Astm bronsic, nas si gat uscat, expectorez mucus

09-02-2015
ICM1987
Nu este medic/terapeut
ICM1987
Buna ziua ! Am 27 ani, locuiesc in Londra, lucrez in constructii. Am o senzatie neplacuta in gat, inghit greu, nasul mereu infundat, dimineata suflu nasul si incepe sa-mi curga sange, gura uscata, gatul uscat, ma doare si o ureche, imi este frig mereu, ma jeneaza si ma gadila, simt ca ma inec cu niste 'bilute' de mucus, simt pe cerul gurii spre gat, ceva aspru, de parca as avea niste particule. Ma deranjeaza foarte mult vantul, aerul rece, cand respir ma inec, ma forteaza sa tusesc, si atunci expectorez acel mucus gros. Parca stau incordat in acea zona, respir cu frica. Fenomenul se petrece de vreo 4 luni. Mentionez ca :Am 77 kg, sunt alergic la praf, am un program de lucru lung, mananc seara tarziu si in maxim 2 ore adorm, beau suc cu acid, mananc dulciuri in cursul zilei. Cu astm-ul bronsic nu stiu ce sa zic, asa sunt diagnosticat, dar in gereral m-am simtit bine. Ceva picaturi de nas, un antialergic, si cate un puff de ventolin, cand si cand. CE IMI RECOMANDATI ? UN TRATAMENT ? MOMENTAN NU POT MERGE LA UN MEDIC.NU AM TIMP LIBER. ABIA IN VARA VOI VENI IN ROMANIA. MULTUMESC MULT !
5 comentarii
0
09-02-2015, ora 13:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. renunti in totalitate la bauturile cu acid, fructele citrice, Lactate...
2 iti ei cu tine un TERMOS cu ceai cald si ceva de mancare ca sa poti manca de 2 ori cate putin si ziua, fructe banane s.a care NU sunt acre
3 seara mananciu mai putin, nu acru..si dupa masa folsesti un Triferment
4 inainte de culcare faci INhalatii ce ceai fierbinte de Menta si busuioc
inhalezi acie aburi pana se raceste ceaiusi dupa faci gargara si speli nasul cu acel ceai. dupa folosesti un sprey cu apa de mare pentru nas, un sprey pentru faringe ( ce gasesti mai natural pe acolo)
0
10-02-2015, ora 17:50
ICM1987
Nu este medic/terapeut
ICM1987
Buna ziua ! D-le Dr. Cum sa scap de aceasta sensibilitate in gat ? Simt un aer rece in gat, tot timpul, e ca si cum as fi mancat bomboane mentolate. Acel mucus se formeaza mereu cand respir.. Tusesc si expectorez mici particule de mucus. Ce sa fac ?
0
10-02-2015, ora 21:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am impresia ca am sris mai sus cesa faci// ai citit?
0
26-02-2015, ora 21:39
razvanis
Nu este medic/terapeut
razvanis
Buna seara, am 30 ani, de 9 ani alergic la polen si mucegaiuri ( cu simptome rinoree prurit nazal si ocular, sinuzita ) diagnostic rinita alergica, imunizare cu IBC 10 in perioada 2006-2008 imbunatatirea
starii de sanatate 2008-2013. Incepand cu anul 2013 simptome rinita alergica insotita de aparitia polipilor nazali tratament la clinica ORL Sp Recup IS cu medrol aerius singulair augmentin ce a produs retragerea polipilor. Am fost indrumat spre alergolog refacut teste alergologice in mai 2014 ce au relevat alergie la polen tratament cu Ribomunyl aerius singulair Rinoclenil. In toata aceasta perioada volumul polipilor au variat. Incepand cu dec. 2014 pe langa Ribomunyl aerius am inceput administrarea de Staloral 600 dar polipii nu vor sa dispara.Am rugaminte daca puteti sa imi spuneti ce se poate face in cazul polipilor nazali ce se dezvolta pe fond alergic, ce pot face in perioada aceasta in care sunt sub tratamente de imunizare. Sunt disperat pentru ca nu am gust si miros nu ma pot odihni, oboseala cronica lipsa de concentrare din cauza respiratiei defectoase. Astept rasp Dvs cu interes
0
27-02-2015, ora 18:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 se trece pe un regim alimentar Vegetarian strict
fara lactate si doar 10% din alimentatie sa fie carne slaba, peste
citete cartea Studiul China
2. tratamente naturiste de durata pentru detoxifiere si curatarea intestinelor ( acolo e cauza intoxicatiei si alergiilor)
3 polipii se micsoreaza numai dupa tratament cu Prednison 2 la 8 ore 3-5 zile
dupa care se intretine cu tratament local
4 polipii care impedica respiratai trebuiesc operati..clasic sau cu radiofrecventa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: