Copil de 5 ani a racit anul acesta de 3 ori foarte puternic

03-06-2010
iulia99
Nu este medic/terapeut
iulia99
Buna ziua,
Copilul meu in varsta de 5 ani a racit anul acesta de 3 ori foarte puternic cu haraiala in jumatate de an. Am fost cu el la orl si i-a pus diagnosticul de rinoadenoidita si mi a recomandat sa l operez.
Nasul este mai tot timpul infundat, fornaie dupa ce da de frig si vant.
Este posibil sa raceasca asa puternic de la polipi?
8 comentarii
0
03-06-2010, ora 12:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este posibil.
respiratia permanenta pe gura.. afecteaza si mucoasa faringelui.. slabind imunitatea locala
0
14-06-2012, ora 16:13
victorstefan
Nu este medic/terapeut
victorstefan
Buna ziua,

Avem un baietel de 10 luni si jumatate.

Prima rinoadenoidita a facut-o la 6 luni si jumatate (conform indicatiilor medicului pediatru, i-am administrat Panadol/Ibalgin, Oscillococcinum, Isoprinosine, Pivalone si Stodal-mucozitati multe, ii aspiram des narile cu Batista Bebelusului)

A mai urmat inca una la 7 luni si jumatate (tratata tot la indicatiile medicului pediatru cu Panado/Ibalgin, Ospamox pentru ca avea temperatura 38.7-39, Colargol, Sinupret, Oscillococcinum si Stodal-mai putine mucozitati, aspirate tot cu Batista).

In urma cu doua saptamani, medicul pediatru a constatat ca are din nou rinoadenoidita, de data aceasta fara temperatura (nu ii curgea nasul, dar avea mucozitati care se plimbau pe faringe-nu am aspirat nimic cu Batista, nu am avut ce). Pediatrul a prescris Oscillococcinum, Colargol si Tantum Verde Spray timp de 7 zile. Inainte de administarea Colargolului, am folosit nebulizatorul (ser fiziologic 2 ml)

Desi am terminat tratamentul acum o saptamana, bebelusul tot are mucozitati si tuseste din cand in cand pentru a-si 'curata' gatul (destul de rar si asta pentru ca il 'strangem' de nasuc). Uneori, cand respira, se aude un suierat din cauza mucozitatilor. Batista Bebelusului nu are ce sa aspire nici de aceasta data...

Va rog sa ne ajutati cu un sfat, ne temem sa nu se cronicizeze rinoadenoidita si nu stim ce sa mai facem...

Va multumim frumos!
0
14-06-2012, ora 18:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un medic orl, poate face la cab. spalaturi nazale cu ser. fiziologic sau ceai cald de musetel. e mult mai eficient
0
27-01-2015, ora 11:12
Diana si Ghena
Nu este medic/terapeut
Diana si Ghena
Buna!!!baietelu meu are 2 saptamini si se aude un fornait in nasuc Insa secretii nu are peretii nasucului sunt curati, cind se agita rasufla greu...ii dau cu ser fiziologic si ii trag cu aspiratoru!!!Din ce cauza este asta???mersy anticipat
0
27-01-2015, ora 20:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
una din cauze ar fi alimentatia cu lapte artificial.. NU matern!
0
04-02-2015, ora 21:37
Diana si Ghena
Nu este medic/terapeut
Diana si Ghena
Si mai am o întrebare daca m-a puteţi sfătui, fetiţa am nascuto la 30 de saptamini de 1.350 ea fost făcută doar vaccina contra turbeculozei cind am ieşit dupa 1 luna din spital fetiţa avea deja 2 kg...
0
04-02-2015, ora 21:44
Diana si Ghena
Nu este medic/terapeut
Diana si Ghena
Atunci miau spus vaccinele care merg la 2, 4, 6 luni si 1 an sa nu i le fac ca vor fi făcute cind va mai creste, acum deja cum am spus are 1 an si cîntăreste 11 kg e un copil dezvoltat foarte bine merge de la 9 luni si spune multe cuvinte...acum miau zis ca vor sa o programeze la vaccine sa i le facă toate care trebuia PINA la 1 an...Spuneţi-mi daca nu e nimik grav ca e încurcat deja acest grafic de vaccine si ca virsta nu e aceea.Sa accept vaccinele sau nu
0
04-02-2015, ora 22:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai un medic Pediatru poate sa va ajute cu un raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum afectează co-infecţiile coronavirus, virus sinciţial respirator şi rinovirus copiii
  • Nivelul de activitate fizică - invers proportional cu numărul de zile de infecții ale tractului respirator superior la copii
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  •