Cred ca au crescut iar polipii, vorbeste pe nas si fornaie

03-02-2009
adrianade
Nu este medic/terapeut
adrianade
Buna ziua
Va multumesc pt. raspuns I-am pus Colargol in nas si s-a simtit mai bine.I-am terminat pe data de 15 ianuarie cele 10 zile.Acum cred ca au crescut iar polipii, vorbeste pe nas si fornaie. As vrea sa va intreb daca pot sa-i pun din nou Colargol, cite zile se face pauza si cite luni se poate folosi Colargolul ca sa nu creeze dependenta.Credeti ca ar fi necesara operatia de polipi.Ma tem sa nu recidiveze.(fetita are 3ani si 10 luni).
In speranta ca imi veti raspunde la intrebari va multumesc.
36 comentarii 12 Înainte ›
0
03-02-2009, ora 18:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pauza intre tratamentul cu Colargol trebue sa fie de 10 zile.
Nu cred ca este bine sa va ganditi la operatie acum.
trebue desfundat bine nasucul cu ser. efedrinat. de aspirat secretiile si de administrata Colargol.
este bine sa faceti un connsult la un medic Homeopat... pentru un tratament de sustinere.
0
08-02-2009, ora 18:44
rodean angela
Nu este medic/terapeut
rodean angela
Buna ziua,
Am dureri de gat, de vreo 6 zile la inghitire insotite de o tuse permanenta iritativa, greutate la vorbire.Aceste simptome reapar periodic cam la o luna. Am facut exudat faringian si un fel de analiza a salivei.Exudatul a iesit in limite normale, dar la analiza salivei a iesit ca ar fi vorba de o ciuperca pe limba, (reprezentata de o cruce pe formularul de analiza). Am facut tratament cu Nizoral, dar fara rezultat. In timpul durerilor am senzatia de gat uscat si senzatie de inecare.Am impresia ca am nisip pe gat.Nu pot consuma bauturi acidulate, dar la gargara cu ceai de musetel si bicarbonat simt o ameliorare temporara a durerii.
Va rog sa-mi dati un sfat si eventual un tratament.
multumesc.
0
04-05-2011, ora 22:05
MARIN_PPSC
Nu este medic/terapeut
MARIN_PPSC
Buna ziua,

De aproape 3 ani un secretie (mucus) in nas si in gat, medicul e sigur e o rinita si nu o sinuzita. Am incercat Nasonex si alte antihistaminice asemanatoare. Fara effect. Medicul mi-a dat SINGULAIR si acum am putut sa elimin (scuip) cete un pic de secretie. Mi s-a spus totusi ca nu am astm, deci nu e nevoie sa ai SINGULAIR. Locuiesc in Quebec. Aici nu se fac inhalari si nici nu au medicamente pentru rinita inafara de spray-uri. Mi s-a spus ca nu se face analiza sputei decat daca e verde.

Va ros sa-mi spuneti ce tratamente se fac in Romania. M-as duce la Govora, am auzit ca acolo au aparate de inhalatii.

Ce sfaturi imi puteti da ?

V multumesc,
Elena -*


(*modificat de admin)
0
04-05-2011, ora 22:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.aparat pentru aerosoli se vinde in orice magazin de tehnica medicala sau farmacie sau pe internet
2 ar trebui sa te clarifici de unde vin secretiile sa stii ce tratezi
A). daca vin din nas este un tratament ( faci o radiografie SAF)
B) daca sunt din faringe..este posibil sa fi ede la un regim alimentar cu acru, acidulate si fructe citrice care nu este tolerat de mucoasa faringelui si este cu totul alt tratament
Faci cateva poze cu Faringele sa se vada bine peretele posterior a faringelui si amigdalele
atasezi pozele pe mail + radiografia sinusurilor scanata
0
05-05-2011, ora 13:52
simona23vs
Nu este medic/terapeut
simona23vs
Buna ziua! Am un baietel in varsta de un an jumatate si are vedetatii adenoide...si acum a facut otita medie acuta congestiva US, face tratament cu augmentin, are 9 zile de cand am inceput tratamentul si azi am fost la control si dr.a spus ca e mai rau decat data trecuta ( i-a facut o audiograma) si s-a uitat cu microscopul...ne-a spus sa ii mai dam pana la 12 zile antibioticul...Copilul a mai facut prin ianuarie-februarie o otita seroasa...care l-a tinut vreo 3 luni asa...si atunci a facut antibiotic...dar nu a avut nici un efect...insa lichidul a disparul din senin..cand ne-am dus sa il programam pentru punctie...ne-a spus ca lichidul disparuse. Este posibil ca acel antibiotic sa nu functioneze la el?? Asi putea sa ii dau si altceva?? Ii mai facem aerosoli...vibrocil si colargol...
0
05-05-2011, ora 15:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nasul trebuie aspirat dupa ficare administrare de vibrocil + inainte de mancare + inainde de somn
urechil trebuie incalzite de 3-4 ori pe zi cu saculete cu sare
aerius sirop 1 lingurita seara
0
05-05-2011, ora 20:33
MARIN_PPSC
Nu este medic/terapeut
MARIN_PPSC
Buna ziua,

Am facut doua radiografii de sinus, medicii de aici nu au vazut nimic, mi-au spus ca nu am sinuzita ci o rinita care nu are alt tratament cunoscut in Quebec decat Nasonex sau alt spray asemanator. Am utilizat aceste spray-uri timp de 6 luni fara nici un efect.

Eu stiu ca e o infectie pe mucoasa din narina interna dreapta care produce continuu mucus. De cans iau SINGULAIR am putut sa elimin aceasta secretie, i-am aratat medicului si a zis ca ei nu fac analiza decat in cazul in care mucus-ul este verde ceea ce nu e cazul.

Nu va pot trimite radiografiile TACO. Aici nu se dau pacientului nici analizele si nici radiografiile. Ti se spune doar «nu ai nimc» sau «noi nu avem tratament pentru ce ai tu».

Voi veni in Romania in vara, voi face o consultatie ORL si analize in tara. Ma gandeam sa merg la GOVORA, Eu vreau sa ma tratez, sa fac inhalatii la Govora.

Este Govora statiunea cea mai indicata sau cunoasteti d-voastra alt loc mai bun?

Sora mea a lucrat mult timp la Spitalul Hociota din Bucuresti, ea este in Italia de vreo 20 ani. Nu stiu daca ca voi putea obtine o consultatie la acest spital in timp util de aceea ma gandeam sa merg intr-o statiune balneoclimaterica unde pot avea analize si tratament pe loc.

S-ar putea sa trec prin Galati inainte de a pleca la Govora. In ce oras aveti cabinet d-voastra ?

Ve multumesc,
Elena.
0
05-05-2011, ora 20:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu cabinetul meu este in Pascani Judetul IASI

pe internet se gaseste foarte multa informatie despre Mucus.. si produsele alimentare care produc un exes de mucus
ar fi bine sa va documentati si sa eliminati acele produse din alimentatie
In conditii de domiciliu.. se pot face ingfalatii cu
la un pahar de apa fierbinde se adauga 1/2 lingurite de sare + un pliculet de ceai de musetel+ 2-3 pic de ulei volatil d eeucalipt.., stati aplecat deasupra acestor aburi cu nasul cate 10 minute..dupa care faceti spalaturi nazale cu acels ceai.
daca la Radiografie NU se vede sinuzita.. inseamana ca nu este sinuzita.
cautati cauza producerii mucusului in alimentatie
0
07-05-2011, ora 14:33
simona23vs
Nu este medic/terapeut
simona23vs
Dl. doctor eu aspiram copilul inainte de ai pune vibrocil si colargol...trebuie si inainte si dupa?? Cum trebuie sa procedez?? La cat timp dupa ce ii pun vibrocilul si colagolul trebuie aspirat?? Nu stiu ce sa ma mai fac cu el...
0
07-05-2011, ora 17:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corect este initial sa administrati Vibrocil.., se aspira, si pe nasul curat se pune colargol
0
07-05-2011, ora 21:50
MARIN_PPSC
Nu este medic/terapeut
MARIN_PPSC
Buna ziua,

Va multumesc foarte mult pentru sfaturi. Am mai faut spalaturi cu apa sarata folosind Sinus Rinse - o pompa de plastic in forma de sticla. Am pus si infuzie de musetel (camomillae) de cateva ori. M-am simtit mai bine dar tot simt la fiecare inghititura ca se scurge o secretie din nas.

Eu simt ca este ceva in cavitatea acoperita de mucoasa palatului. Nu stiu daca TACO ajunge in acest loc, in palatul moale. Eu simt ca acolo e radacina, simt ca un ghemotoc de secretie bine lipit care nu vrea sa se desprinda in ciuda atatot incercari de a-l trage afara.

Acum 30 ani am avut mult timp poate o micoza la urechi, de fapt o otita externa. Doctorii de la spitalul ORL Panduri, nestiiind de ce origine este infectia, au folosit nitrat de argint pentru a trata otita externa si a mers!

Doctorul ORL din Quebec a vazut niste umflaturi mici in nas cand a privit prin fibroscop. I-am cerut sa imi faca o spalatura nazala pentru ca nestiind ce microbi produc secretia atunci singura solutie ar fi rezectia. Nu a fost de acord.

Am foarte mare incredere in d-voastra. Medicul din Quebec este bun si a fost binevoitor. Totusi, mi-a spus ca nu cunoaste nici un tratament pentru rinita mea, ca e depasit.

O sa incerc sa cer copiile observatiilor din dosarul meu si o sa vi le trimit.


Va multumesc foarte mult,
Elena.
0
09-05-2011, ora 19:11
raluuu
Nu este medic/terapeut
raluuu
Buna ziua. Am gatul rosu de o luna si nu mai imi trece. In general ma doare, dar durerea inceteaza dupa ce iau bomboane de supt(Tantum verde). Am baut ceaiuri, am facut gargare, degeaba, nu se vindeca. Plus ca atunci cand mananc unele alimente (mancare de varza acra, spre ex), ma ustura limba, si mi-a aparut si o bubita pe buza. Nu stiu daca au vreo legatura, dar... ce sa fac sa-mi treaca gatul?
0
10-05-2011, ora 09:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la un consult la Gastrologie
ai probleme la stomac care afecteaza gatul
1
10-05-2011, ora 16:14
raluuu
Nu este medic/terapeut
raluuu
ok. multumesc mult
0
10-05-2011, ora 22:34
raluuu
Nu este medic/terapeut
raluuu
am uitat sa mentionez ca nu vomit, nu ma doare nici stomacul sau chestii de genul. doar in gat. si in plus, mi-a aparut o bubita si pe cerul gurii si pe limba, iar cea de pe buza s-a marit. de la stomac sa fie bubitele din gura?
0
11-05-2011, ora 00:26
raluuu
Nu este medic/terapeut
raluuu
mi-a aparut si o bubita pe gingie, care este acoperita cu o coaja
0
26-05-2011, ora 23:17
simona23vs
Nu este medic/terapeut
simona23vs
Buna seara! Am un baietel de 1 an si 7 luni, mergem o data sau de 2 ori pe luna cu el la medicul orl-ist...ii face audiograma...se uita si cu microscopul in urechii. Am fost cu baietelul la orl-ist.si mai tusea cate un pic...dr. ne-a spus ca ii curge din polipi in gat si il dereanjeaza si tuseste.numai ca de cateva zile tusea s-a modificat...tuseste mai urat, am fost la pediatru cu el si a spus ca are bronsiolita...ne-a dat tratament...i-am povestit pediatrului...si de problemele orl...ne-a spus...despre nasonex...ca s-au facut niste studii...si ca ar fi eficient pentru cei cu polipi..folosit cateva luni ar reduce polipi...Ce stiti despre asta?? Pot sa incerc?? Ce parere aveti... Multumesc!!
0
27-05-2011, ora 07:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nazonexul.. este pentru PLIPII de la adulti ! cei pe fond alergic
asa zisii polipi la copii se numesc VEGETATII ADENOIDE.. si nu se micsoreaza de la nazonex
Vegetatiile adenoide cresc in volum pana la 5- 7 ani ( indiferent ce facem.. ei trebuie sa fie acolo prezenti.., de un anumit volum si Ne inflamati)
dupa 5-7 ani ppana la 11 ani ei disoar de la sine la un copil sanatos.. asa e conceput organizmaul
Mai mergeti la ORL.. dl.dr. poate sa.i faca copilului spalaturi nazale pentru a elimina acele secretii din nas si rinofaringe.
0
29-05-2011, ora 11:38
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
dl doctor cand misc capu intro parte si cealalta se aude un scartait dupa ceafa de ce va rog frumos sami dati un sfat
0
29-05-2011, ora 18:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
radiografii la coloana cervicala si consult la Balneologie
0
22-11-2011, ora 23:01
nicole24
Nu este medic/terapeut
nicole24
Buna ziua,
am citit indicatiile dvs. referitoare la colargol si am achizitionat produsul. Am o rinita alergica veche pe care am tot tratat-o cu naturiste, inhalatii, spalaturi nazale cu apa si sare, ulei de catina, vitamina A. Nu imi mai curge nasul atat de abundent insa tot nu reusesc sa rezolv problema respiratiei. Doar vara reusesc sa respir bine cand este cald afara.
Ideea este ca picaturile de colargol sunt de 1% nu de 3% cum am citit pe forum. Am rugaminte la dvs sa imi spuneti daca se modifica ceva in schema de administrare (3 pic / 8 h). Si ce ma sfatuiti sa fac daca se infunda nasul.

Multumesc anticipat.
0
23-11-2011, ora 07:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este bine si cu 1 %.. obligatoriu culcat pe spate.. capicaturile sa mearga pe cornetele nazale pana in rinofaringe
rinita daca este alergica.. trebuie sa schimbati regimul alimentar..si sa excludeti tot ce dine de galbenus ou, coloranti artificiali, euri, condimente.
mancati ca un sihastru.. totul gatit simplu acasa.. fara nici un adaos de gust artificial
Va hidratati bine cu ceaiuri si facet cure de dezintoxicare cu ceai de Maces si de matasa de porumb
0
16-12-2011, ora 23:08
georgeg
Nu este medic/terapeut
georgeg
Dnule doctor, am nevoie de ajutorul d-voastra. Am o fetita de 10 saptamani care respira greu pe nasuc (fornaie, ca si cum ar avea nasul plin cu secretii desi nu se vad). Am mers la trei pediatri pana acum, unul ne-a spus ca e din cauza aerului uscat (soba de teracota) motiv pentru care am achizitionat un umidificator cu aburi reci si incercam sa aducem umiditatea la 52-53% (mai mult nu reusim) Nici un tratament in afara serului fiziologic, si aspirat secretiile nazale cu batista bebelusului (cea atasata aspiratorului). Cel de-al doilea pediatru ne-a spus ca e din cauza refluxului (o hranesc cu san exclusiv, iar ziua imi mananca la o ora jumatate-2 ore, noaptea la 5-6 ore), si ca rezolvarea vine numai daca aduc mesele la 3 ore distanta + ser fiziologic cald in nas de 5-6 ori pe zi, si mi-a interzis batista bebelusului. Am mers si la al treilea pediatru care ne-a zis ca are polipi, pana la trei ani nu avem ce face si mi-a dat tratament 5 zile colargol, 2 picaturi de 3-4 ori pe zi, fara sa aspir, doar sa pun in nasuc lapte stors din sanul meu inainte sa o alaptez. Va rog sa ma ajutati! Dr imi spun ca e perfect sanatoasa insa micutza are momente cand fornaie (face ca si cum ar avea nasucul plin cu muci doar ca nu ii vad in nasuc) ingrozitor, noaptea in general dupa ora 4-5 spre dimineata, si o deranjeaza pentru ca se agita f tare. Si o noutate dupa ce am mers la medici, a inceput sa mi tuseasca, f putin insa tuseste (de ex in ultimele 6 ore mi-a tusit de 2 ori). Este primul copil si poate exagerez putin cu panica mea, dar va rog sa-mi dati un sfat. va multumesc!
0
17-12-2011, ora 09:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pentru aerul uscat e bine sa buneti un bol de apa langa soba.. in care mai puneti 1 pic de ulei volatil de eucalipt
2 nasul mai bine de spalat cu Ceai cald de MUsetel decat cu ser ( serul e apa cu sare.. care usuca mucoasa)
3. copilul trebuie vazut in clinica ORL..deoarece pot exista atrezii choanale, deviatii de sept post nastere ( daca sa nascut pa cale naturala)//s.m.a.. probleme legate strict de ORL
0
17-12-2011, ora 09:46
georgeg
Nu este medic/terapeut
georgeg
Va multumesc! Ajungem la dvoastra dupa sarbatori (suntem din Iasi), sper sa nu gresesc daca amanam inca doua saptamani. Pana atunci spalam cu ceai de musetel. Sa ii pun colargol? 5 zile, 2 picaturi (cate una in fiecare nara) de 3-4 ori pe zi, fara sa aspir este bine? Multumesc pentru ajutor
0
17-12-2011, ora 16:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial se aspira nasul.. si colargol se une pe nasul curat, in pozitie culcat.. sa ajunga in rinofaringe.
colargolul NU trebuie aspirat
0
17-12-2011, ora 22:16
georgeg
Nu este medic/terapeut
georgeg
Multumesc!
0
30-12-2011, ora 14:04
iorguu
Nu este medic/terapeut
iorguu
buna ziua dl dr va doresc din inima la multi ani si multa multa sanatate si fericire in anul care urmeaza inca o data la multi ani
0
30-12-2011, ora 18:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
LA MULTI ANI...SANATAOSI !!!!!!!!!!!!!!!!!
0
04-02-2012, ora 21:03
j@ny
Nu este medic/terapeut
j@ny
buna seara domnul doctor aveti numarul de telefon al domnului doctor COZMA SEBASTIAN
MULTUMESC
Adaugă un comentariu / răspuns
36 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: