Psoriazis al scalpului

30-09-2010
MadalinaCt
Nu este medic/terapeut
MadalinaCt
Sufar de psoriazis al scalpului si se agraveaza.Am fost la medic dermatolog, am urmat 2 tratamente, primul a avut ca efect disparitia scuamelor in schimb roseata era inca prezenta.Acesta a constat in sampon de la Bioderma, crema de la Avene Akerat si pastile Aerius si Xyzal. Dupa 1 luna de la renuntarea tratamentului scuamele au reaparut. Am consultat alt dermatolog in speranta ca poate nimeresc pe cineva mai experimentat.Acesta mi-a spus ca din moment ce pielea scalpului era rosie, era inca activa, cocea. Mi-a dat un tratament medicamentos de 3 saptamani dar totusi nu am asteptari prea mari, inca nu vad o imbunatatire. Pastile Salozopirin( sper sa nu gresesc) si Pentoxifilin.As vrea sa stiu daca ceea ce mi s-a prescris are eficacitate in mod normal.Mentionez ca am doar pe o portiune a scalpului, mai exact la ceafa, scuamele sunt foarte groase.Incerc uneori sa ma abtin sa nu le rup, am aflat ca fac mai rau, dar mancarimea e atat de insistenta, ca pana nu rup tot si apare pe alocuri sangele, nu se potoleste.As dori de asemenea sa imi recomandati un dermatolog bun in Constanta, m-am informat si am descoperit Onclinic care pretind ca trateaza psoriazisul pe baza de tratament naturist.Imi este frica doar sa nu ma arunc ca innecata crezand ca ei sunt sansa mea.
In speranta ca voi primi un raspuns va multumesc.
9 comentarii
0
30-09-2010, ora 21:42
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Ultimul mesaj scris de mine aici

http://forum.romedic.ro/prod/BOLI_DE_PIELE_02466.html

Sau aici am un mesaj mai lung

http://forum.romedic.ro/prod/poliartrita_?_046435.html

Este arhicunoscuta revenirea simptomelor in bolile autoimune cu toti corticoizii si improvizatiile chimice administrate. Trebuie eliminata cauza, nu doar simptomul !
0
30-09-2010, ora 21:53
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Evident ca exista un tratament naturist specific pentru psoriazis, se refera in principal la dieta, dar sunt si niste detalii importante fata de alte boli autoimune.
0
30-09-2010, ora 21:55
MadalinaCt
Nu este medic/terapeut
MadalinaCt
Am scris aici si in speranta ca poate gasesc cativa pacienti a acestei clinici si sa-mi impartaseasca parerile lor, daca au fost multumiti si tratati eficient.
0
08-10-2010, ora 20:28
monikaslz
Nu este medic/terapeut
monikaslz
psoriazisul din pacate nu are leac. doar ameliorare
0
10-10-2010, ora 13:28
MadalinaCt
Nu este medic/terapeut
MadalinaCt
stiu ca nu are leac.. dar sunt pacienti care tratati au scapat de boala macar cativa ani. au tinut'o sub control mai bine? primul meu mesaj era mult mai clar.
0
10-10-2010, ora 15:02
monikaslz
Nu este medic/terapeut
monikaslz
madalina, din pacate si eu am aceasta boala de vreo 20 de ani. nu mi-a trecut in tot acest timp deloc. Depinde de starea noastra psihica. Se pare ca trebuie sa ignoram tot ce e negativ in viata de zi cu zi. dar oare se poate??? Aceasta boala este pe baza de stres si ficat bolnav... Am urmat tratamente peste tratamente. si scumpe si ieftine se pare ca dau rezultate mai bune cele ieftine, preparate in farmacii. uree, acidsalicilic, vaselina.. sulf.poate ai incercat si tu.acum fac raze UVA. sunt curioasa cum va fi.. Mie imi sunt afectate mainile, coatele si scalpul... poate se gaseste ceva si ptr noi in medicina asta. ai grija de tine si cum spun medicii un mod de viata echilibrat ! numai zambete. PS dupa ce termin razele de care iti vorbeam as vrea sa incerc o reteta naturista. ti-o dau si tie tinctura de aloe vera si ulei de catina iti pui pe locul afectat si lasi sub pansament 24 de ore... eu am sa incerc si asta. ai grija de tine pa pa !
0
10-10-2010, ora 15:16
MadalinaCt
Nu este medic/terapeut
MadalinaCt
eu am doar pe scalp.si mai nou pe urechi. daca pana acum nu mi-a afectat prea tare viata sociala pentru ca nu era la vedere, a inceput sa se extinda si in fata si nu vreau sa fiu marginalizata pentru ca cei care nu se confrunta cu asa ceva habar nu au ca nu se ia. eu am auzit de un tratament injectabil : HUMIRA...ceva revolutionar. inca sunt in stadiul de informare. multumesc pentru sfat. multa sanatate
0
11-10-2010, ora 13:01
monikaslz
Nu este medic/terapeut
monikaslz
din cate stiu eu, psoriazisul in rare cazuri ataca fata de obicei ocoleste fata. sanatate multa!
0
11-10-2010, ora 15:26
MadalinaCt
Nu este medic/terapeut
MadalinaCt
IN fata... adica la limita dintre scalp si frunte, dar tot pe scalp.eu nu pot sa-mi prind parul, nu pot sa-l dau pe spate nimic. si de curand nu mai am unde sa fac cararea, sunt vizibile cojile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Proteinele microflorei bacteriene de la nivelul pielii pot oferi protecție împotriva unor boli
  • Pierderea în greutate ar putea ameliora simptomele psoriazisului
  • FDA a aprobat un nou medicament împotriva psoriazisului
  • Psoriazisul ar putea fi prevenit cu extractul de vanilie artificial
  • Tratamentul psoriazisului cu inhibitori PDE4
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  • Activitatea fizică redusă este asociată cu un risc crescut de psoriazis
  •