Prurit scalp

20-05-2013
user2
Nu este medic/terapeut
user2
De cateva luni prezint o mancarime a scalpului dar si a cefei si zonei din spatele urechilor. Aceasta mancarime se intensifica atunci cand este cald sau transpir. Asociez aparitia fenomenului cu utilizarea unui tip de vopsea de par cu componente chimice. Inainte am utilizat doar Henna. Tot de cateva luni am observat faptul ca parca mi s-au umflat oasele capului - in special catre spate. In aceeasi perioada si fiul meu de 6 ani prezinta prurit atunci cand transpira. Amandoi am utilizat pentru mai mult timp un sapun moale de la Hofigal (este lichid). Eu am utilizat si alt tip de sampon. Este un tip de alergie? Ce analize putem face? Este posibil sa fie niste manifestari de la o infestatie cu paraziti? Nu ma refer la paduchi. Ce putem face pentru a mari imunitatea organismului si ce putem face la nivel local? Eu mai am o dermatita de contact - la subrat (ma rad, nu ma epilez) si pe spate, intr-un anumit punct. Si acestea se manifeta la transpiratie si, mai ales la contactul cu un material care contine si fibre sintetice. Am 46 ani si sunt la menopauza - urmez tratament cu Euthyrox si Calciu zilnic.
Va multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • Legătura dintre alergii și sănătatea mentală
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  • Femeile prezintă prurit mai rar decât bărbații
  •