faringita, puroi pe amigdale

09-09-2012
crina951
Nu este medic/terapeut
crina951
Buna ziua.In urma cu o luna am avut niste dureri puternice de gat am fost la medicul de familie care m-a diagnosticat cu faringita si mi-a prescris cexyl si eurespal.Durerile se ameliorasera insa dupa 9 zile au reinceput si am oprit tratamentul.In oglinda am observat ca aveam si pete de puroi pe amigdale.Am citit pe forumu acesta si m-am dus la farmacie si am luat Ospen si tinctura de propolis.Dupa 4 zile de tratament simptomele au trecut complet durerile de gat au disparut iar petele de puroi nu mai sunt pe amigdale.Nu am mai luat ospen de frica 3 saptamani de antibiotice e cam mult.Problema este urmatoarea au trectut deja 3 zile de cand nu mai am nici un simptom si ganglionul limfatic din partea dreapta a gatului inca este umflat si se simte la pipait si sunt cam ingrijorat. De asemenea intre limba si amigdale este un loc ca o cavitate acolo este plin de umfalturi micute care nu ma dor nici nu le-as simti..dar am vazut in oglinda...
5 comentarii
0
09-09-2012, ora 20:58
crina951
Nu este medic/terapeut
crina951
Si nu stiu cat de relevant este :)..am fost in ultima saptamana de 4 ori la fotbal..stiu ca este cam mult insa credeam ca sunt bine si doamna doctor a spus ca atat timp cat starea generala nu e afectata pot face efort!
0
09-09-2012, ora 21:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sfatul meu este ca orice problema de nas, gat si urechi.. sa o tratezi numai la med. orl
nu la med. de familie si nu automedicatie
0
09-09-2012, ora 21:07
crina951
Nu este medic/terapeut
crina951
Deci chiar si daca ma simt mult mai bine sfatul dvs este tot sa consult un medic orl?
0
25-09-2012, ora 18:39
beatrice leonti
Nu este medic/terapeut
beatrice leonti
Buna ziua domnule doctor, va deranjez din nou, sint Beatrice Leonti, din Iasi, am fost de curand la cab. d-voastra unde am avut un polip in urechea dreapta, l-ati cauterizat, mi-ati dat tratament cu Doxiciclina, Sinupret, aerosoli, inhalatii cu Ulei de Eucalipt si Ulei de Busuioc. V-am povestit in mare ca am facut o alergie la bitterul suedez, am fost pe la vreo 2 medici, care fiecare si-a dat cu parerea si fiecare mi-a dat o gramada de creme si pastile, mi-a trecut doar bubitele din urechi, care v-am spus ca erau pline cu lichid incolor. Pe mana si pe gat am ramas cu cateva bubite si cu niste pete mari rosii. Problema mea grava este ca de ieri dimineata a inceput sa ma doara un pic urechea dreapta, cea cu probleme, operata si unde a fost polipul. La inceput o durere usoara, insa pana seara s-a umflat din nou osul din fata urechii, am facut vreo 2 ganglioni sub ureche, spre gat si imi curge din nou urechea. Nu va spun ce durere cu intepaturi... De astazi dimineata am inceput da iau din nou Doxiciclina-1tb/la 12 ore. Ce ma sfatuiti sa fac? Ma doare foarte tare, insa imi fac griji si cu ganglionii astia umflati. Va multumesc si astept raspuns
0
25-09-2012, ora 20:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e bine sa veniti la pacani sa vad urehea.
luati doxiciclina, mai luati si aulin. puneti un ureche picaturi cu ciprfloxacina...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: