Protruzie discala

10-11-2012
ivonik
Nu este medic/terapeut
ivonik
Buna ziua.Dupa un lung sir de analize si radiografii, datorita simptomele, un neurolog mi-a dat bitel de trimitere sa fac un RMN. Rezultatul a fost: -deshidratarea discului L5-S1
-con medular la L1
-protruzie discala focala importanta L5-S1, minim conflict S1 bilateral in recesurile laterale, contact fara conflict evident L5 intraforaminal stg, amprenta durala evidenta
-protruzie discala circumferentiala L4-L5 fara conflicte evidente
-inaltimea corpilor lombari pastrata

Cu rezultatele de la RMN am fost si am consultat un neurochirurg care mi-a spus, pentru L5-S1 trebuie intervenit neaparat chirurgical deoarece pe mine ma dor ingrozitor picioarele si imi amortesc degetele de la picioare.Eu sunt din Iasi, iar daca necesita neaparat operatie as vrea sa ma operez la Bucuresti atat pentru conditii de spitalizare cat si pentru Experienta mai vasta a medicilor de acolo.As vrea sa mai aud si o alta parere a diagnosticului dat, cat si daca se poate, o recomandare catre un doctor bun. am 23 de ani. Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
12-11-2012, ora 09:48
ivonik
Nu este medic/terapeut
ivonik
Buna ziua.Dupa un lung sir de analize si radiografii, datorita simptomele, un neurolog mi-a dat bitel de trimitere sa fac un RMN. Rezultatul a fost: -deshidratarea discului L5-S1
-con medular la L1
-protruzie discala focala importanta L5-S1, minim conflict S1 bilateral in recesurile laterale, contact fara conflict evident L5 intraforaminal stg, amprenta durala evidenta
-protruzie discala circumferentiala L4-L5 fara conflicte evidente
-inaltimea corpilor lombari pastrata

Cu rezultatele de la RMN am fost si am consultat un neurochirurg care mi-a spus, pentru L5-S1 trebuie intervenit neaparat chirurgical deoarece pe mine ma dor ingrozitor picioarele si imi amortesc degetele de la picioare.Eu sunt din Iasi, iar daca necesita neaparat operatie as vrea sa ma operez la Bucuresti atat pentru conditii de spitalizare cat si pentru Experienta mai vasta a medicilor de acolo.As vrea sa mai aud si o alta parere a diagnosticului dat, cat si daca se poate, o recomandare catre un doctor bun. am 23 de ani. Va multumesc anticipat.
0
14-08-2013, ora 16:27
dienutzahy
Nu este medic/terapeut
dienutzahy
cam aceeasi problema o am si eu poate un pic mai mare intrucat cu piciorul stang nu mai pot merge corect si este nevoie de interventie chirurgicala. la fel imi doresc sa merg la Bucuresti pentru o interventie laparoscopica.
constatarile RMN sunt:
-degeneratii discale L4-L5 si L5-S1;
-protuzii discale L4-L5 moderata circumferential si respectiv L5-S1 paramediana si foraminala stanga cu fragment extrus median si paramedian stang, cu semne de conflict radicular L5 discret bilateral si respectiv S1 evident stang;
-incluzie grasoasa la nivel L3 cu diametrul de 7, 3 mm- hipersemnal T2 cu stergere in STIR
-modificari degenerative adiacente spatiului L5-S1;
- fara modoficari patoogice semnificative de semnal la nivelul continutului sacului DRAL rahidian;
-usoare procese artrozice difuze.
As dori daca se poate sfaturi si ideii despre operatie si costurile ei. am auzit dr Cristescu la spitalul Elias
. s-a operat cineva la dumnealui?
0
11-09-2013, ora 13:14
dienutzahy
Nu este medic/terapeut
dienutzahy
tot eu. Hernia mea de disc a fost operata recent la Elias de dr Cristescu. Mare om, care a ramas om dincolo de profesie. Totul a decurs ffff bine si ma simt perfect la 2 saptamani de la operatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul