Baietel de 9 ani, pollipi nazali

29-04-2011
adrianade
Nu este medic/terapeut
adrianade
Buna ziua.
Am un baietel de 9 luni si de la ORL a fost diagnosticat cu vegetatii si ar trebui operat. De la 2 luni fornaie, la 5 luni a facut otita -tratament Unasyn, la 8 luni a fost diagnosticat cu mucus pe plaminul sting -tratament ACC 100 si gimnastica respiratorie -tapotaj, iar acum la 9 luni iarasi otita -tratament Unasyn 10 zile.Mentionez ca nu scoate mucisori decit daca ii scot cu batista bebelusului.I-am pus Sterimar, ser fiziologic si Colargol.I-am facut si aerosoli cu ser si ACC.doarme uneori si cu gurita deschisa.Va rog daca puteti sa ma ajutati ce ar trebui sa fac pentru a nu ajunge la operatie.Consider ca este prea mic. Sunt din Iasi.
In speranta ca imi veti raspunde la intrebare va multumesc anticipat.
12 comentarii
0
29-04-2011, ora 13:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta NU trebuie operat la aceasta varsta
este corect sa ii faceti spalaturi nazale cu ceai de musetel cald ( pus ceaiul in nas si aspirat cu batista bebelusului)
de multe ori pe zi.. cel mai bien inainte de mancare si inainte de somn
daca reusiti sa spalati binenasul.. nu mai face nici otita si polipii se vor micsora in volum
dacanu rezolvati in 5-7 zile
o sa veniti la pascani sa vad copilul
0
19-05-2011, ora 21:41
1969
Nu este medic/terapeut
1969
Buna seara domnule doctor, vreau sa va rog sa-mi spuneti si mie nodulii vocali pot devenii cancerigeni, faptul ca ma doare in git mai mereu fara sa am vreun microb de genul stafilokoc sau alt fel, nu beau rece, recunosc mai beu sucuri acidulate uneori, nu fumez, durerea nu cedeaza la antibiotic, daca iau tintura de propolis si nu mai beau nimic dupa ceeia mie bine, dati-mi un sfat :accept operatie a nodulilor vocali sau poate fii alt motiuv pentru aceasta durere, multumesc
0
19-05-2011, ora 22:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nodulii vocali NU dor.. ei doar pot sa schimbe vocea
2 durerile din gat sunt din cauza refluxuluia gastroesofagian si aciditatii gastrice.. NU se trateaza cu antibiotice.. mai rau afectezi stomacul
3 mergi pentru investigatii serioase la Gastrologie
0
20-05-2011, ora 17:19
1969
Nu este medic/terapeut
1969
Multumesc frumos domnule doctor, asa voi proceda.O zi buna si multa sanatate.Cu stima 1969
0
28-05-2011, ora 14:53
1969
Nu este medic/terapeut
1969
buna ziua domnule doctore, va multumesc din suflet pentru sfatul dat, tin o dieta ff.stricta, m-am inspirat dupa sfaturile date de dv, am ramas cu o mica raguseala, probabil din cauza acelor noduli vocali, vestea proasta este ca slabesc involuntar, maninc destul de des si bine, iau conplexurile de vitamine B de mai bine de 1an in fiecare luna la recomandarea med.fam.si cu toate ceastea analizela pe care le repet di 3 in 3luni sunt in valori de limita duar Hematocritul putin sub limita {35, 5}, leucocitele {12, 2}, restul pe punctul fix catre valorile de scadere, VA ROG MULT SA-MI SPUNETI DACA ACESTE VITAMINE MA POT AFECTA NEGATIV, AVIND SI PRONTUZII DISCALE PE COLOANA IAU MAI MEREU ANTIINFLAMATOARE SI CALMANTE.MULTUMESC DIN SUFLET.CU STIMA 1969
0
28-05-2011, ora 19:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acele antiinflamatoare iti afeceaza mult stomacul
trebuie sa teci pe injectabile sau pe supozitoare
0
29-05-2011, ora 20:17
1969
Nu este medic/terapeut
1969
Multumesc mult domnule doctor, multa sanatate, sa aveti numai bucurii de la viata.Cu stima 1969
0
23-02-2015, ora 11:45
Anna75
Nu este medic/terapeut
Anna75
Buna ziua. Copilul de 6 ani are polipi nazali. Din cauza asta am constatat ca nu aude prea bine, lucru verificat si de orl-ist (ca idee - doar s-a uitat cu luminita in nasuc si a pus diagnosticul.chiar se vad asa usor? sau a pus diagnosticul doar dupa simptomele descrise... ca m-am uitat si eu cu lanterna si nu s-a vazut nimic...sau nu am stiut eu ce sa vad...)
Ni s-a recomandat 5 zile aerosoli dexa, aerius si vibrocil (asta la sfarsitul lui ianuarie). avea nopti cand dormea cu gura deschisa, nas infundat si oarecum sforait. Dupa tratament a fost ok, acum este racit din nou si iar nu mai aude, probabil polipii s-au inflamat... Nu as vrea sa abuzez de aerosolii cu dexa (are deja 3 cure a cate 5 zile fiecare incepand din 2013, plus o cura de 10 zile cu flixotide in decembrie 2014), asa ca am citit pe forum despre colargol cum ca ar ajuta la micsorarea polipilor, si am retinut asa:
- desfundat nasul cu ser efedrinat
- pus colargol
-seara aerius
toate astea 10 zile cu 10 zile pauza. Daca am omis ceva sau daca mai recomandati ceva in plus, va rog sa-mi spuenti. In momentul de fata santem pe prima cura de 10 zile de broncho-vaxom recomandata de medicul de fam. si la sfarsitul unei viroze care a inceput joi seara cu febra de pana la 39.
Despre colargol : 1% concentratie sa fie? - se poate folosi si cand e racit, adica e destul de mucios?
Va multumesc.
0
23-02-2015, ora 20:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA este recomandata acea schema 10 zile pe luna 3 luni la rand
+ regimul srict alimentar fara lactate de vaca, fara dulciuri din comert, fara fructe citrice si sucuri.
Dar.. daca sa fiu sincer, , ,
cred ca copilul o sa ajunga la operatie
sa scapat momentul pentru tratament
ati cam neglijat problema
0
16-06-2015, ora 10:20
Anna75
Nu este medic/terapeut
Anna75
Buina dimineata. Saptamana trecuta am facut timapnotomie copilului si a avut doar putin lichid la urechea stanga. Timpanograma si audiograma nu am facut, urmeaza da facem la mijlocul lui iulie, dar pana atunci avem recomandare de piracetam 400 mg, 2 pastile/zi, pt hipoacuzie neurosenzoriala. As vrea sa va intreb daca e ok aceasta recomandare, avand in vedere ca in prospect scrie ca se da la copii peste 9 ani, si peste 30 kg (al meu are 6 ani si aproximativ 29 kg). Multumesc.
0
16-06-2015, ora 21:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
diagnosticul de hipoacuzie neurosenzoriala este unul foarte serios( afectarea nervului auditiv.. care NU se vindeca ) si necesita confirmare prin audiograma, otoemisiuni acustice si potentiale evocate.
Numai medicul ORL.. care consulta pacientul poate schimba schema de tratament
0
17-06-2015, ora 08:20
Anna75
Nu este medic/terapeut
Anna75
pai in urma a 3 audiograme la Timisoara si ina 3 inainte, la spitalul local, s-a confirmat aceasta hipoacuzie, curba care la urechea stanga a ramas cam la fel, in timp ce la dreapta se vede o imbunatatire in nurma tratamentului de 2 luni cu complex de vit B. Nu stiu ce inseamna "otoemisiuni acustice si potentiale evocate"?? in afara de audiograme si timpanograme nu i s-a facut nimic. Medicul orl ne-a prescris piracetamul, doar ca medicul de familie a fost putin contrariat legat de prescrierea acestui medicament la copii mai mici.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O nouă tehnică pentru tratarea infecţiilor urechii medii
  • Polipi nazali - cum recunoști afecțiunea și când e indicată operația
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •