radiografii cu o fractura bimaleolara glezna dreapta

01-09-2010
alexxa21
Nu este medic/terapeut
alexxa21
Buna seara! As dori sa va intreb daca as putea sa va trimit niste radiografii cu o fractura bimaleolara glezna dreapta. Cum ar trebui sa procedez? V-am scris si un mail insa nu sunt sigura daca a ajuns. Adresa este: contact@chirurgiapiciorului.ro? Va multumesc!
9 comentarii
0
05-09-2010, ora 00:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Astept in continuare radiografiile pe adresa mentionata.
Cu stima,
Marius Uscatu, Chirurg Glezna si Ante-picior
0
09-09-2010, ora 18:06
oana39
Nu este medic/terapeut
oana39
D nul doctor buna seara astept raspunsul dumneavoastra.Am suferit o entorsa la genunchi iar dupa ap ghipsat si fizioterapie am fost la doctor si mi a spus ca e rupt ligamentul incrucisat anterior un sfert dar el se cicatrizeaza daca nu il pun in pamant 2 sapt si nu il fortez DUMNEAVOASTRA CE SFAT IMI DATI.VA MULTUMESC
0
11-09-2010, ora 15:42
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca nu va suparati totusi cum si-a dat seama ca e rupt un sfert din ligamentul respectiv? ati facut un RMN sau s-a efectuat o artroscopie? pentru o leziune de cruciat anterior cel mai rau lucru ce se poate face este imobilizarea in ghips. cu examene fizice (test Lachmann, schublade etc) poti sa-ti dai seama daca genunchiul este instabil in plan antero-posterior fata de celalalt genunchi, insa din asta sa dai un prognostic ca 25% din cruciatul anterior este dus, eu cred ca este hazardat. multi oameni cu o musculatura bine dezvoltata compenseaza bine lipsa ligamentului, insa sunt si oameni cu o laxitate ligamentara mai pronuntata care au o instabilitate majora a genunchiului si au ligamentele intacte.
daca aveti probleme cu genunchiul respectiv trebuie efectuat un RMN, si/sau o artroscopie.
Leziunea sau chiar lipsa cruciatului anterior nu reprezinta indicatie absoluta pentru inlocuirea acestuia (lipsa cruciatului posterior ar fi o indicatie mult mai serioasa insa din pacate in putine locuri se efectueaza). cu o kinetoterapie bine pusa la punct se pot intari muschii care vor stabiliza genunchiul.
inca ceva: cruciatul anterior (si cel posterior) nu se cicatrizeaza niciodata, s-a incercat in trecut chiar sutura acestora in cazuri de ruptura si imobilizarea in ghips pe perioade lungi insa au dat rezultate catastrofale, acesta eventual se efectueaza la copii su 10 ani, la adulti partea rupta nu se va vindeca niciodata
0
11-09-2010, ora 22:56
oana39
Nu este medic/terapeut
oana39
multumesc pt sfaturi azi am facur RMN si scrie aspect ruptura LIA, leziune moderata a LIP, aspect de leziune LCI, minima colectie de fluid intraarticular Sa vad ce se poate face in continuare.O seara buna
0
12-09-2010, ora 01:37
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
trebuie sa va consultati cu un ortoped care este bun in artroscopii, dupa un examen fizic amanuntit trebuie decis necesitatea unei artroscopii. trebuie sa stiti ca, desi RMN-ul da o imagine foarte detailata nu se compara cu ceea ce vezi cu ochiul tau si simti cu mana ta cu ajutorul artroscopului. o ligamentoplastie se poate efectua dupa vindecarea ligamentului colateral intern (cel putin 6 saptamani cu imobilizare cu un brace si nu ghips). daca este rupt si cruciatul anterior si cel posterior in mod normal cel posterior este reconstruit prima, sau eventual ambele deodata,
0
12-09-2010, ora 11:45
oana39
Nu este medic/terapeut
oana39
multumesc pentru informatii sapt aceasta ma duc la ortoped Sanatate tuturor
0
13-09-2010, ora 13:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Tineti-ne la curent cu demersurile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-11-2010, ora 17:58
oana39
Nu este medic/terapeut
oana39
Buna seara d l doctor as vrea sa va intreb de ce imi amorteste piciorul de la genunchi in jos pe partea latero posterioara.Mentionez ca asta vara am suferit un accident la pic. stg iar in urma R.M.N. ului s a stabilit :aspect ruptura lig LIA, , leziune moderata LIP, , aspect de leziuneLCI...De 2 zile imi amorteste pic.stg si nu pot sta mult in picioare.As dori sa ma informati ce se intampla MULTUMESC FRUMOS
0
28-11-2010, ora 18:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul nu depinde de rezultatul scris al RMN (pe care-l citati) si de sex, varsta, greutate, antecedente traumatice si generale, ocupatie si sporturi practicate, dar mai ales de examenul clinic local, care va cuantifica instabilitatea articulara, semnele de leziuni meniscale sau cartilaginoase.
Simptomele pe care le descrieti pot avea origine locala (leziunea unor nervi de vecinatate), dar si de la nivelul coloanei lombare (sindrom compresiv radicular), dorigine vasculara (arteriala, venoasa) si multe, multe, multe altele.
Numai un consult clinic local poate elucida problema.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: