora 10:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cu trimitere de la medicul de familie, va prezentati la medicul Dermatolog.

Pentru viitor trebuie sa stiti ca cele peste 150 tulpini virus HPV + herpesul genital se iau si cu prezervativ si nu au leac. Cu alte cuvinte daca luati asa ceva, veti avea pe viata asa ceva si le veti da si altora. Este suficient Pettingul. Nu e necesar contactul sexual propriu zis.

Cu cat actionati mai repede, cu atat boala trece mai usor. Daca medicul constata ca ati contactat o bts, desigur. Ma gandesc la punctele care v-au aparut in zona genitala.

Nimeni nu va poate spune ce boala aveti pentru ca exista zeci de tipuri de bubite care trebuie vazute de medic si stabilit un diagnostic.

Nu faceti din tantar armasar. Mergeti cu fata de mana la doctor (ati dobandit aceste bubite in urma... actiunilor comune, trebuie sa o responsabilizati si pe ea) si verificati cum stau lucrurile. Luati tratament, etc.

Aveti aici o conferinta tinuta adolescentilor americani despre bolile care se iau prin transmitere sexuala, ca sa va informati.

Un om informat face cat 100.
-*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sexul oral
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  •