Rinita cronica vasomotorie

06-02-2011
Valerius650
Nu este medic/terapeut
Valerius650
Buna ziua Dl Doctor Flueraru.Am si eu o problema si anume mi se infunda nasul.Totul a inceput anul trecut prin octombrie cand dupa o raceala am continuat sa tot folosesc Olynth timp de 2 luni.Am merd la ORL pe data de 20 decembrie.Mi s-a mus diagnosticul de Rinita cronica vasomotorie.Am urmat un tratament cu Rhinocort si apa de mare ambele spray nazal si ceva pastile xyzal, pastile pe care nu le-am putut lua pt ca foarte imi provoca o mare oboseala.Am mers din now la control pe data de 3 febr 2011 si dl doctor mi-a spus k nu mai este semn de rinita s-a exprimat cam asa:"Wow ce spatiu mare ai, eu nu as opera acest nas".Mie continua sa mi se infunde nasul, mai mult noaptea cate o nara si f uscat, dak il suflu nu curge decat foarte putin iar nasul fiind in continuar infundat.Ma repet toate astea imi dau probleme seara mai mult la culcare.Tin sa va anunt sa sapt asta am fost si racit.Credeti ca ar trebui sa urmez un alt tratament sau sa consult si alt doctor?Va multumesc!!!!!!
22 comentarii
0
06-02-2011, ora 17:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru rinita cronica vazomotorie.. ajuta colargolul.. in cure cate 10 ziel.. cu pauza de 10
daca in 2-3 luni nu aveti rezultat.. trebuie sa reduceti cornetele in volum cu Radiofrecventa
0
09-03-2011, ora 23:11
Valerius650
Nu este medic/terapeut
Valerius650
Buna ziua Dl doctor, va mai deranjez inca o data in legatura cu colargol.Se poate pune solutia intr-un Spray nazal, ma gandesc ca se administreaza mai usor decat picaturile si mult mai bn.COLARGOLUL se administreaza la 8 ore timp d 10 zile dupa cat am inteles de la dumneavoastra.Inca nu am folosit pt k sincer sa fiu doar seara ma deranjeaza si faca cu infundatul apare si dispare d la o zi la alta.Ma gandesc sa folosesc COLARGOL pt 10 zile de concentratie 1%.Eu am fost al 2 controale si nimeni nu mi-a recomandat Colargol doar apa de mare si nazomer.Astept un raspuns de la dumneavoastra!VA MULTUMESC!!!!!
0
10-03-2011, ora 09:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
efectul de cauterizare acolargolului.. este vizibil dupa un tratament pus la 8 ore continuu.. ( indiferent daca nasul e infundat sau nu)
s epoate sa.lpuneti si in pulverizator
0
10-03-2011, ora 12:39
Valerius650
Nu este medic/terapeut
Valerius650
ok, va multumesc mnult domnul doctor, o sa revin dupa prima cura de 10 zile cu colargol, asta si pt persoanele care vor sa incerce colargol.Inca o data va multumesc!!!
0
19-03-2011, ora 09:35
Valerius650
Nu este medic/terapeut
Valerius650
Buza ziua dl Doctor!Am revenit, am folosit colargol dar m-a picnit o raceala grava si l-am intreript dupa 7 zile.Nasul inca este infundat, ma deranjeaza cel mai mult noaptea la culcare.M-am hotarat sa fac o operatie cu RF pt sclerozarea cornetelor nazale.Luni am o programare la un domn Doctor care practica ac operatie si in Bucuresti.Intrebarea mea este:am nevoie de un set de analize la sange inainte de aceasta operatie si daca da ce fel de analize?Va multumesc anticipat!!!
0
29-04-2011, ora 22:45
Valerius650
Nu este medic/terapeut
Valerius650
Buna seara Dl Doctor!Vreau sa va spun k am facut aceasta operatie de cauterizare a cornetelor nazale cu radiofrecventza exact cu ac aparat Elman.Am deja o luna de la operatie si inca nu sunt vindecat complet, am momente in care ma simt mai rau decat inainte de operatie.Domnul Doctor cre m-a operat mi a spus k as avea o alergie si d asta ma vindec mai greu.Vreau sa va intreb daca ati avut astfel de cazuri?Urmeaza sa imi fac un control alergologic sapt viitoare sa vedem la c as fi alergic.Va multumesc!!!!
0
29-04-2011, ora 22:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. da pe o rinita alergica am avut perioade de vindecare lungi sau fara rezultat
2 daca sa folosit pensa monopolara pentru cauterizare si nu Bibolara.. vindecare dureaza mai mult
0
29-04-2011, ora 23:51
Valerius650
Nu este medic/terapeut
Valerius650
Am vazut pensa, era ca o furculitza cu 2 ace sa spun asa micutze.Pb ca este o pensa bipolara.Alergia nu am simtit-o inainte si nici dupa dependentza de olinth numai k acum inca se mai infunda nasul.Inainte de aceasta dependentza nu aveam absolut nici o pb.Sper ca totul sa fie ok iar in caz contrar.ma bate gandul la o operatie clasica de "rejectie" a cornetelo daca am spus bn.O sa revin cu rezultatul de la alergologie ca sa imi da ti un sfat.Va multumesc inca o data!AAA si inca o intrebare, daca la persoanele alergice aceasta operatie nu are succes..exista alta cale de refacere??
0
30-04-2011, ora 07:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. alergia trebuie tratata serios
incepand cu un regim care sa excluda alergenii alimentari si pana la renuntarea la detergentii si parfumurile din casa
0
04-05-2011, ora 12:52
Valerius650
Nu este medic/terapeut
Valerius650
Buna ziua Dl Doctor.Am revenit cu rezultatele testului alergologic.Am facut test la 4 tipuri de mucegai, 2 de praf, 1 de polen, la animale..si inca ceva si se pare k nu am nici o alergie.Prin urmare care sa fie factorul ce mi-a influentat vindecarea grea postoperatorie?Am observat inca ceva de la Pasti ca acum mi se infunda cand una cand alta, mai grav cea care se vindeca mai greu, cea cu mica deviatie de sept.Se poate ca operatia sa nu fi avut efect?
Saptamana viitoare mai am un control si o sa fac si o fibroscopie sa vedem daca intradevar cornetele sunt inca mari si o sa il intreb si p Dl Doctor aceleasi lucruri.Daca intradecar sunt inca marite o sa urmeze operatia clasica pt k am inteles k au rezultate din prima.
Va multumesc!
0
04-05-2011, ora 13:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este greu sa ma pronunt de ce nu a fost rezultat, sunt cativa factori..
1.Timpul de actiune a radiofrecventei. locul in care sa actionat pe cornet, pensa ( daca este una scurta si nu sa ajuns la coada cornetului, spre rinofaringe), untruncuvant.. Mana si ochiul medicului !
2. o hipertrofie a cornetelor pronuntata, probleme de circulatie sangvina locala. alti factori interni care au impediact vindecarea.( infalamatia, factori nicivi ca fumatul s.a)
0
04-05-2011, ora 17:52
Valerius650
Nu este medic/terapeut
Valerius650
da, tot ce va pot spune este ca fac sport si anume bodybuilding(culturism) si dupa operatie nu am facut pauza decat o saptamana dupa care am inceput iar antrenamentele.In aceste 7 zile nu am folosit decat apa de mare, biorhinil si vitamina a uleioasa.Dupa 2 sapt am inceput un tratament cu antibiotice pt ca secretiile aveau un miros ciudat.Altceva este k mai folosesc si alte substante pt dezvoltarea musculaturii si normal k acestea duc si la cresterea tensiunii arteriale.Pot acesti 2 factori sa influenteze cu ceva?Dupa c nu o sa mai am cojite deloc o sa incep tratamentul cu Nasonex dupa cum mi-a spus Dl doctor.Sper sa fie bn, nu vreau sa mai trec inca odata prin asta.. Va multumesc!!!
0
04-05-2011, ora 17:59
Valerius650
Nu este medic/terapeut
Valerius650
Am uitat sa va spun ca la operatie a folosit o pensa tip furculita cu 2 ace sa spun asa scurte in jur de 4, 5 mm.Nu stiu ce tip de pensa este.ce mai stiu este p mi-a facut mai multe intepaturi pe cornet pt k a actionat radiofrecventa de mai multe ori pe acelasi cornet.Pe partea cu deviatia de spet insa doar de 3 ori p cealalta parte cred k de 5 chiar 6 ori.Simtomele mele actuale sunt ca pe partea fara deviatia de spet se mai infunda insa nu total, este ok insa pe cealalta parte unde se vindeca mai greu, desi am avut mai putine intepaturi se infunda cam 80..90%, este ca si cum as avea un dop si nu vrea sa iasa, uneori simt ca se lipesc asa cand trag aer mai brusc pe nas, astea kiar abbele nari, simtome care inainte de operatie nu le aveam, atunci doar mi se infunda nasul, preponderent pe partea pe care dormeam iar in timpul zilei era mai ok cand aveam activitatea.Acum simp un deranj mai tot timpul.Cei care au aceasta pb stiu cat de suparator si cat de mult pot influenta modul de a trai in zona negativa.Va multumesc inca o data!!
0
04-05-2011, ora 21:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. diferenta este la pensa.
acele ace scurte fac o cauterizare superficiala, cu necroza a mucoasei nazale, care duce la formarea acelor cruste si o vindecare mai lenta.. dar o sa fie bine peste 3 -4 saptamani
Personal folsesc o pensa cu ace de 5 cm.. care fiind introduse in grosimea cornetului, actioneaza profund fara sa traumatizeze mucoasa.. decat in locul care se intra cu pensa si vindecarea este mai rapida
0
04-05-2011, ora 22:57
Valerius650
Nu este medic/terapeut
Valerius650
Sa inteleg la in 2 luni se vindeca complet pt k sambata fac deja 5 saptamani?Va multumesc inca o data!!!!!!!
0
09-10-2011, ora 21:09
Valerius650
Nu este medic/terapeut
Valerius650
Revin si cu o mica intrebarept dl Doctor si cu un raspuns pt cei ce vor sa isi opereze cornetele.Dupa cum puteti vedea mai sus am facut radiofrecventza, operatie nereusira, tot mi se infunda nasul seara iar acum 2 luni am facut rezectia corneteler nazala cu shaverul si deviatia de sept.Tin sa spun k imi nasul imi face secretie in partea de sus, k si cum ar fi polipii...nu sunt pr k am facut o endoscopie.Faza e k am avut si o raceala iar pe aprcursul acestei raceli(2 sapt)nasul imi producea fff multi muci pe care ii suflam mereu, respiram un pic bn apoi iar greoi.Acum nu se mai infunda dar uneroi respir greoi pe nari, cand ma uit in interior cu o lanterntza obserc k, capul cornetului care a ramas neumblat tot mai lucreaza si anume se mareste sau se miscsoreaza insa nu obtrustioneaza intreaba cale respiratorie.Urmeaza sa mai fac un control peste 2 sapt k acum am fost racit si am mucoasa inflamata.Uneroi mai scuip "muci cu sange" asta dupa ce folosesc apa de mare.Intrebarea mea pt dl Doctor este:'Chiar nu se poate umbla la capul cornetului, nici macar cu radiofrecventza'????Presupun k inca nu sunt vindecat complet pt k timpul de coagulare mi-a iesit 16 secunde, normal fiind intre 11 si 15 sec.Va multumesc!!!!
0
10-10-2011, ora 14:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ba. da. se poate micsora capul cornetului cu Radiofrecventa ( obligatoriu cu pensa Bipolara)
0
08-11-2011, ora 18:55
b_elis
Nu este medic/terapeut
b_elis
In urma unui examen RMN m-au descoperit ca am mastodoita dreapta. Am fost la ORL si mi-au zis ca nu am nimic, ca nu imi curge urechea. Dar pe mine ma doare, pulseaza, ma doare capul. Am primit tratament antibiotic si de atunci simt ca in spatele urechiului imi curge ceva si dimineata scuip puroi. M-au trimis sa fac ecograf la gat si am primit ca rezultat ca:"glanda parotida dreapta are dimensiuni normal, structura neomogene cu focare hipoecogene imprecis conturate ce intereseaza intregul parachim glandular avand dimensiuni intre 1, 5 - 4 mm. Atat glandula parotida stang cat si ambele submandibulare prezinta modificari similare ce confera aspectul neomogen. Latero-cervical drt se desting trei gangloni inconsistenti cu ax lung intre 10 - 12 mm. Fara adenopatii supraclaviculare semnificative dimensional. Glanda tiroida cu aspect normal." Concluzii: Linfonodi descrisi nu tepasesc limita patologica. Dar eu nu ma simt bine. Astept raspunsul Dvs. Multumesc anticipat.
0
08-11-2011, ora 19:57
onita1
Nu este medic/terapeut
onita1
Domnu' Doctor

Am 44 de ani si vreau sa va intreb, am o arsura la buze, usturime si niste bubite rosii pe varful limbii, cerul gurii il simt ca si cand ar fi oparit, si ma ustura nasul(inauntru).Am facut ecografie abdominala. pancreasul nu sa vazut, la rinichiul drept mi-a gasit o hidronefroza GR. unu fara calcul, celelalte organe sunt bine... ma ingrijoreaza foarte mult arsula la buze... ce credeti ca pot sa am ?
Va rag frumos dati-mi un sfat.. ce pot sa fac.

Va multumesc.
0
09-11-2011, ora 08:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
b_elis
descrierea dela RMN este caracteristica pentru o schimbare in mastoida.. dar asta poate fi si ceva Urmari de la otite din copilarie, nu e obligatoriu sa fie mastoidita.
Daca med. ORL.. a vazut un timpan normal.. nu e vorba de mastoidita.., dar in caea zona poate fi si o anomalie a vaselor sangvine.
Se recomanda o Angiografie si consult la Neurochirurgie
0
09-11-2011, ora 08:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa faceti si analizele hemoleucograma + probe hepatice... sa repetati ecografia la alt cabinet si sa insiste pe pancreas
puteti consulta si un medic la Gastrologie.
regimul strict alimentar fara condimente, fructe citrice si acre, bauturi acidulate..si nu mancati nimic. nimic acru.
0
24-03-2019, ora 05:37
sblush
Nu este medic/terapeut
sblush
Buna ziua domnule doctor.
Am o problema nerezolvata cu nasul infundat de 2 ani deja.
Dupa o raceala care a fost tratata am ramas cu nasul infundat. Am mers la o doctorita ORL care mi-a spus sa fac teste de alergie ca sa vad daca am vreuna. Am facut testele si au iesit negative. Urmatorii 4 doctori ORL-isti mi-au pus diagnosticul de rinita cronica hipertrofica, iar ultimul la care am fost mi-a spus ca e pe fond alergic. Problema ar fi ca nara stanga e infundata pe trei sfert si cea dreapta doar un sfert si incep sa respir greu chiar si cand merg incet. Noaptea depinde pe ce parte stau, o nara se infunda complet si pot respira pe cealalta si de multe ori ma trezesc din somn cu senzatia ca nu am aer suficient. La unele spray-uri sau solutii care pareau ca dau rezultate, nara staga statea desfundata pentru maxim 15 minute, dupa care se infunda la loc, iar dupa maxim 2 zile se obisnuia cu solutia si nu mai era nicio schimbare. Probabil in decurs de un an am folosit Biorinil, Olynth, Nazomer, Aerius, apa cu sare marina, Quixx, ulei de cocos, inhalatii cu ceai de musetel. Dupa atatea incercari nasul a dezvoltat o oarecare sensibilitate pentru ca e se infunda aproape complet daca folosesc apa de mare care e considerata inofensiva si care nu da dependenta.
Acum folosesc picaturi de vitamina A cand se intampla sa fie deranjant de uscat. Orice raspuns e binevenit.
Multumesc pentru timpul acordat citirii mesajului a eventualului raspuns :).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.