Proteza de cot!

05-11-2012
marian.nistor
Nu este medic/terapeut
marian.nistor
Buna ziua.
In luna ianuarie a anului 2010 am am avut un accident de masina din care m-am ales cu o fractura cuminutiva epifiza de humerus stang! Dupa 3 operatii, una de reconstructie, a doua pt inlaturarea unei infectii si a treia pentru inlaturarea altei infectii si a materialelor(2placi si 6 suruburi) am inceput recuperarea. toate au mers bine pana cand cotul meu care are deja 2 ani si ceva de la ultima operatie a inceput sa puste, sa crasneasca la fiecare indoire a mainii! Speriat si la indicatiile kineto-terapeutului m-am prezentat la un ortoped care mi-a dat diacnosticul de: 'Paleta humerala vicios consolidata!' Acesta mi-a recomandat o operatie de protezare partiala sau totala a cotului! Intrebarile mele sunt: La noi in tara se poate face aceasta operatie? Si daca DA, care ar fi doctorii care ar face acesta operatie? Care ar fi costurile? Operatia si costurile sunt suportate de CAS? Fiind asigurat la ei! Precizez ca am varsta de 23 de ani si tin neaparat sa-mi recastig mobilitatea mainii macar in proportie de 70-80%!

Cu stima Marian Nistor!
5 comentarii
0
05-11-2012, ora 19:00
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cu o proteza de cot nu veti putea lucra niciodata. protezele de cot au rol mai mult estetic si mentin mobilitatea cotului, insa nu sunt adecvate pentru munca fizica. cautati un chirurg foarte experimentat in chirurgia cotului, insa sa nu asteptati miracole. proteza de cot ar fi ultima varianta la 23 de ani
0
05-11-2012, ora 20:44
marian.nistor
Nu este medic/terapeut
marian.nistor
Eu din cate am inteles, dupa ce am vorbit cu vrio 3 ortopezi, singura solutie ca sa imi recapat functionabilitatea mainii este proteza! Acestia spunand-umi ca doar asa voi putea sa-mi continui viata cat de cat mai aproape de normal!
0
15-12-2013, ora 21:10
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
Aveti posibilitatea de a posta radiografii? Daca nu va descurcati va pot ghida eu.
0
04-01-2014, ora 19:24
marian.nistor
Nu este medic/terapeut
marian.nistor
O sa va rog sa-mi da-ti o idee, cum sa pot face poze sau sa le scanez, dar ma indoiesc ca s-ar putea scana!
Intre timp am sa va scriu 2 diagnostice, unul dat de medicul radiolog si unul dat de medicul primar in ortopedie-traumatologie!
Diagnosticul dat de medicul radiolog: "stare post fractura paleta humerala vicios consolidata."
Diagnosticul medicului ortoped: "Pseudoartroza (sau ceva de genu asta este destul de ilizibil) post fractura cuminutiva paleta humerala stanga, cu tulburari functionale accentuate."

Multumesc!
0
03-02-2014, ora 21:57
Vicky61lg3
Nu este medic/terapeut
Vicky61lg3
Buna ziua,
As dori sa stiu care este pretul unei proteze de cap radial si de unde se poate achizitiona.
Va multumesc anticipat in speranta ca voi primi un raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cotul jucatorului de tenis - primul ajutor
  •