Pubertate la baieti - sfaturi pentru parinti

10-01-2009
lemon
Nu este medic/terapeut
lemon
am un baiat de 13 ani si 6 luni care este intr-un proces accelerat de schimbari pe plan fizic si comportamental, este un copil cuminte, suntem apropiati si dicutam destul de multe despre eventuale prietenii cu fete etc,
nu este jenat de mine daca trebuie sa intru in baie cand este in cada daca este necesar ( incerc sa-i rezolv problema de matreata care a aparut de cand cu pubertatea)
ma gandesc cand si cum sa abordez un subiect cu trmiteri sexuale...
3 comentarii
0
10-01-2009, ora 16:38
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Buna mi25
Cred ca trebuie sa mai astepti un picut, macar sa faca 14 ani si sigur este foarte important sa deschizi cu el aceste subiecte legate de viata sexuala si de responsabilitatile ce trebuiesc indeplinite odata cu inceperea acesteia!Sa il informezi indeajuns!!Ar putea participa si tatal lui la aceste discutii, ca poate o discutie intre barbati va fi mai degajata!
Numai bine
0
10-01-2009, ora 19:54
lemon
Nu este medic/terapeut
lemon
Vedem fete care sunt insarcinate la 10-12 ani, copii care comit fapte reprobabile din lipsa de educatie sau informatii ...
Sigur ca noi, parintii incepem sa ne facem griji ca nu cumva abordarea acestui subiect fie
tardiva dar nici nu vrem sa-i facem pe copii sa se simta jenati sau chiar mai rau.
Ma gandesc sa ma sfatuiesc cu un psiholog in acest sens.
Doresc sa impartasesc cu cat mai multe persoane aceaste griji .

Multumesc jaquelinne !
Emotional si ca preocupari nu-mi fac griji dar dupa cum este dezvoltat genital nu stiu ...
0
10-01-2009, ora 22:25
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Asa este mi25, ai dreptate in tot ceea ce spui!In perioada asta, adolescentii sunt foarte usor influentabili.Este bine daca accepta sa dicutati si cu un psiholog!Stii cum e vb aia:mai bine previi decat sa tratezi!
Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pubertatea la baieti
  •