Puncte mici albe pe amigdale, usturime in gat si nod in gat

28-01-2013
alicecriss
Nu este medic/terapeut
alicecriss
Buna seara,
Am si eu o problema si imi e greu cu timpul sa ajung la medic.De doua saptamani ma ustura in gat.Am luat pastile pentru gat si raceala la inceput, iar dupa o saptamana am observat puncte mici albe pe amigdale.Din diferite forumuri citite am dedus ca am amigdalita si indicat este sa iau antibiotic.Azi am 7 zile de cand iau antibiotic, pastile pt gat pt usturile si beau numai ceaiuri si nici o diferenta.Mai nou am si o senzatie de nod in gat.Mentionez ca am un serviciu unde ridic foarte tare vocea, si am gatul incordat pentru ca eu sunt o persoana foarte 'moala' in vorba de obicei si ma solicita.As doi o indrumare, daca este nevoie de medic sau se poate rezolva.
Va multumesc!
8 comentarii
0
28-01-2013, ora 20:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aici pe forum.. o sa gasesti ca ai faringita din cauza refluxuli gastric si alimentelor acre, acide
antibioticul strica stomacul si agraveaza problemele gastrce...care irita si mai mult faringele...
0
28-01-2013, ora 20:12
alicecriss
Nu este medic/terapeut
alicecriss
Am inteles, va multumesc foarte mult pentru raspuns si promtitudine...M-ati linistit pe o parte, insa as mai avea o intrebare la dvs.Imi recomandati sa vizitez un medic?Sau prin evitarea alimentelor daunatoare se poate ameliora?
O seara buna!
0
29-01-2013, ora 08:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
asta depinde cat de grava si cat de veche este afectiunea
organismul uman.. are prin difinitie.. un sistem foarte bun de Autovindecare
uneori este suficient sa ii dam mancarea usor absorbabila si fara factori iritanti.. sa ne hidratam suficient si sa ne Odihnim suficient.. ca organismul sa se poate vindeca
Logic.. orice problema medicala depistata la timp se trateaza mult mai usor.. daca stam acasa mai mult decat e cazul si patologia se agraveaza..se trateaza mai greu
Cred ca e indicat un consult la ORL si unul la Gastrologie
0
30-01-2013, ora 05:39
tibi georgian
Nu este medic/terapeut
tibi georgian
salut am ceva pe gat alb si nu stiu ce sa fac nu ma doare doar ma jeneaza un pic este pe amigdalita dreapta ma puteti ajuta
0
30-01-2013, ora 14:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la un medic ORL sa vada ce ai !!!!
0
24-05-2016, ora 07:19
ylye
Nu este medic/terapeut
ylye
Buna ziua domnul doctor am o întrebare la dumneavoastră daca va rog sa im răspundeți?
Daca faci analiza de singe îți depistează ori ce boala ai avea nu poate ascund nimic ???
Va mulțumesc pt înțelegere o zi frumoasa
0
24-05-2016, ora 10:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU...
analizele medicale. se inidca de medic... pentru al ajuta sa faca diferenta intre mai multe boli. pentru a concretiza un diagnostic
NU este corect sa facem analize asa din capul nostru.. NU ajuta la nimic
0
24-05-2016, ora 14:50
ylye
Nu este medic/terapeut
ylye
Mulțumesc pt răspuns. Am facut analize de sânge recomandate de doctor si sunt curios daca in aceste analiza arată toată boala ce o ai in corp.??? Nu am primit încă răspunsul analizelor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  •