Psihoterapie: un dar, cat de mic, poate sa aduca o imensa bucurie in viata unui om

22-11-2013
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
De mic copil îmi pierdusem părinţii şi am ajuns la nouă ani într-un orfelinat din Londra. Era mai mult decât un penitenciar. Trebuia să lucrăm 14 ore pe zi în grădină, în bucătărie, la grajduri, pe câmp. Nicio zi nu aduse vreo schimbare, şi în tot anul nu era decât o singură zi liberă: ziua de Crăciun. Atunci fiecare băiat primea câte o portocală în cinstea pruncului Iisus. Asta era totul. Dulciuri, jucării şi portocale primeau doar aceia care în decursul anului dădeau dovadă de hărnicie şi ascultare.
Aceste portocale de Crăciun întrupau dorinţa unui întreg an. Astfel mai veni o dată Crăciunul. Dar asta a însemnat pentru menirea mea de băiat aproape sfârşitul lumii. În timp ce alţi băieţi treceau pe la directorul orfelinatului şi primeau câte o portocală, eu trebuia să stau într-un colţ al încăperii şi să privesc. Asta era pedeapsa primită pentru că într-o vară voiam să fug din orfelinat. După împărţirea portocalelor, ceilalţi băieţi puteau să se joace în curte, iar eu am fost obligat să merg în dormitor şi să stau acolo, în pat, toată ziua. Eram nespus de trist. Plângeam şi nu mai voiam să trăiesc. Nu după mult timp, am auzit paşi în cameră. O mână îmi apucă pătura cu care eram acoperit. Atunci am deschis ochii. La patul meu era un băieţel, pe nume William, care avea în mâna dreaptă o portocală şi mi-o întinse. Nu ştiam ce se întâmplase. De unde putea să provină această portocală?! Priveam când la William, când la fruct, şi simţeam în mine o oarecare reţinere. Deodată mi-am revenit în fire şi am observat că portocala era deja decojită şi, când am privit mai îndeaproape, totul îmi deveni limpede şi lacrimile începură să-mi curgă din ochi. Când am vrut să întind mâna pentru a lua portocala, am constatat că trebuia să apuc bine ca să nu se destrame. Ce se întâmplase? 'Băieţii s-au adunat în curte, îi spuse William, şi au decis ca şi eu să primesc portocală de Crăciun. Astfel fiecare şi-a decojit portocala şi cu zece felii au făcut o portocală nouă, frumoasă şi rotundă'.
Această portocală a fost cel mai frumos cadou de Crăciun din viaţa mea. El mi-a arătat cât de mângâietoare poate fi prietenia autentică.
8 comentarii
0
23-11-2013, ora 10:00
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Apreciem activitatea dv pe acest forum, aveti un dar in a scrie aceste articole, insa asa cum a scris si colegul meu, poate ar fi mai indicat sa luati in considerare crearea un blog special, pentru a nu supraaglomera forumul si casuta de e-mail.
8
13-08-2015, ora 01:49
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!

Stimată dră/dnă psiholog Otvos Monika (consiliere_psihologica),
Mulţumesc mult pentru apreciere, ca de altfel şi pentru sugestie.
Totuşi, sperând că nu vă voi deranja în niciun fel cu precizarea următoare, să ştiţi că, de pildă, prin analogie, vara niciodată nu se supraaglomerează din cauza unor flori care apar în plus (faţă de cele prevăzute de natura aflată sub controlul lui Dumnezeu), pentru simplul fapt că luxurianţa este una dintre caracteristicile verii, dar şi pentru că există loc sub soare pentru tot şi toate. ROmedicul, pe internet, chiar asta este, un "anotimp". Pe lângă ce are el prevăzut, atât de complex, "articolele" mele sunt doar nişte flori în plus; nu supraaglomerează, nu colmatează (nici forumul; nici căsuţele de e-mail ale celor care pot opta să nu primească înştiinţări).
Vă mulţumesc nespus de mult pentru înţelegerea de care ştiu că veţi da dovadă.
...

Cu iubire creştină, preţuire, respect şi recunoştinţă, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick
0
13-08-2015, ora 11:18
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, Ploieşti
Psiholog Stefan Liviu
O poveste de viata, poate notata si intr-un jurnal, scrisa pe acest forum, ce ii poate ajuta pe multi sa inteleaga ce inseamna autocunoasterea, cresterea stimei de sine, a increderii in sine.
Psiholog Liviu Stefan
8
09-12-2015, ora 17:16
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună seara!

Stimate drule/dnule psiholog Ştefan Liviu,
Mulţumesc pentru mesajul frumos. Povestea de viaţă de mai sus este preluată de pe internet, nu îi cunosc autorul/sursa, că (l-)aş fi precizat(-o); am postat-o cu gândul că poate aduce un plus în componenţa forumului şi/sau o luminiţă în viaţa oricărui om care-o citeşte.
Dumnezeu să vă binecuvânteze. Sărbători fericite să aveţi!
...

Cu iubire creştină, preţuire, respect şi recunoştinţă, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick
4
11-12-2016, ora 14:56
ARadulescu
Nu este medic/terapeut
ARadulescu
Tare frumoase sunt povestirile inspirationale postate de tine, Mr. Nick, mie mi-au dat un elan sa merg mai departe, desi am o viata tare complicata. Dar Dumnezeu este cu mine, ies eu la liman. Sper ca cei care conduc acest forum nu te vor impiedica, la plangerile unora, sa postezi astfel de povestiri, ar fi pacat. Cine nu vrea sa le citeasca, sa nu le citeasca, nu incurca pe nimeni. Exista loc sub soare pentru tot si toate.
3
16-02-2017, ora 13:19
teketeke
Nu este medic/terapeut
teketeke
Idem ARadulescu.
Eu mi-am facut cont doar ca sa comunic cu Mr. Nick, desi ma ajuta si fara sa comunic cu el, doar citind ce scrie.
Totusi, am indraznit, mi-am facut cont. Sincer, daca el nu ar fi activat pe forum, as fi intrat o data, dar nu as mai fi revenit sa stationez NICIODATA.
Multumesc, Mr. Nick, pentru tot ajutorul, ma rog la Domnul pentru tine.
2
21-02-2017, ora 22:02
arianadima
Nu este medic/terapeut
arianadima
Am plans pana la final de mi s-au umflat ochii...
Multumesc, m-am descarcat!
3
03-06-2019, ora 23:37
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
ARadulescu, teketeke, arianadima, :)
Cu plăcere! Să vă fie de bine.

Toate cele bune,
Mr. Nick
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul