Puls mărit

04-09-2015
Iryna.
Nu este medic/terapeut
Iryna.
Bună seara !
Am 23 de ani şi de fiecare dată când îmi măsor tensiunea, am pulsul mărit (peste 80-90). Tensiunea de obicei este 11-12 cu 7-8, însă pulsul niciodată nu-mi scade sub 80, ba chiar câteodată ajunge şi la 100. Din ce-am înţeles, nu este normal să am pulsul atât de mare şi poate ascunde probleme mai grave ale inimii. Menţionez că folosesc un tensiometru electronic (nu ştiu cât de eficient este). De asemenea, nu fumez, nu consum cafea/alcool/băuturi carbogazoase. Consider că am o alimentaţie cât de cât sănătoasă, însă nu prea fac mişcare şi sunt o fire foarte negativistă/pesimistă şi mă panichez din orice.
Aş dori să ştiu dacă este cazul să fac o vizită la un cardiolog. Mulţumesc !
3 comentarii
0
04-09-2015, ora 22:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pulsul marit poate fi simptom de anxietate. Faceti test de anxietate pe net. Daca medicul cardiólogo nu va gaseste nimic, adresati-va unui medic psihiatru. E posibil sa aveti somatizari de anxietate. Cititi articole despre anxietate pe net si vedeti daca mai prezentati si alte simptome.
0
04-09-2015, ora 23:02
Iryna.
Nu este medic/terapeut
Iryna.
Sigur sufăr şi de anxietate. + că am şi atacuri de panică. Nu dese sau foarte intense, dar există. Încerc pe cât posibil să am o gândire mai pozitivă şi să mă autocontrolez, dar nu-mi reuşeşte mereu.
0
05-09-2015, ora 23:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pt anxietate va poate da tratament medicul psihiatru. Se va regla si pulsul automat. Puteti incerca initial cu 5 htp care e un medicament naturist.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Măsurarea pulsului
  • Ritmul cardiac în timpul antrenamentelor fizice
  • Tensiunea arterială măsurată la domiciliu – imprecisă în 70% dintre cazuri (studiu)
  • Topul greșelilor unui hipertensiv
  • Cât e bine să fie frecvența cardiacă?
  • Monitorizarea tensiunii arteriale ar putea deveni la fel de facilă precum realizarea unei videoclip
  • Cercetătorii lucrează la dezvoltarea unui dispozitiv portabil de monitorizare a tensiunii arteriale
  • Gravitate COVID - la ce saturație în oxigen mergem la spital?
  • Măsurarea tensiunii arteriale - tehnica corectă și erori de evitat
  •