Puncte negre, puncte funds, plutitori, floaters sau cum le zice

02-07-2010
ninja.mort
Nu este medic/terapeut
ninja.mort
Salut la toata lumea care citeste acest forum...in curand voi face un site dedicat acestor probleme impreuna cu un forum.

De ce ? Pentru ca am trecut prin asa ceva...stiu cum e...stiu ca toti incompetentii de doctori oftalmologi de pe fata pamantului si toate doctoritele minune care le-am vizitat spun ceea ce au invatat in facultate : NU ESTE BOALA. INVATATI SA TRAITI CU ELE !!!!
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Deci doctori incompetenti si fara lipsa de initiativa.avand in vedere ca un numar mare de oameni se plang zilnic de aceste probleme chiar nu va duce capul sa studiati problema...nuuuuu voi sunteti doar un pic brainless..ce ati invatat aia faceti...

De ce va spun asa ? Pentru ca daca eu SINGUR am reusit sa ma tratez cautand tot internetul; fiind in doliu timp de o saptamana...inseamna ca si voi puteati sa-mi recomandati ceea ce am facut eu.




Bun acum sa incepem cu partenerii mei de suferinta...cei care acum citesc acest post...stiu cum e sa ti se plimbe chestia aia prin ochi..chiar si acum cand cititi de la stanga la dreapta...cand mergeti la plaja sa-l vedeti si cu ochii inchisi...cand mergeti pe strada si el merge acolo pundandu-se intre d-vstra si trotuoar...cand va uitati la chipul cuiva si acel punct se pune pe el etc...da stiu este foarte depresiv...eu chiar nu mai dadeam sens vietzii...eram toata ziua demoralizat mai ales ca lucrez in domeniu de IT nu mai puteam sa stau deloc la calculator...
Am dat examene online..nu ma puteam concentra pe display sa inteleg intrebarea ca se plimba kktul prin ochi.afecta pana si partea sexuala ca imi era greu sa ma mai uit la gagici avand in vedere ca aveam prostia aia intre ele...etc...stiti cum e...stiu cum era...

PS : Am incercat vitreoclar, vitreolent, vitreoxygen etc.timp de doua luni...nimic.absolut nimik...kktul tot acolo era...

Pana am dat peste this guy :
http://www.vitreousfloatersolutions.com/

Da exact ce scrie acolo am facut...am 28 de ani...eram cu risc..dar omul si-a luat un laser nou...si ghiciti ce ?
Dupa 0.0000002 secunde sau cat o fi (atat dureaza sa traga cu laserul odata) a disparut kktul...bine a facut un pic retina sa sangereze ca l-am avut aproape..dar oricum n-am avut nici o simptoma din care zicea el...ca o sa vad monede...pete..fulgere etc...a fost totul super...el era mai traumatizat decat mine ca puteam sa ies perfect.
Sunt trei posibilitati de risc minore cand faci chestia asta...dar stiti ce ?
Nici nu m-a interesant.eram dispus sa scot ochiul numa sa scap de kktul ala.acum va scriu din Las Vegas close to Irvina CA...am fost acolo cu masina...m-am plimbat etc...ma repet o sa vedeti film cu mine la el pe site la mine pe site o sa pun poze etc.
Omul este de nota 10...a venit duminica pentru mine...eram singuri in toata cladirea...etc

Ce nu mi-a venit sa cred ? Nu are nevoie nici macar de halat pentru operatia asta :D deci eu dupa doua luni de doliu in 0.00002 secunde am scapat...am renascut...ideea ca dureaza oricum cam 30 de minute ; 40 pana gaseste kktul pana te consulta etc.si dupa BUM.acum tastez la laptop ca si cum n-as fi avut nici o problema...
PS : Una din clientele lui este directoarea de la Cellini ( parca asa se scrie mi-e lene sa ma uit)...

In fine o sa revin cu tot istoricul in alte zile pe siteul meu..insa acum am vrut sa fac un pustiu de bine oricui are aceste probleme..duceti-va cu incredere...

PS: Doctori incompetenti oftalmologi...atat aveam nevoie de la voi...un sfat ; Ba incearca la ALA !!!!

Vedeti ca mai exista un topic pus de user-ul meu pe acest forum...cand ma plangeam acum doua luni de spitale, dotctori si cautam solutii...thx.
SI GOD I LOVE AMERICA !!!!
19 comentarii
0
02-07-2010, ora 08:14
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Domnule, dumneavoastra sunteti un caz fericit pentru ca s-a descoperit ca raspunzatoare pentru miodezopsiile (... punctul acela negru)acuzate de dumneavoastra sunt tulburarile vitrosului ( condensari vitreene sau floaters ) si solutia propusa a fost tratamentul laser si ca tratamentul a avut succes; Exista si alte cauze pentru miodezopsii si alte solutii terapeutice; Bine ar fi daca se descopera si cauza acestor tulburari vitreene( un "floater" la un tanar ma duce cu gandul la DPV, posibil post-traumatica) sau sa stim daca , in viitor, exista riscul de a se forma noi condensari( atunci e bine sa cautam si o cauza si sa prevenim formarea lor). Eu am mai mentionat ca solutii terapeutice si vitreoliza laser si vitrectomia, te rog, citeste postarile mai vechi; Informatiile de mai sus, daca eludam "rautatile", sunt utile tuturor, medici si pacienti;numai bine
0
02-07-2010, ora 08:39
ninja.mort
Nu este medic/terapeut
ninja.mort
a) Vitrectomia = NO WAY STAU SA-MI SCOATA GELUL LA 28 DE ANI ? NO WAY

b) Dupa razboi toti suntem curajosi.doctorul Johnson cand l-am intrebat cauza...a zis :ca nu se poate spune cu siguranta.

Eu am mai multe teorii : Nopti nedormite + umblat cu femei, stresul vietii de zi cu zi, faptul ca practic mult sport..o lovitura cu mingea de fotbal in nas, operatia de deviatie de sept recenta, cafeaua care pana de curand nu o beam, alergia care o am etc.
Dar doctor Johnson a zis : DAR CE TANAR NU FACE CE FACI TU ??? !!!! So timpul sa cautam explicatii
nu prea cred ca e...eu zic momentan sa rezolvam solutia...cum ? puneti mana invatati de la omul ala faceti-va un cabinet in Ro si vedeti cati bani scoateti din toata uniunea europeana.el de ce a putut si voi nu ?

c) Daca totusi trebuie sa cautam cauza pai apucati-va de cercetat..si atunci nu mai o sa iasa bani din operatie insa va fi foarte multa lume fericita.da si sunt un caz fericit...si cred ca toti pot fi tratati avand in vedere ca nu e mare lucru...vede punctul trage..nu-l vede nu trage.simple as that...
0
02-07-2010, ora 12:20
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ok, iti propun ceva... Ajuta-ma tu sa am o clinica dotata...asa ca in SUA ca eu bani pentru o clinica oftalmologica nu am, de invatat, invat, am o mare capacitate de a invata... si incerc sa tratez boli oculare pe care nu le rezolva nimeni in Romania... Ce spui?
0
01-08-2010, ora 11:15
costi adam
Nu este medic/terapeut
costi adam
Buna! Si eu vad acele puncte negre, ca o oanza de paianjen care imi joaca dinaintea ochilor indiferent daca-i am deschisi sau inchisi si e mai accentuata aceasta stare daca sunt foarte obosit sau stresat.
Deci ce e de facut, la ce doctor sa merg avand in vedere ca traiesc in Romania.
Am fost la doctor si nu mi-a spus nimic referitor la afectiunea mea.
0
06-08-2010, ora 19:58
cristinaalex
Nu este medic/terapeut
cristinaalex
Buna! si eo am aceasi problema! ce puteam sa facem? inafara faptului sa mergem la acel doctor.
0
08-08-2010, ora 02:25
ninja.mort
Nu este medic/terapeut
ninja.mort
Sfatul meu ?

Daca aveti timp de pierdut ati putea incerca partea de meditatie stuff...dar aia doar ca sa va simtiti mai bine si e destul de complicat sa ajungeti la vreun rezultat concret.Eu practic Aikido si " :) Chici Boxing " de pe la 12 anisori asa..acum am 28...(am mai facut si TKD, Ninjutsu) si am cam citit la viata mea despre culturile Japoniei, Chinei si Korea insa nu m-au ajutat cu nimic :) Eu unul fiind mai asa de la Europa n-am avut rabdare.deci va rog frumos daca sunteti chiar grav mergeti cu incredere in USA.
Vedeti ca sunt doua clinici una unde am fost eu iar cealalta e pe langa D.C.anyway ati mai putea incerca in Austria nu stiu am auzit ceva ca ar fi la clinica de la Akh(parca)...
PS: Vitreoclar, Vitreolent, Vitreoxygen = pentru remediu suxs...
0
02-09-2010, ora 18:01
utilizator_82639
Nu este medic/terapeut
utilizator_82639
Am si eu o problema cu ochiul stang, vad un punct negru care se mista, da nu mereu, si nu stiu ce sa fac ca sa dispara. Acum 7 luni punctul era mai puternic, dar acum nu prea se mai vede. Acest punct a aparut pentru ca am fost lovit in acel ochi.
0
07-09-2010, ora 19:46
utilizator_82639
Nu este medic/terapeut
utilizator_82639
Asta nu e un raspuns la care ma asteptam
0
07-03-2011, ora 13:32
ANDRCR
Nu este medic/terapeut
ANDRCR
Buna ninja!ma bucur enorm ca cineva a reusit sa scape de suferinta creeata de aceste puncte si forme care ne invadeaza viata!din pacate si eu am aceeasi problema, acelasi diagnostic, acelasi raspuns din partea medicilor ca trebuie sa ne obisnuim sa traim cu ele si ca nu a sa scapam niciodata de ele.Tu ai fost un caz fericit pentru ca ai avut posibilitatea sa mergi intr-o tara straina sa te vindeci avand o situatie materiala buna din cate am inteles.Dar noi cei care nu avem posibilitatea de a platii un astfel de tratament ce facem?La noi nu se uita nimeni...
0
07-03-2011, ora 16:08
ninja.mort
Nu este medic/terapeut
ninja.mort
Deci anul asta am sa ma duc din nou...am vorbit deja m-am programat pe sase (6) iulie...deja o sa fie complicat
ca e dupa patru (4) iulie si probabil ca va fi haos in aeroport.

Ma nu stiu daca e asa de scump precum pare.crede-ma.cand ajungi acolo ai sa ai o surpriza..in fine eu la ochiul drept am in periferie o pata mai mare...dar care nu intra in campul vizual decat atunci cand ma uit brusc de la dreapta la stanga...dupa care dispare...este enervanta dar atunci mi-a fost frica s-o operez ca nu ma deranja asa de mult..punctul ala imens de pe centru ma stresa foarte rau..oricum am asteptat un an de zile sa vad daca orbesc ( mentionez ca operatia a fost la stangul)...n-am orbit...acu o sa ma orientez si pentru dreptul...
Din ce am vazut in America exista doi doctori de genul unul pe este celalalt pe vest...deci ai putea incerca la doctor http://www.eyefloaters.com/. Karichoff..
Eu raman la al meu ca am fost prima oara si vreau sa fiu serios...


Revenind la partea financiara :
Din ce am citit eu tehnologia asta cu laser a fost inventata undeva in anii 60 de catre Belgieni...Americanii ce au facut a fost sa preia metoda plus laserele din ziua de azi care au evoluat foarte mult...un business ideal..(ei asa gandesc...cost / beneficiu ) fiecare doctor privat e ca o firma bine pusa la punct si care stie sa-si respecte omul..Ma feresc sa folosesc termenul de "bolnav", "pacient", "utilizatorul", "client" etc...pentru ca sincer atunci cand ma duc la doctor nu mi se pare normal sa fiu tratat precum o statistica..sau precum un bolnav...inainte de toate sunt OM si am sentimente si vreau sa fiu o relatie win-win din ambele parti.
Ghici ce ? Unde gasesti in Romania asa ceva ???? Am fost eu si pe la cabinetele private...da da da da...tot la fel te trateaza...ca pe un vierme.pune diagnostic iti ia banul si adio...
Tin sa-ti zic ca doctorul asta dupa ce am ajuns in Romania mi-a dat trei mail-uri sa ma intrebe cum ma simt.(Romania ? )
Concluzia : Exista posibilitatea ca si in Europa sa se faca astfel de tratamente dar trebuie gasit...cum eu nu stiu decat engleza si franceza..probabil ca in Austria / Germania merita intrebat.
Cel mai bun sfat teoretic ar trebui venit din partea celor la care te duci in consult...ei sa stie daca ai vreo solutie pe continent...dar parca suna mai comod : Learn to live with it..

Acum revenind la deplasarea in S.U.A...depinde cat de mult de afecteaza aceasta boala..daca ai observat ca-ti scade randamentul la munca...automat iti scade si capacitatea de a produce bani...deci trebuie sa te gandesti
daca merita sa investesti in tine ca apoi sa dai randament sa recuperezi banii...
Apoi nu trebuie sa pleci pe premiza n-am bani nu-mi permit ca atunci cu boala care o ai deja probabil ai moralul la pamant...Fiinta umana are o capacitate ireala de a gasi solutii la cele mai nenorocite probleme..trebuie doar sa deschizi ochii si sa fi atent la oportunitati...
Sfatul meu este asa :
a) iti stabilesti obiectivul.
b) Apoi esti atent la oportunitati de a face rost de bani respectivi..

Este foarte posibil sa realizezi daca vrei cu adevarat...nu si usor...dar cu siguranta realizezi.Oare merita efortul ? Eu zic ca da.
Uite ma dau exemplu personal...am multe exemple in viata mea si am realizat ca tot ce vreau obtin...cu efort dar obtin..
Prima mea masina a fost un ARO...toata ziua mi se strica..cand iti era lumea mai draga te lasa in mijlocul intersectiei cu parul gelat si imbracat frumos ( ma intalneam si eu cu cate o fata).apoi sa ma vezi cocalar de MALL cum ma dadeam jos si impingeam la masina prin interesctie...
Cel mai tare a fost cand am ramas fara benzina in fata benzinariei si fara bani in buzunar sa pun...na daici...tare...am impins-o cat am putut pana acasa am lasat-o-n strada si m-am culcat..
PS : Mentionez ca era ARO -10 cu 5 locuri si caruta de castraveti in spate...:D Ce mai Toyota :))
Acum spre exemplu nu ma laud..am BMW...am zis...gata ma ambitionez tre sa fac ceva ca nu mai suport masina aia. da ?
Deci se poate...bafta si spor la gasit oportunitati...(crede-ma majoritatea oamenilor sunt pasivi cand vine de oportunitati..de aceea sunt oameni de business ca sa le exploateze...restul : Se trezesc dimineata..se duc la munca stau in aglomeratie 2h beau 10 cafele la 6 pleaca de la munca ajung seara si adio..)


Consultatia te costa : 250 USD.
Operatia per ochi variaza foarte mult de la caz la cat : cel mai scump este 1800 USD per ochi. Eu n-am platit spre exemplu atat.

Bafta !
1
19-10-2013, ora 20:12
ralucadeni
Nu este medic/terapeut
ralucadeni
va rog ajutati-ma, am si eu o astfelde problema, am niste sutede punctulete micute pe vedere cara dau un fel d e tremur de imagine si cateodata liniute, cerculete, mici umbre, toate astea au aparut dupa o perioada foarte stresanta si grea pentru mine si mi-au transformat viata intr-un calvar, metionez ca mi-am facut o groaza de examinari neurologice, tomografii, toate analizele de sange, de mai multe ori, toate sunt ok, m-au trimis inclusiv la psihiatrie, am fost la cei mai buni psihiatrii din orasul meu si mi-au zis ca nu am ce cauta acolo, ca sunt perfect sanatoasa, la oftalmologie mi s-a spus sa ma obisnuiesc cu ele si au inceput sa rada, k cica asta este marea mea problema?, poate lor nu li se pare, , dar sa traiasca ei asa si dupa sa rada, totul s-a transformat intr-un calvar, iau medicamente si nimic, viata mea a inceput sa nu mai aiba nici-un sens din cauza asta, va rog rumos un raspuns, orice ajutor, mai multe detaslii despre clinici din strainatate.
0
21-04-2018, ora 14:37
Peresida stanca
Nu este medic/terapeut
Peresida stanca
Selenium secom ori vezi cum te simti
0
22-04-2018, ora 13:06
Peresida stanca
Nu este medic/terapeut
Peresida stanca
Sudo cream folosit pe pleoape
0
25-05-2018, ora 20:31
MyDora
Nu este medic/terapeut
MyDora
ninja.mort, da-ne adresa site-ului creat in acest domeniu, te rog!
0
10-01-2019, ora 08:51
Silvia1231
Nu este medic/terapeut
Silvia1231
Buna ziua ma numesc silvia si am 26 de ani, de ceva timp ma confrunt cu niste probleme xare nu au nici o rezolvare, de mai bine de 2 ani am inceput sa ma simt rau. Am fost la neurolog pentru niste dureri de cap, ma trimis sa imi fac un CT cerebral, si mia iesit sinuzita maxilara cronica si un osteom frontal de 5.3mm care a zis ca nu e grav si e benign, dar de vreo jumatate de an vad dublu si ma deranjeaza foarte tare plus ca vad si niste scanteie si ceva negru plutitor, am fost la oftalmolog acum jumatate de an si mia zis ca e de la anemie. Dar cateodata mi se pune cate o pata pe ochii si se tot mareste pana ajunge in coltul ochiului si dispare ca un fel de cerculet, dupa ce dispare raman cu dureri de cap. Nu stiu ce sa mai fac unde sa ma mai duc sa vad ce am, daca mati ajuta vas fi recunoscatoare. Multumesc
0
06-02-2019, ora 19:52
crin.rosu
Nu este medic/terapeut
crin.rosu
ninja.mort spune-mi, te rog, dupa tratamentele cu laser pe care le-ai facut ai mai avut probleme? Au mai reapărut? Acum probabil sunt clinici si in Europa. Dacă ai știința despre ele scrie-mi. Multumesc
0
15-03-2019, ora 11:44
CioKynezu
Nu este medic/terapeut
CioKynezu
Buna ziua!
Eu am 19 ani am miopie -0, 50 ambii încerc prin exercițiul cu sfoara sa ma tratez am redus foarte mult calculatorul petrec timp afara la lumina zilei + nu mai consum in exces cola/nes/cafea...

Am și eu puncte negre pe ambii ochi și atenție afara la lumina zilei văd și niște firisoare ce îmi trec prin câmpul vizual + niște punctulețe transparente ce se scurg gen depinde cum mut privirea, și văd și gen niște scame.

Am înțeles ca in Timișoara este o clinica cu laser yag, și la București la clinica retina. Costa cam 600lei/1 ochi dar am înțeles ca este și riscant.

Am și eu un stres din cauza lor sunt tânăr am 19 ani și am de trăit atâția ani cu ele...
Niste medicamente ar trebuii scoase cât de curând suntem foarte mulți cu aceasta problema, ar trebuii ceva tratament cu pastile care sa trimită prin vasele de sânge ale ochilor pana in corpul vitros.

Nu știu nu ma descurc nu sunt medic dar când apar astfel de gunoaie in câmpul vizual poți sa cazi și psihic...

Despre firicelele și punctulețele transparente ce se scurg îmi Spune-ți și mie ce sunt? Măcar astea sa treaca și sa rămân cu punctulețele acelea negre...
0
03-10-2020, ora 12:50
Ionut988
Nu este medic/terapeut
Ionut988
Salut, pana la urmă a-ți tratat careva punctele în ochi! Am 22 de ani și de 7 luni am în ambii ochi puncte negre prelungite de linii incolore! Am fost la doctor dar a spus ca trebuie sa ma obisnuesc cu ele! Eu nu pot percepe ca în secolul asta care este o tehnologie foarte avansata pe orice domeniu, nu sa găsit tratament pentru niște puncte!
0
22-12-2021, ora 20:04
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai sa poti pricepe, medicina nu e deloc asa foarte avansata, si nici tehnologia nu e asa foarte avansata cum crezi, ca sa rezolve multe probleme, asta e.
Ca daca era asa foarte avansata tehnologia se rezolva si ce ai tu, si diabetul, hipertensiunea, colesterol marit, cancere, paralizii si altele (nu ca acuma ca daca accidentul vascular e mai serios, poti ramane vai de tine toata viata).

Cand medicina va fi destul de avansata ce ai tu se va rezolva asa si anume:
Vor reprograma niste gene care sa comande repararea defectiunii care o ai si care da problema, si treptat se corecteaza defectul si va dispare.
Ca tot niste gene au comandat defectiunea ta sa apara, ca altfel nu ar fi aparut.

Adica cumva scrie acolo "bei, voi faceti acolo aia aia si ailalta, aveti de reparat pe acolo cutare", si genele alea vor face acelasi lucru ca la calculator, ce-i zici, aia face.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.