Puncte rosii pe maini, torace - pete si cred

19-01-2013
Dreadknight
Nu este medic/terapeut
Dreadknight
Buna ziua,

Mi-au aparut de cateva zile pe maini niste puncte rosii, (de culoarea sangelui).se simte exact la fel ca si pielea...cred ca sunt dedesubt...din ce am mai citi eu petesii...marimea generala este cam aceeasi care o are si un bold, ac...f.mici

Nu sunt multe la numar, daca nu te uiti atent nu le observi,.. dar am senzatia ca pe zi ce trece mai vad una 2 in plus...nu toate au marimea aceea f mica...unele sunt mai evidente dar tot mici ca niste puncte si rosii ca si sangele la culoare

Am fost si super racit in ultima vreme...in sensu ca nu am avut multe perioade de tuse, suflat nasul sau mai stiu eu ce, dar mai mereu am simtit in gat disconfort.am fost sa imi fac un exudat dar inca nu mi-au venit rezultatele. Nu am avut febra deloc, dar eu in general nu fac, ...dar mai am dureri de cap din cand in cand...si momente in care ma simt super obosit
De mancat mananc bine, si am pofta de mancare...

Mai am piatra la rinichi de vreo 4 mm la ultimul control in martie anul trecut...tahicardie sinusala...cam astea

Sa fie de la ceaiul de matase de porumb, care il iau pt piatra de la rinichi..sa fi exagerat cu asta?
Tensiunea o aveam 130 cu 85 cand mi-am masurato ultima oara
Imi e si frica sa nu fie boala sarutului sau mai rau, vreun BTS sau hepatita...nu am prea fost cuminte

De la ce sunt aceste puncte rosii??Nu arata ca nimic, gen rujeola, rubeola, varicela..textura se simte la fel ca si pielea nu e umflat sau ceva nimic...

unde sa ma duc, la dermatolog, sau la hematolog?


Multumesc mult!!!
3 comentarii
0
19-01-2013, ora 17:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dermatologie.
0
21-06-2014, ora 13:07
the dark
Nu este medic/terapeut
the dark
salut! Ti-ai rezolvat problema cu punctele rosii?
0
29-06-2014, ora 14:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Dreadknight

S-ar putea sa iti fi iesit ca efect secundar de la vreun medicament pe care l-ai luat sau de la ceaiul de porumb.
Am si eu, de multi ani, cateva, dar nu le-am tratat si nu s-a intamplat absolut nimic. Medicul de familie mi-a zis ca e posibil sa fie vreo reactie a ficatului de la vreun medicament sau ceva mai toxic ce am inghitit dar nu a stiut sa imi dea vreun remediu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •