Pubertate precipitata

19-08-2009
Nico69
Nu este medic/terapeut
Nico69
Buna ziua,
Am un baiat, 10ani si 4 luni, diagnostic: Pubertate precipitata.
Analize: FSH= 1, 9mUi/ mL(copii5, 1),
LH=5mUi/mL(copii 0, 2-1.4),
TSH=6, 13mUi/mL97-12 ani=0, 28-4, 3),
Prolactina=177mUi/mL (copii 83-539),
Testosteron=14, 18nmol/L (0, 1-2, 37),
Radiografie sa turca: dimensiuni normale, contururi nete, integre,
Radiologie pumn: varsta osoasa superioara varstei biologice: prezent sesamoid MCF I. Carilaje de crestere deschise.
Tratament: 1/2/zi Euthyrox 50mg=7 zile, apoi 1/zi/2 luni cand revine la control. NU SE INCADREAZA IN CRITERIILE CNAS PTR. DIPHERELINE !!!!!
Copilul are trizomie 21 in mozaic cu cromozomi derivati ( V.D.= 6.5 ani), 29 kg, inaltime 1, 29, parinti cu talie normala, bunica din partea tatalui: gusa nodulara recidivata, carcinoame tiroidiene cu metastaze...
De asemeni, prezinta: constipatie cronica, pilozitate, voce schimbata, schimbari bruste de dispozitie, violenta psihica, dezvoltare a organelor genitale in ultimele 6 luni, odata cu o crestere in inaltime de 2 cm, cosuri pe fata si mai multe dorsal...
INTREBARE: numai pentru ca are 10 ani si 4 luni nu poate fi trecut in programul CNAS? din cauza varstei ? sa inteleg ca daca il cumpar (si e cam scump aprox. 800 lei )acesta nu are efect decat la baietii care l-au inceput inainte de 10 ani? Daca este contraindicat din cauza varstei de ce cadrul medical mi-a mai spus ca nu poate fi incadrat in acest program? Poate pentru ca are Down...nu merita toata atentia...?avand in vedere ca ei oricum sunt predispusi la nanism..?- asta pentru ca si asa au destule probleme medicale..si parintii nu mai fac caz si de inaltime...tiroida...Din cate stiu, o functionare a tiroidei e absolut necesar intrucat ii ajuta sa dezvolte un pic mai mult, si sa mentina...capacitatea intelectuala...asa cum toata lumea stiie ca ei sunt foarte sensibili, afectivi...iar o pubertate la 10 ani si chiar si 4 luni...nu stiu cum o va parcurge, pentru ca nu face fata starilor si implicatiilor date de aceasta. Va rog din tot sufletul, astept opinia dumneavoastra legata de diagnostic si tratament.
Cu multumiri, Nicoleta
3 comentarii
0
19-08-2009, ora 00:34
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nico: este o mare iluzie sa credeti ca tratamentele acelea ii vor aduce ceva bun copilului !
Consultati mai bine un medic homeopat cu experienta care va poate ajuta mult mai bine si mult mai ieftin decat astfel de programe cu medicamente super-scumpe si la fel super-ineficiente platite cu banii luati pe impozite de la popor spre beneficul direct al producatorilor.
Producatorii stiu ca nimeni nu ar cumpara medicamentele la astfel de preturi si fac ei cum fac sa convinga parlamentarii sa introduca astfel de subventii gratuite pt. anumiti pacienti dar platite cu bani adunati de la toti.
0
19-08-2009, ora 08:50
Nico69
Nu este medic/terapeut
Nico69
Multumesc pentru sfat. In disperarea de fata nici macar nu mi-a trecut prin cap sa merg la homeopat ! Voi incerca si acolo. imi doresc mai multe pareri si voi ajunge sigur. O zi buna "scarface".
0
21-08-2009, ora 08:45
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Am inteles ca in Romania exista si multi homeopati amatori... ar trebui sa consultati un homeopat care face exclusiv homeopatia unitara, clasica, caci numai aceasta poate sa va ajute cu adevarat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Disforia de gen accelerează tranziția la pubertare
  •