Pt d-na dr Balcan Anisoara

22-11-2010
alexxa21
Nu este medic/terapeut
alexxa21
Buna ziua! Mama mea sufera de glanda mixedem de mai bine de 10 ani si ia novothyral. De aproximativ 3 ani urmeaza si cu pastile de la psihiatrie si anume: aprazolam si sertralin. Acum vreo 2 luni i-au aparut niste bube pe corp, a mers la dermatologie si i-a dat plaquenil si doxepin pentru ca a spus ca ajuta la vindecarea bubelor insa trebuie sa renunte la celelalte 2 medicamente de la psihiatrie. De cateva zile nu mai ia alprazolam si sertralin insa are niste stari de neliniste si furnicaturi in tot corpul. Este posibil ca aceste stari sa fie de la faptul ca nu mai ia acele medicamente? Am citit pe internet despre ceaiul de roinita si am inteles ca este foarte bun pentru calmare. L-am cumparat de la farmacie, dar cand am citit prospectul scrie ca este contraindicat in hipotiroidie si nu se administreaza in paralel cu alte sedative. Ati putea sa-mi recomandati dvs un alt ceai? Va multumesc!
1 comentarii
0
22-11-2010, ora 17:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca asa scrie, atunci nu trebuie folosita aceasta planta.Pentru mixedem mama face control la 6 luni la endocrinolog ? Sau macar odata pe an ? Anul acesta a fost la o evaluare a bolii ? Nu vreau sa fiu rautacioasa, dar parerea mea este ca dermatologul a fost mai mult psihiatru decat dermatolog...cu aceste antidepresive si anxiolitice nu trebuie sa ne jucam, psihiatrul este cel care gestioneaza aceste tratamente...Prea mult timp a luat alprazolam si sertaline.chiar era nevoie de amandoua ? .sunt, printre altele si toxice hepatice...acele bube pe corp ar putea fi din cauza ficatului.amandoua, luate pe termen lung, dau dependenta, si intreruperea lor da neliniste, nervozitate, furnicaturi etc.Ce scrie pe biletul de la dermatologie ? De ce s-a dat Plaquenil ? Si acesta are, la reactii adverse, aceste manifestarile pe care le are mama..Plus ca Plaquenil se da cu precautie la persoanele care au luat sau iau medicamente ce ar putea afecta ficatul, rinichii, cum sant cele de uz psihiatric folosite.Deci ar trebui o vizita la endocrinolog si una la psihiatru.ar trebui folosite calmante numai din plante , mai usoare, chiar daca la inceput va fi mai greu, va avea oarecare manifestari de sevraj, corpul se va razvrati si va cere revenirea la cele anterioare.Sa faca, cu trimitere la laborator, probele hepatice, sa consume ceaiuri hepatice si calmante.sunt o multime la farmaciile naturiste, care nu au contrindicatii in afectiunile tiroidiene. Ia-u trecut acel bube de pe corp ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.