Pt d-l Flueraru V -operatie amigdale+tratam endocrinologic

30-07-2009
ANDRA2909
Nu este medic/terapeut
ANDRA2909
Buna seara D-le doctor.
Sper sa ma puteti ajuta si pe mine cu raspunsul la o intrebare. Luni, pe 3 Aug trebuie sa ma operez de amigdale. Am avut cateva pusee cam nasoale (am 28 ani) si doctorul orelist a decis sa mi le scoata.
Am zis d-nei doctor ca eu fac de multi ani tratament endocrinologic (pt hirsutism) cu anticonceptionale si dexamethazona (0, 25). Mi-a zis ca nu e nici o problema pt operatie. Initial ma programase pt operatie pe 7 Aug si atunci eu tocmai urmeaza sa termin folia de anticonceptionale. Din pacate dc mi s-a zis ca e ok nu am facut pauza.
M-a speriat insa o colega ca atunci cand faci o operatie e bine sa faci pauza de anticonceptionale vreo 3 luni inainte.
Eu nu stiu ce o sa fac de luni incolo. Luni probabil nici nu voi putea inghite vreo pastila...dar zilele urmatoare oare sa termin folia de anticonceptionale ?
Si oare dexamethazona aceea poate avea vreo influenta la operatie ? Exista vreun risc la operatie din cauza acestor pastile pe care le iau: anticonceptionale Logest si dexamethazona ?
Mentionez ca d-na doctor mi-a dat sa fac si niste injectii samb si dum inainte de operatie: fitomenadion, etamsilat, adrenostazin.
Sper sa-mi puteti raspunde si mie !
Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
31-07-2009, ora 07:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
BUna Andra!
nu ai nici un motiv sa fii ingrijorata!
Nu trebue sa intrerupi tratamentele administrate.. si folia de anticonceptionale.. o ei..in ordinea stabilita
O pastiluta mica.. o sa o inghiti tu cumva dupa interventie( se face gargara cu apa + xilina) amorteste gatul si poti sa inghiti!).
Unica problema cu anticonceptionalele si ciclul menstrual.. fata de interventiea chirurgicala.. este caNU se poate opera fara riscul de hemoragie cu 2-3 zile ininte de ciclu si in timpul ciclului menstrual!
tratamentul preoperator care il ai.. este menit sa pregateasca organizmul pentru interventie cu cat mai putine pierdere de sange.
Zic sa stai linistita.. sa domi cat mai mult si sa nu te gandesti la nimic rau..
acum nu mai depinde de tine nimic !
0
31-07-2009, ora 19:48
ANDRA2909
Nu este medic/terapeut
ANDRA2909
Va multumesc mult d-le doctor. M-ati linistit cu rasp dvs.
Acum nu-mi ramane decat sa sper ca operatia va fi cu succes si nu voi mai avea probleme pe viitor.
Toate cele bune,
Andra
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.