Fetita face frecvent bronsita

25-03-2013
Lulia
Nu este medic/terapeut
Lulia
Buna ziua!
Am o fetita de 4, 5 ani care face frecvent bronsita. Acum 3 sapatamini a debutat cu tuse seaca, pt care medicul a recomandat Eurespal, 3 zile. Dupa 3 zile tusea s-a agravat, a devenit latratoare si medicul a recomandat Cefuroxima 1, 5 mg, 750/la 12 ore si aerosoli cu cu Flixotide Nebulets 2mg/2 ml ( cu dilutie 1 ml Flixotide cu 3 ml ser fiziologic).Acest tratament a fost facut 5 zile, tusea a inceput sa se rupa. In prezent a ramas cu o tuse care pare ca se rupe...pare a fi o tuse asmatica, ca si cum bronhiile ar fi foarte incarcate. I s-a recomandat sirop Astha 15 - 3, 5 ml/3 ori pe zi si Jarodophilus 1/2 lgt /2 ori pe zi. Tusea este la fel, bronhiile se aud incarcate. Ce tratament sa-i mai dau? Mai fac aerosoli? Credeti ca este vorba de un astm? Multumesc.
99 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
25-03-2013, ora 16:33
donica
Nu este medic/terapeut
donica
aerosoli cu sare
0
25-03-2013, ora 19:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru tuse productiva..se face aerosoki cu acc. cu picaturi prospan. cu ambroxol..
copilul trebuie ascultat de jn pediatru specializat in pneumologie..
0
26-03-2013, ora 08:45
Lulia
Nu este medic/terapeut
Lulia
Multumesc mult. Pina ajung la medicul pediatru pneumolog, spuneti-mi va rog cum fac aerosolii cu acc sau ambroxol..In ce dilutie folosesc.
0
26-03-2013, ora 09:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acc 1 ml la sedinta
ambroxol cate 5 picaturi
0
26-03-2013, ora 11:26
laurentiu_025
Nu este medic/terapeut
laurentiu_025
Buna ziua

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu unele nelamuriri.Am fost operat de deviatie de sept, rinita hipertrofica, creasta septala iunie anul trecut la Institutul ORL "Hociotă", dar durerile frontale si de cap nu au cedat, (mentionez ca nu sunt foarte mari, ) fac o tomografie pentru sinusuri cu rezultatul urmator :

Planseul osos al recesului alveolar al sinusurilor maxilare este integru.
Ingrosare de mucoasa circumferential in sinusurile maxilare, posibil si colectii fluide cloazonate, cu contur lobulat, ce ocupa sinusurile maxilare aproape complet.Hiatus semilunar obstruat, bilateral.
Ingrosarea mucoasei in celulele etmoidale, unele fiind partial obstruate, fara disctructia septurilor intercelulare sau a laminei papiracee.
Sinusul frontal pneumatizat doar in jumattaea dreapta- varianta anatomica- cu lama milimetrica de mucoasa ingrosata, fara retentie fluida.
Sinus sfenoidal si cavitati otomastoidiene normal pneumatizate si aerate.
Minima deviatie de sept catre stanga, arciform, fara contact septo-turbionar.
Fara alte elemente obstructive in fosele si meaturile nazale.

Concluzii:
-sinuzita cronica maxilara si etmoidala, obstructia hiatusului semilunar, bilateral.
Fose si meaturi nazale libere.

Docturul care ma operat mi-a dat rinocort spray 30 zile, aerius 10 zile si paracetamol 10 zile si mi-a spus ca operatia pentru sinuzita acum nu mi-ar aduce un beneficiu, dar daca nu ma simt bine sa revin.
Ce ma sfatuiti sa fac, va multumesc
0
26-03-2013, ora 11:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu merge numai cu tratament
1. se poate de facut punctii sinusale si de eliminat ce este in sinus
2. se piate merge la maxilo facial de exclus prezenta sinuzitei din cauza radacinilor dentare de sus de
sub sinus
3. daca nu e de la dantura... se poate opera sinusul endoscopic la orl
0
26-03-2013, ora 15:33
Lulia
Nu este medic/terapeut
Lulia
Multumesc pentru raspuns. La 1 ml acc sau 5 pic ambroxol se adauga si ser fiziologic? In ce cantitate?
0
26-03-2013, ora 15:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
indicatorul de pe apaeatul de aerosoli
0
27-03-2013, ora 16:21
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Buna ziua.
Copilul meu, de 3ani si 6 luni, dimineata s-a trezit cu o tuse foarte urata si cu febra 38 cu 3. Apoi a inceput sa-i curga nasucul, este apatic. Medicul de familie ne-a dat ERDOMED (5mlx2 /zi), NUROFEN (5ML X3 /ZI) si ZINAT (5ml la 8 ore). Pediatrul ne-a spus ca are o viroza si ca nu e nevoie de antibiotic. El tot nu arata bine. Ni s-a mai spus sa-i facem aerosol cu 1ml dexa+1ml gentamicina+ser.
Cum sa procedam?
Astept raspunsul dumneavoastra. In trecut sfaturile d-voastra ne-au fost de mare ajutor. Nu am mai avut astfel de probleme cu copiii din primavara trecuta.
Va multumim pentru tot.
0
27-03-2013, ora 20:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. O viroza.. NU se trateaza cu antibiotic decat in 2 cazuri
daca viroza se complica cu amigdalita pultacee
daca viroza se complica cu o pneumonie
2 la copii simptomele se pot schimba de la ora la ora
e nevoie de un medic Pediatru bun care sa asculte copilul si sa decida daca este sau nu riscul unei pneumonii
3 in rest toate tratamentele locale de care am scris pe forum sunt valabile
0
30-03-2013, ora 20:33
dulau maria
Nu este medic/terapeut
dulau maria
va rog sa-mi recomandati ceva pentru sotul meu, care simte ca nu mai are gust.Face radioterapiue dupa o operatie la corzile vocale, extirpata coarda vocala stg si o parte din cea dreapta, este la a 20 a radiot.Multumesc mult si numai bine va dorim
0
30-03-2013, ora 20:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
reactia este normala
trebuie sa faca foarte multa gargara cu ceaiuri ( musetel, galbenele, pelin)
sa bea foarte multe lichide ( apa plata, ceai maces.s.a)
local se folosesti Vit A uleioasa cate 4 pic din 4 in 4 ore
0
08-04-2013, ora 18:52
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Buna ziua.
Baiatul meu cel mare (8ani) de ieri se simte rau, dureri de burta, gaze, "garaiala", apoi tuse. Am fost astazi la medic si ni s-a spus ca are rosu in gat si acesta este motivul pentru starea pe care o are. I s-a dat augmentin es 5ml la 12 ore + debridat. Starea de rau continua. Il doare burtica in continuare si tot este imbalonat. Credeti ca are legatura cu gatul sau sa fi mancat cam multe fructe(mere ) in ultima perioada?
0
08-04-2013, ora 20:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
lucrurile stau exact invers
din cauza unor alimente care nu le tolereaza a facut problemele gastrice, reflux si a afectat faringele
e bine sa nu mai cereti parerea acelui medic si sa consultati un medic specializat pe gastrologie
0
11-04-2013, ora 11:59
Cryna r
Nu este medic/terapeut
Cryna r
Buna ziua !am o intrebare ptr Domnul Doctor: o cunostinta de a mea are o fetita de 5 ani si as dori sa va intreb :anul trecut, a fost internata in spital cu fetita cu febra mare si ia fost pus diagnosticul crize polimorese ia dat tratm.epileptic(Rivopril, Leritracitam, Acid folic.a Facut R.M.N. si ia fost pus diagnosticul mastoidita dreapta, este indicat sa continue tratamentul epileptic, mai departe, sau ce o sfatuiti sa faca mai departe cu fetita?.Fetita nu maninca, pierde in greutate.Aude foarte putin se apropie de tv.si vrea sonorul tare.are dureri de cap frecvente. Va multumesc mult !
0
11-04-2013, ora 16:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e mai mult decat evident ca este urgent necesar un consult orl, in clinica universitara... unde sub microscop o sa se investigheze urechea
0
05-05-2013, ora 17:41
Cryna r
Nu este medic/terapeut
Cryna r
Multumesc mult ! Paste Fericit !
0
16-05-2013, ora 22:34
kristinaily
Nu este medic/terapeut
kristinaily
Buna seara dl. doctor. Noi avem un baiat de aproape 5 ani care raceste destul de des de cand este in colectivitate. De obicei la racelile mai serioase se complica si cu otita seroasa. Acum, dupa o perioada in care a fost bine, a inceput sa sforaie din nou noaptea, are nasul usor infundat in special cand doarme, si de vreo 2 zile are o tuse seaca nu foarte frecventa. Am vazut ca recomandati aerosoli cu ceai de musetel si ulei de eucalipt si m-ar interesa care ar fi cantitatea exacta pe care sa o pun in aparatul de aerosol (cat eucalipt si cat ceai), pentru ca nu are niciun semn pe el care sa indice cantitatea. In plus, daca mai puteţi recomanda ceva pentru simptomele descrise, si ce ati recomanda pentru cresterea imunitatii.

Va multumesc.
0
19-05-2013, ora 19:39
bogdan_eon
Nu este medic/terapeut
bogdan_eon
Domnule Doctor, am amigdalele care imi fac probleme de vreo jumatate de an incoace, initial le-am avut foarte umflate si ma durea gatul, faceam febra, am fost si am facut exudat si mi-a gasit stafilococ, am urmat un tratament cu antibiotice 10 zile Fromilid (claritromicina). Dupa o saptamana iar am simtit ca nu e in regula si la exudat a iesit streptococ beta hemolitic de tip A, am mai luat alt tratament cu antibiotice 10 zile Zinnat. Apoi dupa doua saptamani iar simteam ca nu e in regula si la exudat mi-a gasit streptococ beta hemolitic de tip G, am mai facut un tratament de 4 zile cu Sumamed (azitromicina). Dupa astea am mai facut un exudat si nu mi-a mai iesit nimic.
Totusi de atunci a trecut o jumatate de an dar mie si la momentul actual tot mi se mai umfla amigdalele si se desumfla cum au ele chef, nu se umfla tare, dar variaza, as vrea sa incerc dupa cum ati sugerat dumneavoastra la cineva pe forum, sa fac gargara cu ulei de eucalipt de la Vivasan, va rog sa imi spuneti cum sa fac acea gargara, pun picaturi de ulei intr-un ceai? de care ceai? cate picaturi la ce cantitate de ceai? sau care e procedura? de cate ori pe zi sa fac?
Eventual alte recomandari daca aveti le primesc si le pun in practica sa scap odata de problema asta ca tot stau cu frica si nu beau nimic rece iar eu inainte beam numai rece pana a aparut problema asta. Am varsta de 28 ani.
Va multumesc foarte mult!
0
20-05-2013, ora 13:40
elena171
Nu este medic/terapeut
elena171
Buna ziua, dl.doctor, va rog daca puteti sa ma ajutati si pe mine.Din luna ianuarie am nasul foarte infundat, am fost la control ORL si mi s-a spus ca am o usoara deviatie de sept, problema ar fii ca am mucoasa nazala inflamata.Mi s-a administrat ca si tratament spray nazal Nasonex si pastulute Aerinaze, dupa ce am luat tratamentul nu am simtit ca s-ar fii schimbat ceva, asa ca am revenit la un consult ORL de aceasta data avand si un punt alb pe amigdale despre care d-na doctor mi-a zis ca sunt resturi de mancare ce se depoziteaza in amigdale si care se v-or elimina in timp.Nu mi-a mai dat niciun fel de tratament, mi-a zis doar sa fac spalaturi nazale cu apa de mare.Va rog sa ma ajutati, pentru ca totusi nasul meu este foarte infundat si nu ma mai odihnesc normal de luni intregi!Va multumesc!
0
21-05-2013, ora 11:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt ELENA
pnetru amigdale..este recomandt gargara dupa fiecare masa si Faringosprei 10 zile
daca nu ajuta.. trebuei facut criptolizis la amigdale
pentru nas.. gasesti pe forum cum s efac inhalatii, spalaturi nazale si tratamentul cu Colargol

Pt. BOGDAN
amigdalele trebuei scoase clasic sau micsorate in volum cu radiofrecventa. nu cred ca mai reactioneaza la tratament medicamentos
0
23-05-2013, ora 20:51
elena171
Nu este medic/terapeut
elena171
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
0
02-06-2013, ora 12:14
coox53
Nu este medic/terapeut
coox53
dl. doctor rog interpretare rmn:
nu se remarca pneumatizarea normala a sinusului sfenoid, practic corpul osului sfenoid prezinta 2 cavitati pneumatice, hipertrofice venind in contact cu grupele celulare etmoidale postenoase, iar la nivelul structurilor epifaringiene, pe fondul ingrosarilor mucoasei ce tapeteaza grupele etmoidale celulare postenoase stg. se remarca atat boselura mucoasei rinofaringelui stg. pe 4 mm cat si hipertrofia cornetelor nazale stg..fara adenopatii in prezent
simptome..dureri cap, ochiul stang, ureche stanga.am avut otita cred anual, usoare urme de sange in saliva dimineata, , , , , , , , sunt foarte speriat.am un tratament cu pinosol si trabadex...picaturi...ce poate fii?
0
18-11-2013, ora 15:56
elena171
Nu este medic/terapeut
elena171
Buna ziua, am si eu o intrebare pentru d-nul doctor Flueraru, acum o luna si jumatate am fost operata de deviatie de sept, desi pe biletul de iesire scrie ca am fost operata de rinita cronica, sau asa ceva.nu asta este problema, problema mea este ca nu respir bine, mi se infunda nasul destul de des..este normal?si daca da in cat timp voi respira bine...eu tind sa cred ca am rinita alergica deoarece stranut destul de des la contactul cu fumul sau praful...Va rog sa ma ajutati.Dna doctor la care m-am operat eu zice ca este normal sa mai fie infundat nasul, si ca as mai avea simucoasa nazala inflamata..Va multumesc!
0
18-11-2013, ora 20:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa operatii se mai fac si sinechii in nas, daca nu se merge frecvent la control
Da..poate fi in paralel o rinita cronica hipertrofica sau alergica
tratamentul difera, gasiti pe forum sfaturile necesare
Cu radiofrecventa...se pot micsora cornetele in volum in orice forma de rinita
0
26-05-2014, ora 16:03
Melly23
Nu este medic/terapeut
Melly23
Domnule doctor m-am operat de deviatie de sept acum 5 luni, pe nara dreapta am putut sa respir foarte bine dupa cateva saptamani, dar pe nara stanga foarte putin, si imi curgea mai mereu(trebuia sa suflu)mucus galben, ca o infectie, , m-am uitat in nas de curand si am vazut pe nara stanga septul este perforat foarte mult iar pe nara dreapta sa format sinechie, Ce ar trebui sa fac in acest caz ? pe nara dreapta nu prea pot sa respir si nici miros nu prea am, Va rog sa ma ajutati ! multumesc
0
28-05-2014, ora 13:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. se poate sa te intorci la medicul care a operat sa repare gresala
2 se poate face in ambulator la un medic care lucreaza cu radiofrecventa.. doar Sinechiile... si tratament antiinfectios si antiinflamator local
acea perforatie NU conteaza..
dar sinechiile si inflamatia trebuie rezolvate cat mai repede
0
02-06-2014, ora 02:17
Melly23
Nu este medic/terapeut
Melly23
aceasta interventie se face cu anestezie ?mai trebuie sa imi puna mese in nas ?nu cred ca voi mai suporta sa imi puna din nou mesele in nas pe viu !Multumesc
0
02-06-2014, ora 21:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pot sa.ti spun cum procedez eu
anestezia este cu sprey.. si numai daca e cazul se face si injectabil local
incizia cu radiofrecventa..are avantajul ca cauterizeaza si vasele sangvine si NU este nevoie de tamponament dupa rezectia sinechiei
0
03-06-2014, ora 12:25
Melly23
Nu este medic/terapeut
Melly23
Azi mi-am luat trimitere de la medicul de familie, si ma voi duce zilele astea la orl la bucuresti, cand m-am operat m-am operat la coltea si nu sunt deloc multumita de acea doctora..de data asta ma voi duce la alt medic. Va multumesc pentru raspuns! Sper sa ma fac bine cat mai curand, de cateva zile nu mai pot respira deloc pe nara dreapta si nici miros nu am, mi sa inflamat cornetul putin
Adaugă un comentariu / răspuns
99 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  •