Pt D-na Dr. Iris Frumuzache

13-03-2010
Marcel Pocriser
Nu este medic/terapeut
Marcel Pocriser
Buna seara, copilasul nostru de 4 luni a primit un stafilococ auriu din maternitate urmat in scurt timp de conjunctivita, criza genitala, bubita purulenta pe cap...pe urma timp de cca 3 luni nu a mai avut nici o problema. Acum in urma unor secretii nazale prelungite si in urma unui control ORL i-am facut un exudat nazal de unde reiese infectie cu stafilococ auriu. Desi copilul nu prezinta alte semne de boala, nu a mai facut nimic pe piele sau alte complicatii gen furuncul etc, nu are temperatura, diaree etc am constatat deasupra nasului, intre sprancene un mic chist osos mobil. Medicul ORL ne-a recomandat o tomografie, dar asta ar inseamna o anestezie generala. Va rugam sa ne spuneti sfatul Dvs., credeti ca stafilococul are legatuara cu acel chist osos? ce analize si tratament este indicat la asa varsta ?? Va mutlumesc.
1 comentarii
0
20-03-2010, ora 22:55
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna seara,
Conjunctivita la nou-nascut poate fi data de picaturile care se pun in ochi pentru profilaxia conjunctivitei gonococice (desi acum nu cred ca se mai foloseste nitratul de argint) sau de infundarea canalelor lacrimale ale copilasului. Sigur, daca stafilococul auriu s-a pus in evidenta la analiza unui tampon din secretia conjunctivala, nu il putem ignora; insa nu stiu daca in cazul dvs. s-a gasit sau nu stafilococul in secretia conjunctivala.
Criza genitala e determinata de hormonii materni patrunsi in circulatia nou-nascutului in timpul contractiilor uterine de la nastere. Bubita ar putea fi data de stafilococ.
Secretiile nazale sunt apoase sau purulente? Despre chist nu stiu ce sa va spun, poate fi ceva congenital, nu cred ca e implicat stafilococul. Daca ar fi de natura infectioasa ar prezenta semne de inflamatie - umflare progresiva, roseata, caldura, durere. Tomografia a fost recomandata pentru a exclude o eventuala cauza congenitala a aparitiei acelui chist. Mai multe nu va pot spune, neavand experienta necesara, ORL-istul este cel care poate elucida problema aceasta.
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.