Pt dl Dr.Marius Uscatu:probleme la musculatura piciorului

28-01-2010
radu73
Nu este medic/terapeut
radu73
Buna dimineata! Ma numesc Radu am 36 ani si am observat in urma cu vreo 2 luni ca mi s-a modificat aspectul masei musculare la piciorul sting in fata pe coapsa si anume :de la incheietura piciorului la 10cm mai jos am o, , diagonala"de cca 5 cm latime si cca 20 cm lungime unde muschiul a scazut sau a secat daca pot spune asa cam 1 cm, Mentionez ca zona respectiva nu este dureroasa, nu este rosie sau vinata numai ca in urma cu 10 zile am facut febra musculara dupa ce am dat zapada din jurul masinii, febra pe care o mai simt si acum dar la mai mica intensitate insa la ambele picioare.Am uitat sa va spun ca in urma cu 2 ani am fost diagnosticat cu cervicalombalgie cr.acutizata si de atunci fac fizioterapie masaj si kinetoterapie la un centru specializat cam o data la 6 luni.Sedintele de kinetoterapie le repet si acasa cam la doua -trei zile la recomandarea medicului care mi le-a prescris.In urma cu doua zile am fost la medicul de familie caruia i-am expus aceasta problema si mi-a spus sa stau linistit deocamdata ca aceasta modificare a muschiului pare a fi din cauza exercitiilor de kinetoterapie pe care le fac, si sa urmaresc in continuare evolutia si daca apar modificari sa ma prezint din nou.Eu in continuare sint nelinistit si va rog pe dumneavoastra sa-mi spune-ti e cazul sa-mi fac probleme si ce trebuie sa fac mai departe.In speranta ca imi ve-ti raspunde va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
28-01-2010, ora 10:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va voi raspunde punctual:
- nu inteleg localizarea anatomica a problemei. Trebuie sa discutam in termeni de: sold, coapsa, genunchi, gamba, glezna si picior, toate fiind componente ale membrului pelvin. Trebuie sa descrieti localizarea: anteior-posterior, medial-lateral, distanta fata de articulatii.
- pot fi zeci de posibilitati diagnostice, de la ripturi musculare si pana la amiotrofii post sindrom radicular (hernie de disc).
Incercati sa precizati detaliile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.