Puls 100 - dureri in piept

06-03-2010
isa67
Nu este medic/terapeut
isa67
Am fost diagnosticata cu Hiperventilatie de. 4 medici. Am un permanent nod in gat si pulsul 100 in repaos. Ce sa mai fac pt ca am ajuns la capatul puterilor. Nu pot sa cred ca la 15 min dupa ce am luat masa de seara, incepe sa ma doara brusc foarte tare in capul pieptului, sa ma inrosesc la fata si cand imi iau tensiunea, este 126/73 si pulsul 100... de la hiperventilatie. Oricum pt hiperventilatie nu am fost sfatuita decat sa fac exercitii de relaxare a muschilor, sa respir intr-un anumit fel... si atat. Daca mai insist mult, ma trimite dr de fam iar la psiholog. Aveti vre-un sfat? Am facut EKG, scintigrama, electroencefalograma... totul e ok.
2 comentarii
0
10-03-2010, ora 13:28
Cori100
Nu este medic/terapeut
Cori100
Vestea buna este ca nu este ceva periculos. Desi stiu, tu traiesti momente urite. Eu am trecut prin asta, si am trecut deja de asta! Crede-ma se poate. Incearca sa nu-ti mai constientizezi suferinta, respiratia in speta. Gindeste-te ca in corpul tau orice organ si sistem functioneaza fara ca tu sa trebuiasca sa constientizezi acest mecanism. Acum, datorita anxietatii tale, a structurii tale, s-a creat aceasta constientizare a mecanicii respiratiei, sa zic asa, si doar acum in stare asta tu constientizezi si faci de fapt foarte rau. Un rau il atrage pe altul. Pulsul marit este creat chiar de hiperventilatie, care creaza ingrijorare si panica. Respira normal, nu te mai gindi atit de mult, nu te mai focusa pe asta. Daca inima e ok, plaminii sunt ok, trebuie ca esti constienta ca asta e doar o dereglare si nu o problema organica, nu?
0
24-03-2010, ora 01:07
Moopsy
Nu este medic/terapeut
Moopsy
Am avut si eu aceste simptome plus altele... am ajuns si la urgente si am efectuat numeroase controale medicale, iar vestea buna este, cum spune si Cori100, nu este o problema organica ci un cerc vicios. Nu mai incerca sa iti controlezi trairile, cand apar aceste senzatii lasa-le sa treaca. Incearca sa te relaxezi, discuta cu un psihoterapeut care sa te ajute sa intelegi ce se intampla cu tine in acele momente, apeleaza la acupunctura, fitoterapie etc, orice te relaxeaza, iar daca simptomele sunt insuportabile nu trebuie sa traiesti in chinuri, poti apela la un psihiatru pentru un tratament de linistire. Eu am trecut peste toate simptomele cu ceea ce am mentionat mai sus.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.