Pt d-na doctor Gianina Arsene

14-09-2010
alexxa21
Nu este medic/terapeut
alexxa21
Buna ziua! Am facut un examen coproparazitologic si mi s-a spus ca am ascarizi. Ati putea sa-mi recomandati vreun medicament pentru ca am luat de Zentel si nu m-am vindecat? Va multumesc!
2 comentarii
0
21-09-2010, ora 10:56
Dr. Maria-Gianina Arsene
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Maria-Gianina Arsene
Buna ziua! Scuze pt intarzierea cu care va raspund, dar nu am avut temporar acces la internet. Am citit si mesajul dvs. postat anterior si pot sa spun ca ati luat prea putin timp zentel, trebuia 5 zile, cu repetare de 2 ori a tratamentului si tratarea concomitenta a tuturor membrilor familiei. Tratamentul mai lung creste procentul de vindecari, fiind util mai ales in infestari mari. Acum va recomand Decaris 150 mg/zi, 3 zile, cu repetarea schemei peste 14 zile, cu tratarea si a celorlalti membri ai familiei/contacti(la copil doza este de 3mg/kg/zi). Ar fi utila si efectuarea unei hemograme acum si de control peste 7 zile de la terminarea tratamentului repetat: eozinofilele cresc pentru ca se "lupta" cu parazitii si revin la normal cand acestia au fost eradicati. Ex. coproparazitologic trebuie repetat in acelasi timp. Ca remediu complementar, consumul de seminte de dovleac crude ~100g/zi pe stomacul gol, cu 1/2h inaintea micului dejun are rol antiparazitar general(pt. toti parazitii). Multa sanatate!
0
03-02-2015, ora 19:46
adiadiplus
Nu este medic/terapeut
adiadiplus
Buna ziua. La un an de la expunere am facut un test hiv. Sunt confuz in privinta rezultatului: Hiv not detected by Roche Eclia Combi. Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici