Pulsatii muschi gat

06-10-2013
MariusMar
Nu este medic/terapeut
MariusMar
Buna ziua,

De 2-3 zile simt un discomfort pe zona muschiului sternocleidomastoidian stang, mai exact niste pulsatii si convulsii minore ale muschiului. Simt ca nu sta locului, se zbate incontinuu si nu pot sta locului. Am masat, am aplicat niste bengay, dar degeaba. In plus, recent mi-au aparut si niste pete rosii in acea zona, parca ar da spre invinetire.
Obosit nu ma simt, dureri nu am, alimentatia e ok, singurul deficit ar fi sedentarismul in fata calculatorului, desi fac miscare 2-3 zile pe saptamana, iau pauze des.

Nu stiu daca ar avea legatura, dar recent din cauza frigului, mi se descojeste pielea de pe maini (partea superioara) in zona oaselor pumnului. Pielea devine alba si iritata, deshidratata pana cand se inroseste si se usuca urat. Apoi apar usturimi mici care trec repede si isi revine. Intr-o mica parte 1-2 cm am avut si o rana care s-a uscat si a disparut. Aceasta problema o are si tata, deci posibil sa fie ceva genetic.

Ce ar trebui sa fac, sa merg la un dermatolog sau la ce tip de doctor pentru un consult adecvat ?

Va multumesc!
1 comentarii
0
06-10-2013, ora 20:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pulsatiile pot fi de la o lipsa de calciu.
Rugati medicul de familie sa va consulte.

Iar pentru problema cu mana, va adresati medicului Dermatolog (cu trimitere de la medicul de familie).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.