Protruzie discala L5-S1 gradul I

27-06-2015
liviunn
Nu este medic/terapeut
liviunn
Buna ziua, astazi am luat rezultatul de la RMN, urmand sa-l duc doctorului miercuri dar pana atunci poate este cineva care este capabil sa dea un sfat sau macar sa ghiceasca ce-o sa-mi zica doctoru.

Interpretarea este urmatoarea:

Aspect de sacralizare L5.
Discurile vertebrale lombare cu semnal ln limite normale.
Pensare posterioara la nivel L5-S1.
Fara modificari de semnal la nivelul corpilor vertebrali lombari.
Protruzie discala circumferentiala la nivel L5-S1, cu contact radicular intraforaminal cu radacina L5 dreapta
Cordon medular cu semnal si morfologie in limite normale, situat posterior de L1.

Concluzii:
Protruzie discala L5-S1 gradul I


Problema este urmatoarea, eu fac sport de performanta(sport de contact), se poate ca aceasta sa fie oprire definitiva a sportului? Sunt dispus sa urmez orice tratament doar sa stiu ca nu se va intampla asta. Multumesc, o zi buna.
2 comentarii
0
28-06-2015, ora 12:33
lachriss
lachriss
Buna ziua. Este vorba despre o hernie de disc la nivelul L5-S1 care comprima radacinile nervoase si care va da simptomatologia pentru care vi s-a recomandat RMN-ul. In acest caz, este necesar un consult neurochirurgical pentru a vedea care este optiunea terapeutica cea mai potrivita pentru dv.
0
28-06-2015, ora 22:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
As vrea sa completez raspunsul pertinent al distinsei colege: este preferabil sa evitati cu strictete sporturile agresive (jogging, foot-ball, arte martiale etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.