Problema serioasa gat, ajutor!

05-09-2009
dapetroaei
Nu este medic/terapeut
dapetroaei
Buna ziua Domnule Doctor,

V-as ruga daca puteti sa ma ajutati cu un sfat. Am dureri in gat de aproximativ 2 luni jumatate si nu stiu ce as putea sa mai fac. In prezent lucrez in Africa si desi am fost la doctor nu am reusit sa rezolv problema. Nu am posibilitatea sa vin acasa foarte curand si am mare nevoie de ajutor.

Totul a inceput cu o raceala foarte puternica insotita de infectie in gat si pierderea vocii pentru aproximativ 3 zile. Am luat amoxacilina, eritromicina si augmentin (pe rand), infectia a trecut, dar durerea a ramas. Simt gatul inflamat, durerea se reflecta pana in josul gatului si urechi. Cateodata simt intepaturi si in ganglioni desi nu cred ca sunt mariti in volum. Gatul se prezinta inflamat, nu foarte rosu, cu niste firisoare rosii si 3 puncte inflamate de forma unui bob de mazare -poate mai mici-pozitionate sub marul lui Adam (s-ar putea desena un triunghi cu varful sub marul lui Adam daca s-ar uni cele trei puncte). Pot sa mananc (bineinteles ca nu fierbinte sau rece). Pot sa dorm daca iau pastile de durere. Limba este incarcata. Dupa vreo luna de la debutul bolii mi s-a spart si un vas de sange la un ochi. De atunchi ambii ochi sunt injectati cand ma trezesc, dar isi mai revin cu picaturi.

Poate s-o fi agravat o problema mai veche pe care nu am tratat-o deloc. De vreo doi-trei ani mi se infunda nasul si urechea (nu mai aud) pe partea dreapta, dar nu tot timpul, am observat ca mai ales daca sunt obosita. Daca ma odihnesc (stau jos sau intinsa in pat) imi trece in vreo jumatate de ora. Am mai observat ca atunci cand se infunda urechea daca intorc capul intr-o anumita pozitie sau apas pe undeva sub ureche se desfunda atat timp cat mentin pozitia sau presiunea.

Doresc sa precizez ca sunt fumatoare, consum cafea, nu consum alcool decat ocazional. Am 39 de ani. Mi-am verificat tensiunea la doctor si e normala.

In urma analizelor de sange (dupa tratamentele cu antibiotice) a reiesit ca nu am infectie in organism. Mi s-a recomandat Prednisolol pentru 3 zile cate 4 pe zi, am incercat sa iau dar nu am reusit sa iau decat 2 pe zi. Apoi am facut o pauza de la tratamente continuand sa iau doar pastille pentru durere (diclofenac si ibuprofen) care au ajutat foarte mult la diminuarea durerii. Intre timp am facut analizele pentru tiroida care au iesit normale.

Am consultat un medic ORL care a constatat ca gatul este inflamat si am alergie (nu stiu la ce) si in prezent iau Cetrizin ( o pastila inainte de culcare). Inflamatia s-a mai redus, dar intr-o zi am uitat sa iau pastila si gatul revenise la starea initiala (mai umflat si mai dureros) desi sunt pe la sfarsitul tratamentului. Acelasi doctor mi-a spus ca daca nu imi trece ar trebui sa fac endoscopie.

Am incercat sa fac o poza la starea gatului, as putea sa o trimit daca imi permiteti si puteti sa imi dati o adresa de email.

Nu stiu ce sa mai fac si va rog foarte mult sa ma ajutati si pe mine daca aveti timp.
16 comentarii
0
07-09-2009, ora 23:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca aveti o problema gastrica si trebue sa facetin investigatii( ecografie si endoscopie)
regim alimentar strict. facra acru rece si acidulate.
0
11-09-2009, ora 00:51
dapetroaei
Nu este medic/terapeut
dapetroaei
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Tocmai am terminat tratamentul cu antialergice si durerea de gat a revenit in forta. V-am trimis un email cu o fotografie a gatului, daca aveti timp poate va uitati un pic.
0
29-06-2012, ora 00:40
Ioana Valeanu
Nu este medic/terapeut
Ioana Valeanu
Buna ziua! Am si eu o intrebare. Am o fetita de 2 ani. Face foarte des rosu in gat. Cam la 2 luni in ultima vreme. Iarna e sanatoasa tun dar toamna si primavara suntem p antibiotic repetat. Primeste ceclor ca il tolereaza ok. Copila are 15 kg si Pediatra ii prescrie 3.5 ml la 8 ore ceclor 250 mg. Dansa mi -a recomandat sa ii fac operatie de indepartarea polipilor chiar daca copilul nu pare a avea polipi mariti atunci cans este sanatoasa. Adica nu sforaie... Respira usor. In fine am fost la medic orl si verdictul a fost de polipi infectati. Problema este ca pana in 3 ani medicul orl vrea sa o mai vada si nu doreste sa o opereze. Ce imi recomandati? Sa o vada si un alt mmedic orl? Problema mea este ca racelile in gat nu trec decat cu antibiotic si nu as vrea sa exagerez cu administrarea lor.
0
01-07-2012, ora 23:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai medicul orl decide daca copilul trebuie sau nu operat.
eu cred ca nu e cazul
scoateti complet din alimentatia copilului fructele citrice, sucurile, mancarea acra, bors, otet, muraturi
si n.o sa mai aveti probleme cu gatul
0
13-07-2012, ora 23:02
Ioana Valeanu
Nu este medic/terapeut
Ioana Valeanu
Va multumesc. Ce-i drept cred ca am cam exagerat cu sucurile de citrice dar tot in ideea sa primeasca multa vitamina C. Ma bucur ca cineva mi-a dat un sfat bun.
0
16-07-2012, ora 15:58
ciobanu petronela
Nu este medic/terapeut
ciobanu petronela
Buna ziua. In luna martie, baietelul meu de 4 ani si jum. a fost operat de polipi.Doua luni de zile totul a fost ok.De la jum. lunii iunie are nasul infundat mai tot timpul, mai ales cand doarme, i-am dat aerius si nasonex si am mai folosit si vibrocil.Aseara s-a inecat in somn. Parca ar avea secretii dar din nasuc nu-i iasa nimic
Cand stau langa el se aude un zgomot ciudat din nasuc.Am fost si la alergolog si mi-au spus ca-i totul bine.Va rog sa-mi spuneti ce sa-i mai dau, la medic nu prea l-as mai duce ca-i terorizat.Poate sa fi facut rinita in urma operatiei??
0
16-07-2012, ora 22:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pipii recidiveaza foarte repede la copii care consuma ciocolata. Sucuri acidulate. Dulciuri cu coloranti artificiali
Schimbati rdgkmul alimentar
0
17-07-2012, ora 11:29
ciobanu petronela
Nu este medic/terapeut
ciobanu petronela
Va multumesc mult pentru raspuns.Va rog frumos imi puteti spune ce picaturi sa-i administrez?Se poate face aerosoli?daca, da ce se pune ?
0
17-07-2012, ora 21:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aerosolii sunt practic obligatorii ca tratament in toate bolile nas, gat, traheo-bronsic si pulmonar
in acest caz.. se pune in aparatul de aerosoli...
.2-3 pic de ser. efedrinat( care tre sa desfunde nasul)
1/2 fiola de ACC
ser.fiziologic pana la indicatorul aparatului
dupa aerosoli se aspira nasul sau se sufla bine
se pun 3 pic de colargol in fiecare parte, culact pe spate sa ajunga in faringe. la 8 ore 10 zile tot tratamentul
0
18-07-2012, ora 09:15
ciobanu petronela
Nu este medic/terapeut
ciobanu petronela
Va multumesc.Multa sanatate. Am o rugaminte, imi puteti spune ce valabilitate are colargolul? Ca pe sticluta nu e trecut.
0
18-07-2012, ora 21:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
10 ziel de la deschiderea sticlei
penru alta cura este necesara alta sticla
0
18-07-2012, ora 21:39
ciobanu petronela
Nu este medic/terapeut
ciobanu petronela
Va multumesc pentru raspuns. Multa sanatate.
0
29-08-2012, ora 18:04
ciobanu petronela
Nu este medic/terapeut
ciobanu petronela
Buna ziua.Mie si baietelului meu de 4 ani si 9 luni ni s-a descoperit in urma unui exudat faringian stafilococul auriu.Va rog sa ne spuneti ce sa facem, ce tratament sa urmam.Doctorul ORL la care am fost a zis ca nu da nici un fel de tratament, dar eu tot sunt ingrijorata ca stiu ca exista un microb acolo. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac. Va multumesc anticipat.
0
30-08-2012, ora 08:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
lumea care ne inconjoara.. este plina de mocrobi, virusi, micoze s.a microorganisme
in interiorul organismului coexista mii de microbi, virusi si micoze
nu o sa reusiti sa distrugeti toti microbii din lume
la un simplu sarut se transmit zeci de mii de microbi
asa ca lasati organismul sa.si faca treaba cu sistemul imunitar care este menit sa distruga acesti microbi
e suficient doar sa ajutati organismul cu un regim corect alimentar, cu un somn, tratamente naturiste locale, inhalatii, aromoterapie..s.a
0
04-06-2013, ora 10:04
ciobanu petronela
Nu este medic/terapeut
ciobanu petronela
Buna ziua. Am un baietel de 5 ani si jum.Acum doua saptamani am fost cu el la orl pentru ca avea febra pana in 38, dar il durea gatul si avea nasul infundat.A fost diagnosticat cu rinofaringita, tratament ospen o tablete si jum. la 8 ore, betabioptal in nasuc 3pic. tot la opt ore, aerosoli cu genta si dexometazona.Dupa o saptamana am fost la control doctorul a spus ca e bn.A trecut doar o zi dupa saptamana de antib.si copilul meu are nasul infundat, dar are si secretii galbene vascoase dar si transpatente si tuseste pana se ineaca.aseara a dat afara o flegma.AM SUNAT LA ORL, si mi-a spus sa-i pun iar betabioptal in nasuc, dar mie mi se pare prea repede sa-i repec cu pic.I-AM pus nazomer cu apa de mare dar tot asa e.Va rog, sa-mi spuneti ce sa-i mai fac, ca de pastile e full.In urma cu un an i-am facut teste cutanate si dr. a spus ca e ok.dupa atata timp, daca era o raceala trebuia sa-i treaca.oare sa fie rinita alergica?
i-am dat si xyzal de 2 zile dar nici o imbunatatire, parca tuseste mai des. VA MULTUMESC!
0
05-06-2013, ora 21:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie facut aerosoli cu acc
spalaturi nazale cu ceai cald de musetel
colargol cate 2 pic la 8 ore
mare grija la alimentatie/ nimic acru, citric, acidulat/ care irita faringele
repetati consultul orl..sa vada starea polipilor si amigdalele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •