operatie de polipi... diagnosticul a fost de epifaringita

30-07-2009
ion_ina
Nu este medic/terapeut
ion_ina
Buna ziua,

Am 32 de ani si in urma cu o saptamana am facut operatie de polipi, diagnosticul a fost de epifaringita (aveam in gat secretii f abundente care veneau din nas).
Problema e ca dupa operatie elimin in continuu din gat (unde am fost operata) secretii care sunt ca un fel de cheaguri cu putin sange, am nasul infundat si inghit alimentele greu. Va rog sa-mi spuneti daca e normal ce mi se intampla si cat timp dureaza secretiile. Mentionez ca la exudat mi-a fost gasita si o infectie cu Klebsiella pentru care fac tratament.
Va multumesc din suflet!
3 comentarii
0
30-07-2009, ora 14:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tratamentul post interventie dureaza 10...14. Zile.
ar trebui sa faci Inhalatii, dupa care sa faci spalaturi nazale si gargara.
ar ajuta mult la eliminarea secretiilor.
ACC 200 la 8 ore.
0
04-12-2010, ora 04:09
yus 38
Nu este medic/terapeut
yus 38
Donmule DR joi dimineata pe data de 2 12 2010 i s-a facut baietelului meu in virsta de 4 ani si 6 luni operatie de polipi si amigdale prin coblatie cu anestezie generala. In timpul anesteziei mi s-a spus ca ar fi facut urit cum ca nu mai respira dupa ce nu mai era intubat din cauza ca ar fi avut o reactie nu stiu cum in care s-au unit corzile vocale si ca impiedicau respiratia. Acum la 2 zile este parca mai rau, noaptea il pazesc caci nu respira, parca are ceva in git si nu poate trage aer plus se aud secretii prin git. S-a trezit din somn si nu putea sa traga aer m-a speriat ingrozitor si cind i-am suflat nasul a iesit cu ceva singe. Nu stiu ce sa cred, ce sa fac...nu inteleg intimplarea cu respiratia din timpul operatiei. L-am operat ptr ca nu putea respira iar acum e mai rau . Va rog explicati-mi ce a insemnat faza cu corzile vocale din timpul operatiei si sfatuiti-ma ce sa fac si cum sa fac caci sunt disperata si speriata de moarte.
Multumesc
0
04-12-2010, ora 19:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
problema cu corzile.. este un Laringospazm
in rest nu am cu ce sa va ajut..
trebuie sa consulati medicul care a facut interventia, cred ca trebuiea sa stati cateva zile internati sub supravegere
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: