Mi-a spus ca am amigdalita criptica cazenoasa

28-01-2009
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
ACEASTA A FOST DISCUTIA NOASTRA
EU
Buna ziua,
am fost la orl si mi-a spus ca am amigdalita criptica cazenoasa. ce ma ingrijoreaza este ca mi-a spus ca nu este o boala si mi-a dat sa fac doar gargara cu ceva solutie(am uitat numele) fara sa ma trimira sa fac ASLO cum am vazut aici pe forum, sau sa imi de-a alte solutii.
i-am spus ca in viitorul apropiat vreau sa am si un bebe si a spus ca pot linistita sa am bebe din punctul asta de vedere.l-am intrebat ca nu trebuie sa scoatem amigdalele sau alta interventie si a spus ca nu este cazul ca nu este o boala si in afara ca are mirosul urat nu ma afecteaza cu nimic.
Va rog sa imi spuneti si parerea d-voastra
VA MULTUMESC

DUMNEAVOASTRA
Autor: fvaleriu | Dr. Flueraru Valeriu - ORL - Otorinolaringologie, Pascani Data: 23-01-2009

Cabinet medical ORL Pascani jud. Iasi Sabinuta!
De cate ori pe an faci Amigdalite acute, cu febra si dureri in gat?
se acopera amigdalele in acel moment cu depuneri albicioase?
Ai dureri de articulatii?
Zic sa faci.. ASLO, VSH, Fibrinogen.. si hemoleucograma.. sa vedem... dac problema este numai in gat sau generalizata.

EU
Autor: sabinuta Data: 26-01-2009
buna ziua d-nule doctor
nu am mai facut amigdalita cu febra si dureri la inghitit de vreo 3 ani si atunci am facut iarna o singura data in acel an si am mai facut o data inainte cu un an.in rest nu am probleme cu febra si anul acesta am racit un pic cu rosu in gat, si tuse seaca, nas infundat, fara febra dar a trecut cu neoangin si am luat si paracetamol sinus 4 zile si picuri pt nas.
dureri de articulatii am rar la genunchi dar acestea le am de cand eram copil.
multumesc mult
tot respectul pt ceea ce faceti

VA MULTUMESC INCA O DATA
50 comentarii 12 Înainte ›
0
28-01-2009, ora 19:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corect.
si am cerut sa faci.. acele analize..
Ce nu este Clar ?
La care intrebare ai vrut un raspun si nu l.ai primit?
0
28-01-2009, ora 19:43
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
imi cer scuze ca am insistat
dupa cum v-am spus am fost la medic mi-a dat sa fac gargara si atat, fara nici o analiza.
eu sunt intr-o tara straina si daca medicul nu mi-a dat trimitere nu stiu unde pot sa imi fac analizele si vroiam sa stiu daca este ceva grav. in rest totul este clar si am inteles ce mi-ati recomandat.
va multumesc
0
28-01-2009, ora 19:44
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
si in tara ajung numai in august
va multumesc
0
29-01-2009, ora 07:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Acum inteleg...
DA in principiu este bine ce a recomandat medicul...
Sa faci gargara, sa ei pastile de supt( oarecare iti plac tie la gust)
Sa NU folosesti bauturi reci.. si acidulate.
In momentul cand o sa decizi sa faci unn bebe.. este bine sa faci initial acele investigatii de laborator sa nu ai vreo schimbare... caci o sarcina este un stres hormonal pentru organizm.. si in timpul sarcinii se acutizeaza toate bolile cronice!
0
29-01-2009, ora 10:44
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
VA MULTUMESC
CRED CA O SA NE MAI AUZIM IN VARA SAU MAI REPEDE DACA REUSESC SA FAC ANALIZELE.
0
06-04-2009, ora 15:36
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
Buna ziua, d-nul doctor
Am reusit sa fac analizele care m-i le-ati recomandat
ASLO-negativ
FIBRINOGEN: 520 (normal 200-400)
VSH: 25-55 (normal 2-17)
va rog daca puteti sa imi spuneti despre ce este vorba
Va multumesc
0
06-04-2009, ora 18:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si fibrinogenul si VSH.. vorbesc despre prezenta unui proces inflamator in organizm.. dar nu cu Streptococ!
daca nu ai mai facut Amigdalite.. inseamna ca trebue sa investighezi si tractul urinar.. poate acolo este un proces inflamator!
0
16-04-2009, ora 17:53
iris82
Nu este medic/terapeut
iris82
buna seara
va multumesc pentru sfaturi
sotului meu i-a iesit la analize stafilococ auriu si intrebarea mea este daca se poate sa am si eu de la el?
este posibil ca ce v-am descris eu ca am in gat sa fie provocate de acest stafilococ, adica acele graunte urat mirositoare care s-au localizat in cripte in amigdala dreapta?sau de la ce se tot formeaza acestea?
toata stima pentru ceea ce faceti
va multumesc
0
16-04-2009, ora 18:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. stafilococul se transmite de la o persoana la alta... Acum nu aveti cum sa stiti.. cine de la cine l.a luat..
Trebue sa faceti tratament impreuna 10 zile cu Medoclav 1000 mg. la 12 ore !
si tratamentul local.. gargara si pastile de supt!
0
21-03-2011, ora 21:10
anamaria897
Nu este medic/terapeut
anamaria897
buna ziua dl doctor;
am si eu o fetite de 3 ani jumatate si are amigalitele putin marite si tuseste si in rest nimic(febra, dureri in gat )
i-am facut tratament cu augmentin si un sirop de tuse(humex) cam 7zile si nu ia trecut.
Nustiu ce sa mai fac as dori si eu un sfat de la dvs.
VA MULTUMESC
0
21-03-2011, ora 21:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
deja ati facut o gresala ca ati administrat antibiotic fara ca copilul sa aiba febra.
amigdalele sunt marite fiindca asa sunt constitutional ( unii copii alergici sau cu imunitatea slaba au tesutul limfatic mai hipertrofiat.
si pentru tuse NU se da antibiotic ( nu e antitusiv)
TUsea poate fi si de la o iritatie a faringelui de la sucuri dinfructe, de la citrice, de la mancare mai acra..s.a
tusea poate fi de la secretii din nas care dreneaza spre posterior. sau de la o problema traheo-bronsica.
UN consult ORL.. ar ajuta la stabilirea unei cauza a tusei
TRebui esa tineti regim alimentar, sa faceti inhalatii, un Faringo-sprey pentru faringe..
echinacee sirop, sinupret sirop
0
22-03-2011, ora 11:34
anamaria897
Nu este medic/terapeut
anamaria897
va multumesc dl.doctor
0
24-03-2011, ora 16:41
anamaria897
Nu este medic/terapeut
anamaria897
Buna ziua dl.doctor.
Asi dori si eu o parere de la dvs.
Am fost la medicul de familie si mia zis ca nu amigdalitele sunt de vine ca ea tuseste (ca nu sunt asa de inflamate ca m-am speriat eu ) mia spus ca are o infectie respiratorie ca nu are nimic altceva ( racita la plamani sau amigdalita cu credeam eu) si mia dat tratament cu ostamox 250mg/5ml(amoxicilina spulbere pentru suspensie orala ); ibalgin 100mg/5ml suspensie orala ; si euresal 2mg/ml sirop si sa revin la control luni.
Si ia-m cerut bilet de trimitere la un ORL-ist cu ati spus dvs. ca ar fi bine daca ar vedea-o si el mea spus ca nu este cazul.
Va multumesc.
0
24-03-2011, ora 20:01
Cristian7
Nu este medic/terapeut
Cristian7
Am o problema cu expectoratie excesiva cu un miros urat putred de fecale in gura persistent pe intreaga zi, cu asta ma confrunt ce cativa ani buni..am 24 de ani in prezent..si sa zic ca imi amintesc ca am mirosu de pe la varsta de 13 14 ani approximativ. De vre-o 7 ani tot incerc sa il tratez si nu am reusit prin diverse metode. e ingrozitor imi da toata viata peste cap..sociala si personala, e frustrant si ma macina psihic fte mult.
-dantura ok;
-am facut tratament cu antibiotice pt helicobacter pylori si candida ;
-am facut tratament pt viermisori la stomac, pt deteoxifiere, si pt reflux gastreesofagian atat cu redigest, cat si cu antibiotice + regim alimentar cam vre-o 4 luni si degeaba ; Endoscopie cu rezultat normal..etc
-extirparea amigdalelor;
-am mai facut tratament cu aerosoli si picaturi volatile in apa inspiratii pt rinita hipertrofica si degeaba ;
-puroi la sinusuri nu am ; dupa rezultatul radiografiei;
-in prezent fac tratament homeopat de aproximativ 4 5 luni ;..la acest trataent imi e greu sa ma pronunt in privinta lui, daca mi-a produs o ameliorare sau ceva..totusi parca este putin o ameliorare dar nu stiu ce sa zic mai mult..inca il continui..
Eu vreau in final sa imi puna diagnosticul bun si sa i-au tratamentu aferent lui si sa scap definitiv d aceeasta frustranta problema, ca pana acum am luat-o pe bajbaite, prin eliminare si nu am rezolvat nimic. Nu pot sa imi dau seama de unde vine atat expectoratie urat mirositoare de culoare maro galbuie..sa imi ramana in gat gen faringe laringe sa mi se imputa acolo ca un fel de puroi..si sa imi miroase saliva ingrozitor.Intodeauna trebuie sa elimin sa elimin expectoratiilee pt ca snt fte abundemntee si ma si deranjeaza la vorbire si nu numai..dar am obs ca daca elimin ttot din gat si curatz bine totusi s mai duce din miros..sau daca mananc ceva paca si at mai dispare din el o 1 2 ore ceva d genu si apoi iar reapare.De hidtratat ma hidratez beau apa intr-o cantitate normala. cateodata fluctueaza mirosul..azi un miros..maine altul, orcium de cele mai mlte ori putred de fecale. De fumat nu fumez decat rar ocazional..si asta fte rar. un regim alimentar adecvat..diversificat..sport fac destul de des. M-am gandit la inca o problema..ar putea oare sa vina din plamani, o afectiune ceva a plamanilor ?! cu plamani nu am avut mari probleme pana acuma..decat o raceala acum ceva ani de zile pe la 16 17, dar atat. Va rog daca este cineva in masura sa imi raspunda ?!
0
24-03-2011, ora 20:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da ar putea sa fie si din plamani
trebuie sa faci o bronhoscopie ( radiografia nu o sa te ajute cu nimic)
0
24-03-2011, ora 20:23
anamaria897
Nu este medic/terapeut
anamaria897
Buna ziua dl.doctor.
Asi dori si eu o parere de la dvs.
Am fost la medicul de familie si mia zis ca nu amigdalitele sunt de vine ca ea tuseste (ca nu sunt asa de inflamate ca m-am speriat eu ) mia spus ca are o infectie respiratorie ca nu are nimic altceva ( racita la plamani sau amigdalita cu credeam eu) si mia dat tratament cu ostamox 250mg/5ml(amoxicilina spulbere pentru suspensie orala ); ibalgin 100mg/5ml suspensie orala ; si eurespal 2mg/ml sirop si sa revin la control luni.
Si ia-m cerut bilet de trimitere la un ORL-ist cu ati spus dvs. ca ar fi bine daca ar vedea-o si el mea spus ca nu este cazul.
Va multumesc.
0
25-03-2011, ora 04:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este posibil ca tusea sa fie de la viroza si de la iritatia mucosei faringelui.
Amigdalele inflamate dau durere la inghitit.. dar nu dau tuse
0
06-04-2011, ora 15:32
tudorpo
Nu este medic/terapeut
tudorpo
Buna ziua dl. doctor,
In anul 2008, dupa doua ture de sinuzita acuta, in urama unui CT mi s-a pus diagnosticul de Sinuzita maxilara cronica stanga cu osteoscleroza peretilor sinusali. De atunci am mai facut tratamente cu antibiotice, am suferit o interventie de cauterizare a cornetelor nazale si am incercat si tratamente naturiste.
Din 2008 in coace nu am avut nici odata dureri de cap provocate de acesta sinuzita, singurul lucru enervant fiind acela ca, in fiecare dimineata ma trezesc cu nasul infundat. Nu am scurgeri purulente sau urat mirositoare din nas si nici macar nu imi curge nasul. Pe timpul zile nasul se infunda aleator si se desfunda tot la fel. Noapete insa este mai tot timpul infundat. Am incercat tratamente cu antialergice. Ma ajuta in prima faza, ma simt mai bine cateva zile (maxim o saptamana) si totol revine la "normal".
Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie? Va multumesc !
0
06-04-2011, ora 15:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Incearca tratamentul cu Colargol si aromoterpaie in camera cu ulei volatil de eucalipt
daca nu ajuta trebuie facuta reductia cornetelor cu radiofrecventa
Plec in concediu de maine asa ca vorbim dupa data de 18 aprilie
0
07-04-2011, ora 10:43
bubicoo
Nu este medic/terapeut
bubicoo
domnule doctor v-am mai spus de cazul surorii mele de 14 an si jumatate cu acea formatiune aparuta sub urechea dreapta, cu parintii plecati in strainatate, daca pentru operatie pot semna eu k sora, etc...cred ca va amintiti...ieri am fost la tomograf si ne-a iesit urmatorul rezultat: examinarea CT a gatului evidentiaza: masa expansiva cu aspect chistic biloculat, de aprox 18mm/14mm, localizata la nivelul glandei parotida dreapta, avand continut cu densitati fluide, delimitat de un perete subtire, iodofil; asociaza aspect hiperplazic al glandei in ansamblu, cu iodofile mai neomogena si adenopatii perijugular intern si cervical posterior bilateral cu diametre de pana la 12 mm. CONCLUZII: " masa expansiva "chist-like" parotidiana dreapta-abces? "

deci in principiu ce este mai exact si cat de grav este? doamna doctor la care trebuie sa mergem cu rezultatul este luni la cabinet si macar sa stau linistita pana atunci... s-ar putea pune problema ca aceasta formatiune sa fie tumorala?

va multumesc
0
09-04-2011, ora 09:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai exact ce este acol o sa se stie dupa operatie si analaiza anatomopatologica.
0
21-04-2011, ora 20:17
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
buna seara dl dr flueraru am acufene ureche dreapta cand strang din masele pe dreapta pe moment urechea imi tiuie mai tare de ce va rog frumos sami raspundeti cu un sfat va multumesc
0
21-04-2011, ora 22:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
toata lumea aude un zgomot in ureche la contractia muschilor maxilarului.
Devine o problema care trebuie investigata la ORL.. numai atunci cand acest zgomot este permanent si deranjant.
trebuie facute audiograma, timpanograma s.m.. a investigatii pentru inima, rinichi, coloana cerviacala.s.a
0
22-04-2011, ora 14:43
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
va multumesc mult pentru raspuns va doresc multa sanatate si un paste fericit
0
22-04-2011, ora 15:18
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
dl dr va deranjez din nou cu scuze de rigoare va scriu necazu meu am 54 ani 170 cm inaltime 71 kg tensiune ultima data 13 cu 8 am facut radiografie cervicala c5 si c6 cu probleme dar pe mine nu ma supara anu trecut in luna iulie mam irezit dimineata cu urechea dreapta infundata si imi tiuia am fost la orl mia facut spalatri diagnostic otita acuta extera bilaterala dar pe mine nu ma durut pentru pentru acufene mia dat betaserc pentu otita picaturri si medicament ciprinol am facut de 2 ori audiograma la audionova si mia zis ca nu am probleme cu auzu am luat betaserc 3 luni de geaba ca sueratu nu a trecut acum iau tanakan picaturi orale si dimineata cand ma trezesc nu mai aud sueratu dar dupa 1 h apare usor usor din nou la orl mia zis ca este din cauza circulatie nici nu stiu ce sa mai fac ma si panichez cand bag degetu in ureche si misc maxilaru parae ceva acolo ca un cront in rest nu ma supara de auzit aud bine cu urechea mai este vreo sansa sa scap de acufele astea din urechea dreapta cu stima si respect un pacient al acestei tari romania
0
22-04-2011, ora 16:06
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
ma scuzati nu am crezut niciodata ca exista o asa boala pe pamant
0
22-04-2011, ora 22:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
zgomotul la miscarea maxilarului tine de articulatia temporomandibulara tin de medicul Maxilo-facial.
tiuitul din ureche in liniste sau noaptea tine de circulatia cerebrala si de problema de la coloana cervicala, chear daca nu va doare.
sunt 2 probleme separat si trebuie tratate separat la maxilo facial, reumatologie.
cu examene la ORL periodice
0
23-04-2011, ora 09:56
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
va multumesc din suflel dl dr dar pentru circulatie cerebrala si spondiloza ce as mai putea sa iau ca acum iau numai tanakan si ceai de paducel betasesc nu mai iau ca am probleme cu stomacu ceva naturist va multumesc si sarbatori pascale fericite
0
27-04-2011, ora 00:41
mariusos2003
Nu este medic/terapeut
mariusos2003
buna ziua!Domule doctor v am trimis un mesaj nu stiu daca l ati primit asa ca imi permit sa va mai expun inca o data cazul!sotia are senzatia de nod in git de circa 2 ani de zile!Nu se prezinta sub forma de arsura ci ca o strangulare.Nu locuim in tara dar vara trecuta am fost la un medic gastro.care ia facut o endoscopie +analiza singe ia recomandat o schema impotriva helicobacter pylori care a iesit la valoare de 238ntu a urmat o alta reteta cu calmepam duspataline lanzul s a simtit bine cam 2 luni dupa care senzatia de nod a revenit.A repetat shema cu antibiotice dar fara rezultate! A facut testul de respiratie in care hp a iesit negativ!Dupa 2 luni a urmat un tratament cu ospamox, claritomicina, lanzul s a simtit bine cam o saptamina cit era sub tratament dupa care nodul in git a reaparut!Dimineata cind se trezeste nu l are dar imediat dupa ce maninca micul dejun apare!respecta un regim pentru gastrita vreau sa zic nu maninca prajit grasimi totutl fiert fara acid dar nimic.In prezent ia doar esomeprazol, analizele i au iesit bine doar colesterolul total un pic sub int de referinta 124 iar tensiunea o are cam mica (11cu 7, 10 cu 7)nu are dureri de cap, ameteli cateodata.ne ar fi de mare folos citeva sfaturi fiindca nu stim de la ce poate veni senzatia de nod in git...
0
27-04-2011, ora 06:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
senzatia de nod in gat poate fi de la o mucoasa faringiana uscata...
ajuta Vit A uleioasa pusa in nas cate 4 pic din 4 in 4 ore.
inhalatii si gargara cu ceai de musetel + 2-3 pic de euli volatil de eucalipt, lamaie, busuioc
pentru senzatia de nod in gat de cauze musculare.. ajuta Tinct de Valeriana 30 pic la 8 ore pentru termen lung
tab de Magneziu cu vit B 6 3 pe zi 3 saptamani
Adaugă un comentariu / răspuns
50 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.