Puncte albe in gat

28-01-2015
Sorina82
Nu este medic/terapeut
Sorina82
Buna ziua. De ceva timp am observat ca am pe amigdala stanga am un punct alb mic. L-am scos cu o scobitoare pe varful xareia am pus vata. Dupa cateva zile a aparur iar, dar putin mai mare. Am luat Strepsils intensiv.am zis ca ajuta. Nu mi-a trecut, iar acum am si pe amigdala dreapta un punct dar mai mare ca restul. Este cam cat o boaba de piper. Ce credeti ca este si ce ar trebui sa fac? Va multumesc.
4 comentarii
0
28-01-2015, ora 14:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cand se intra pe un forum
initial se citeste tot ce este postat la subiectul care te intereseaza
sunt sute de postari unde excplic de ce NU e bine sa folosim tab de supt cu lamaie si vit C pentru gat/ s.m.a sfaturi utile !
mergi la ORL..si vezi daca trebuie scoase amigdalele sau este suficient tratam, entul sau trebuie micsortate in volum cu radiofrecventa
0
28-01-2015, ora 16:04
Sorina82
Nu este medic/terapeut
Sorina82
M cautat dle. doctor, dar nu am gasit un diagnostic pentru aceste puncte albe pe amigdale si nici un tratament exact.
Nu inteleg, de ce ar trebui sa scot amigdalele sau sa le micsorez? Din cauza acestor puncte albe? Iar de micsorat nu am ce, ca amigdalele nu sunt marite.
0
28-01-2015, ora 19:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalita cronica cu cazeum se numeste
medicul ORL.. decide daca este suficient tratamentul local
posibila cauza ar fi si un reflux gastric si alimentatie incorecta care intretine acel reflux
0
28-01-2015, ora 22:13
Sorina82
Nu este medic/terapeut
Sorina82
Va multumesc foarte mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •