Ptr un dermatolog!!

22-05-2012
stephany
Nu este medic/terapeut
stephany
Buna!Luna trecuta, aprilie, am fost in vacanta in Mexic, Cancun.Acolo am vazut plante de aloe inalte cat un om si impresionati de efectele miraculoase ale acestei plante, am rupt o frunza si mi-am uns mainile si picioarele.Recunosc ca nu am stiut de efectele negative ale sucului de aloe in stare pura!Eu am o piele alba si de mlte ori am probleme cu soarele, in sensul ca ma inrosesc, pielea se jupeste etc uneori chair si sub protectia cremelor.Acum, am avut aceeasi reactie numai ca a doua zi dupa contactul cu planta am observat mici bubite rosii la nivelul antebratului.Am luat un benadryl si au cedad.Dar peste doua saptamani m-am trezit cu pete rosii pe brate, intarite, care ma mananca si care trec intr-un loc si apar in altul.Am mers la dc de famile.Mi-a dar prednison ptr 6 zile si o alifie.Dar nu cedeaza, in continuare am pete rosii care ma mananca, ce e drept mai putin umflate care trec si apar in alt loc.Ce sa fie si mai ales care credeti ca e cauza?Mentionez ca niciodata in viata mea pana acyum(41 de ani)nu am avut probleme cu pielea.Multumesc mult!!
2 comentarii
0
23-05-2012, ora 08:18
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Dupa cum descrieti leziunile sigur este vorba de o urticarie.
Pe langa tratamentul cu un antihistaminic ( ex Aerius, Claritine, Telfast) va trebui sa tineti si regim alimentar (carne de pui, cartofi, morcovi, orez, mere, paine alba, apa plata, branza proaspata de vaci), sa evitati sa luati medicamente sau sa beti ceaiuri din plante, sa va asigurati ca nu aveti vreo infectie (in gat, in sfera genitala, dentara, vreun parazit intestinal, etc) si sa fiti atenta si la produsele pe care le utilizati (gel de dus, crema de corp, detergent de rufe).
Daca nu obtineti un rezultat favorabil va trebui sa vizitati un dermatolog pentru mai multe informatii.
Cu stima,
0
24-05-2012, ora 19:30
stephany
Nu este medic/terapeut
stephany
Multumesc pentru raspuns !!!Am fost ieri la un dermatolog care m-a trimis sa-mi fac analize de sange sa vada daca a fost o reactie alergica in trecut sau in prezent.In functie de acest raspuns va trebui sa caut un alergolog, pentru a ma trata.Ca medicatie am primit doar n unguient cu cortizon, petele rosii in continuare apar/dispar acum sunt mai mult de 3 saptamani.Sunt tare, tare ingrigorata!!Printre analizele cerute de doctor a fost si cea pentru lupus.Mi-a zis ca nu crede sa am eu asa ceva dar ca sa excluda o posibila boala trebuiesc facute si acestea.Sunt disperata!!!Bratele mele arata ca si ciuruite!!multumesc doamna doctor pebtru timpul acordat!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.