Dependenta picaturi de nas

07-01-2009
Ioana221
Nu este medic/terapeut
Ioana221
Buna seara! Am 20 de ani si sunt dependenta de picaturile de nas ( rhinxyl, olynth). Am incercat sa renunt la ele, dar pur si simplu nu pot sa respir. Inainte acest lucru se intampla doar cand ma intindeam, seara, de obicei. Dar acum trebuie sa imi pun picaturi pe tot parcursul zilei. Am fost la un medic O.R.L., care, dupa o consultatie care nu a durat mai mult de 1 minut, mi-a spus ca as putea avea deviatie de sept, dar nu a vorbit nimic despre o operatie. In schimb, am urmat un tratament timp de o luna cu Diclofenac Duo si Nasonex, tratament care nu a avut niciun rezultat. Imi doresc foarte mult sa scap de aceasta dependenta. Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti exact unde trebuie sa ma duc si ce trebuie sa fac. Am uitat sa precizez ca mama mea are astm bronsic, care, din cate stiu, se poate transmite ereditar. De asemenea cred ca am si anumite alergii pentru ca stranut foarte mult. Va multumesc
23 comentarii
0
08-01-2009, ora 08:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara !
DA este posibil sa fie o rinita alergica.. sau o rinita cronica hipertrofica.
primul pas care trebue sa.l faceti este sa faceti o radiografie SAF.
o sa arate cat de deviat este septul si prezenta unei eventuale sinuzite.
pasul 2. este sa scimbi tratamentul pentru nas.
Foloseste nostamine.. in cazul cand este foarte infundat.. cateva picaturi.
si ca tratament de micsorarea cornetelor in volum.. cautati Colargol sau Protargol.. ( se prepara in farmacie..
Scanezi radiografia si o trimiti pe mail
0
08-01-2009, ora 21:28
Ioana221
Nu este medic/terapeut
Ioana221
Va multumesc mult pentru raspuns. Am fost astazi la farmacie si am inteles ca trebuie reteta pentru Colargol sau Protargol. Si mai am cateva intrebari...pentru radiografia SAF trebuie trimitere de la medicul O.R.L.? si tratamentul cu nostamine si Colargol sau Protargol trebuie inceput dupa radiografie?
0
08-01-2009, ora 22:14
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Ioana20 incearca si la alta farmacie ca se elibereaza si fara reteta daca spui ca ai uitat-o acasa ;))) Sau mergi la medicul de familie si ia una ;))
Eu am folosit colargolul tot la indrumarea dlui dr Flueraru si acum respir fara nici o problema!!
Multa sanatate
0
08-01-2009, ora 23:39
Ioana221
Nu este medic/terapeut
Ioana221
jaquelline problema e ca farmacista mi'a spus ca trebuie o reteta pentru prepararea solutiei...o sa caut oricum la alta farmacie ;)) concentratia de 1%? :-?
0
09-01-2009, ora 02:08
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Da Ioana.Spune-i ca ai uitat reteta acasa si ca ti-a fost prescrisa de medicul tau orl ;) pt o rinita cronica hipertrofica ;)
Eu asa am facut ;))))))))) Si vezi ca la inceputul administrarii cu colargol, vei avea impresia ca nu are nici un efect, pt ca ti se va mai infunda nasul cateodata, dar daca este nevoie, sa pui tot colargol in nas si in cateva zile deja incepe sa mearga totul ca pe roate.Eu am folosit mai mult de 10 zile ;)) Cred ca vreo luna, dar acum e totul ok ;) Sticluta de colargol trebuie tinuta la loc intunecat, intr-un dulap ceva!Si daca nu iti pun la farmacie picurator, sa iti iei tu separat o pipeta!
Te pup
0
09-01-2009, ora 13:07
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Sau probabil ca farmacista nu stie formula de preparare a solutiei si din cauza asta vrea reteta neaparat!!Mergi la alta farmacie!!Esti din Bucuresti??Daca da, iti dau adresa farmaciei de unde am luat eu ;))
0
10-01-2009, ora 15:12
Ioana221
Nu este medic/terapeut
Ioana221
Nu sunt din Bucuresti...sunt din Tg Mures, dar avem aici sute de farmacii ;)) sper ca macar la una sa nu trebuiasca reteta ;))) ms mult oricum :*
0
10-01-2009, ora 19:26
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Ioana20 cu siguranta vei gasi o farmacista binevoitoare ;)) Bafta
0
14-01-2009, ora 09:30
Ioana221
Nu este medic/terapeut
Ioana221
Nu am gasit farmacie...:( peste tot mi s-a spus ca trebuie reteta pentru preparare... cred ca o sa-mi fac o programare la un medic O.R.L. si am sa cer reteta...pentru ca oricum cred ca trebuie trimitere de la O.R.L. pentru radiografia SAF...
0
19-01-2009, ora 00:45
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Pai atunci mergi la un medic orl si printre altele spune-i sa iti scrie o reteta pt colargol!
Succes
0
20-05-2009, ora 22:16
betty.kovacs
Nu este medic/terapeut
betty.kovacs
Buna ziua, acum cateva luni la o clinica din Ungaria mi s-a pus diagnosticul de rinita acuta hipertrofica. Mi s-a prescris un spray nazal "Navisin", care intr-adevar ma ajuta, dar il folosesc zilnic de 2-3 ori. Sunt dependenta de acest spray, in cazul in care nu il folosesc mi se infunda nasul total, urechile de asemenea si simt o presiune in urechi, durere de cap, ameteli. as vrea sa renunt la spray, sa gasesc alt tratament, dar as vrea sa evit mucotomia sau laserterapia. as vrea sa urmez un tratament naturist, sau homeopat daca exista. am 24 ani, tensiunea dupa 2 cafele aprox 70 cu 110, vajaitul nu cred ca poate fi din cauza tensiuni.
Imi puteti recomanda un alt tip de tratament?
Va multumesc
0
21-05-2009, ora 08:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
local.. ca si picaturi ajuta.. COLARGOL. sau PROTARGOL.. preparat la comanda in farmacie!
ca si tratament general.. Da puteti merge la un medic HOMEOPAT
0
02-11-2009, ora 11:49
Bogdanpmp
Nu este medic/terapeut
Bogdanpmp
Buna ziua, am si eu probleme cu nasul.mi se infunda pur si simplu in sec.sunt dependent de picaturi de nas rhixil, si mai nou am incercat biorinil, dar nici o schimbare la aproximativ 12 ore nasul se infunda.nu stiu ce sa mai fac. Va rog sa ma ajutati daca cunoaste-ti uncaz asemanaor care sa rezolvat..
0
02-11-2009, ora 13:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ai 2 posibilitati
1. sa gasesti Colargol( citeste mesajele de mai sus) si sa incerci tratamentul acela.
2. sa mergi la ORL.. pentru o cauterizare a cornetelor.(laser, radiofrecventa)
0
02-11-2009, ora 19:23
Bogdanpmp
Nu este medic/terapeut
Bogdanpmp
ce este mai exact "cauterizarea cornetelor"???este dureroasa
0
25-01-2010, ora 17:20
criss98
Nu este medic/terapeut
criss98
buna seara.am 21de ani si de cca. 5-6 ani ma combat cu o problema, dependenta de picaturi nazale in cazul meu bixtonim.am inceput sa le folosesc in urma unei sinunzite deoarece nu puteam sa rasipir bine(decat pe o nara sau chiar deloc).la inceput foloseam mai putine de maxim 4-5 ori pe zi dar pe parcurs am ajuns sa folosesc si un flacon de bixtonim la 24 de ore. ce ar trebuie sa fac pt. a scapa de aceasta dependenta pt. ca-mi creaza numai neplaceri in viata. va rog mult de tot sa ma ajutati am ajuns la pragul de disperare. multumesc anticipat...SANATATE
0
25-01-2010, ora 17:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi la ORL.. si sa faci ce recomanda medicul..
daca e de operat septul.. sa.l operezi..
daca e de micsorat cornetele..e mai bine cu Radiofrecventa !!!
0
25-01-2010, ora 18:03
criss98
Nu este medic/terapeut
criss98
este o operatie grea...necesita recuperare??? este posibil ca operatia sa esueze???
va multumesc domn' doctor
0
18-04-2010, ora 16:53
1cristina14
Nu este medic/terapeut
1cristina14
am un baietel de 2 ani. a racit de nenumarate ori, mergand de fiecare data la medic si administrandu-i antibiotic la fecomandarea lui.am mers la pediatru si mi-a recomandat un medic ORL. in ianuarie medicul ORL mi-a dat un tratament cu aerosoli ( ACC, dexametazona) pentru polipi. Ducandu-l la cresa, au inceput iar problemele. Am auzit de colargol si am inceput sa ii administrez cate o picatura de 2 ori pe zi, dar nu stiu daca ar trebui sa continui tratamentul cu aerosoli, avand in vedere faptul ca inca respira foarte greu ( pe parcursul noptii), iar fiecare dimineata incepe cu o tuse. Ce ma sfatuiti?
0
18-04-2010, ora 17:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sai faceti aerosoli.. dupa care sa.i aspirati secretiile din nas.. si sa.i administrati colargolul. 10 zile.
pauza 10 zile si puteti repeta tratamentul
0
22-04-2010, ora 13:09
1cristina14
Nu este medic/terapeut
1cristina14
cat timp sa ii fac aerosolii si repetarea tratamentului inseamna numai colargol sau si aerosoli? pentru rosu in gat se pot face aerosoli cu antibiotic?
0
20-02-2011, ora 10:42
padriana
Nu este medic/terapeut
padriana
Buna ziua! Am si eu aceiasi problema, dependenta de picaturi, in 2007 m-am operat cu laserul pentru micsorarea cornetelor, dar la prima raceala cum mi-am pus picaturi am devenit iar dependenta de ele, acum cateva zile am fost la alt medic si mi s-a spus ca am deviatie de sept si ca doar operand aceasta deviatie pot scapa de dependenta mea de picaturi. Inainte sa iau hotararea sa ma operez as mai fi vrut si alte pareri, daca totusi nu exista alta solutie sa scap de aceste picaturi.Astept sfatul dumneavoastra! Va multumesc!
0
16-11-2021, ora 00:10
jjasmine
Nu este medic/terapeut
jjasmine
buna ziua. imi spuneti, va rog, daca e vreo diferenta intre Colargol si argint coloidal spray pentru nas? fiindca la farmacie mi-au dat ultima varianta, spunand ca nu are rost sa mai caut Colargol... Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.