Ptr. Dr. Marius Uscatu

16-05-2012
mani07
Nu este medic/terapeut
mani07
Buna ziua Domnule Dr. Marius Uscatu

Acum 40 de zile am alunecat pe gheata si am avut o fractura de pilon tibial cu minima deplasare, cf radiografiei fractura este pe verticala...dupa punerea piciorului in ghips pana la sold, s-a facut o noua radriografie constatandu-se reducerea fracturii bine.dupa 30 de zile am fost la control unde am facut o alta radiografie, unde s-a constata, cel putin asa cum a fost facuta, vindecarea completa a facturii si luarea deciziei de a se pune un ghips sub genunchi cu toc, inca 15 zile cu indicatia de a pune piciorul jos si de a calca usor pe el, ajutat de carje...mentionez ca la schimbarea ghipsului glezna era umflata...acum, dupa 40 de zile am inceput sa merg usor ajutat de carje, dar ma doare calcaiul dupa un anumit timp si mai am si alte dureri usoare in zona fracturii...sa fie oare din cauza tocului?..sunt un pic ingrijorat, deoarece prin natura serviciului am nevoie de recuperare de suta la suta a piciorului..oare mai este posibila asta?..ce ar mai trebui facut in continuare?...am observat modul profesionist de care dati dovada si de ajutorul dat, aici pe forum, as dori sa aud parerea dumneavoastra..

Cu deosebita consideratie
1 comentarii
0
17-05-2012, ora 13:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fractura pilonului tibial, prin caracterul ei articular, permite doar rarissim o recuperare 100%.
Recuperarea depinde nu numai de fractura in sine, de tratamentul practicat, cat mai ales de datele D-voastra personale, si mai ales de greutate si de status ocupational.
Prin urmare, obezitatea reprezinta un factor agravant major, impreuna cu efortul fizic exagerat determinand artroza post-traumatica talo-tibiala, complicatiie redutabila a fracturilor gleznei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul