Psoriazis si dureri articulare!

02-11-2008
ea_she
Nu este medic/terapeut
ea_she
Domnule Doctor (Doamna),

Am fost diagnosticat[ de un an si jumatate cu psoriazis, localizat la nivelul scalpului si al ombilicului. Dupa tratament homeopat lucrurile parea sa reintre in normal, dar acum a revenit. Este adevarat ca noua expozie are legatura cu aspecte ale vietii care imi provoaca mare stress si oboseala (nu dorm mai mult de 6 ore, uneori nici pe acestea).
Din cand in cand am avut dureri la nivel articular (zona umerilor), dar acum au revenit si acestea (odata cu eczemele de pe scalp). Ma dor zilnic, pe rand sau toate deodata: umerii, degetele, calcaiele...
Iar incercarea de a-mi ameliora durerile prin gimnastica nu numai ca nu da rod, dar le acutizeaza...
Am inteles ca este este ceea ce se numeste psoriazis artopatic (artopatie psoriazica) si ca poate fi diagnosticata prin ceva analize.

Am uitat sa mentionez faptul ca am 35 de ani si un copil nascut acum 4 ani, pe cale naturala. Problemele au inceput sa apara in urma cu 3 ani, cu unele dureri articulare la nivelul picioarelor care au trecut de la sine dupa cateva saptamani. Atunci le-am pus pe saama faptului ca incepusem sa ma ingras. Intre timp amacumulat un surpuls de 15 kilograme (dupa nastere, caci in timpul sarcinii am luat in total 9, 500 kg, iar la doua luni eram refacuta, cu exceptia abdomenului, ceva mai voluminos).

Marea mea rugaminte este aceea de a-mi recomanda specializarea medicului caruia va trebui sa ma adresez pentru diagnosticare, precum si stilul de viata pe care ar trebui sa il adopt.

Cu respect,
Alina V.
5 comentarii
0
02-11-2008, ora 13:19
Dr. Akram Salem
Dermatovenerologie, Bucuresti .Mihai Bravu 444
Dr. Akram Salem
buna ziua,
intradevar psoriazis se asocieaza cu artropatie...puteti sa mergeti la un dermatolog sau la un reumatolog...e o boala cronica si ideal este sa aveti un medic dermatolog si unu reumatolog care colaboreaza, sa va urmareasaca ca tratamente sunt numeroase si depind de cit de avansata e artropatie.ca stil de viata din pacate nu exista ceva special..o viata normala si atit...sunt anumite medicamente de evitat plus alcool. si fumat.in rest nimic special
sanatate multa
0
02-11-2008, ora 13:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Eu nu neg importanta unor tratamente de tip homeopat, insa acestea au limitele lor si, in orice caz, nu trebuie sa substituie un tratament adevarat.
Pentru reumatismul psoriazic, o entitate bine cunoscuta, trebuie sa apelati la medicul reumatolog. Tratamentul trebuie instituit de indata, in caz contrar consecintele asupra articulatiilor putand fi dramatice.
Puteti apela la homeopatie doar in etapa a doua, ca un eventual adjuvant.
Cu deosebita stima,
Dr.M.U.
0
02-11-2008, ora 18:15
ea_she
Nu este medic/terapeut
ea_she
Va multumesc mult, domnilor doctori!
Cu respect,
Alina V
0
11-11-2008, ora 19:35
Cristina_Cl
Nu este medic/terapeut
Cristina_Cl
Domnilor doctori, din intamplare am vazut pe internet descrierea psoriazisului...si m-am speriat foarte tare.De un an si ceva mi-a aparut pe picioare, de la genunchi in jos, cateva pete, rozalii, care au o crusta alba.Nu ma mananca, si daca ma scarpin, se ia parca e matreata.De putin timp, s-au mai inmultit, si din pacate nu le-am dat importanta pana in seara asta cand am vazut pe net.Va rog din suflet, daca se poate sa-mi spuneti daca e ceva grav.Am 27 de ani si nu mai am rabdare pana ajung la un medic sa aflu ce este.Va multumesc anticipat.
0
24-07-2012, ora 21:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Psoriazisul are manifestari cutanate extrem de polimorfe (diferite).
Nu este cazul sa va nelinistiti, trebuie sa consultati un dermatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.