Pseudotumora inflamatorie prezumtiva

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Mama mea a fost diagnosticata cu "formatie tumorala hepatica" (pseudotumora inflamatorie prezumtiva) cu diametrul de 9, 5 cm. segment VII. Este propusa pentru operatie, iar acum este sub tratament cu antibiotice, deoarece facea febra destul de mare. I s-a recomandat regim fara sare si grasimi.
Va rog sa ma ajutati sa inteleg ce este aceasta boala destul de rara si daca o pot ajuta altfel decat prin interventie chirurgicala. Medicii mi-au spus ca acest "abces" se resoarbe foarte rar cu antibiotic.
Va multumeste o fiica disperata.
1 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Diagnosticul pus mi se pare nespecific (adica spune ca e vorba de o afectiune tumorala, dar nu spune care anume - este "prezumptiv"). De altfel acest lucru se poate spune doar dupa biopsie hepatica; si cum mama dv. facea febra si era foarte posibila prezenta unui abces, biopsia ar fi fost imposibila din cauza riscului de extindere a abcesului (care este o colectie purulenta, plina de secretii vascoase si bacterii). Colectia este destul de mare, sansele de scadere in dimensiuni doar prin medicatie fiind destul de mici; de aceea probabil medicii au optat pentru operatie, ca sa previna extinderea infectiei si in restul ficatului.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.